Концерт класичної музики просто неба на території Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні відбудеться 10 жовтня о 14.00. Подію назвали по-особливому – «Розуміємо, приймаємо, діємо» і присвятили її Всесвітньому дню психічного здоров’я. Концерт організовують для пацієнтів закладів охорони ментального здоров’я Львова, всіх не байдужих містян та запрошених гостей. Аби у такий спосіб привернути увагу до питання, про яке рідко говорять сьогодні у нашому суспільстві, – важливість психічного здоров’я людини. Також захід має на меті розвіяти міфи щодо багатьох психічних захворювань та людей з психіатричним досвідом, щоб вберегти вразливу групу осіб від стигматизації – негативної думки суспільства про певну особу чи групу осіб.
У стінах психіатричної лікарні пролунає жива музика оркестру INSO-Lviv, який виконуватиме класичні твори, зокрема й написані світовим класиком Вольфгангом Амадеєм Моцартом. Насамперед концерт відбудеться для тих, хто зараз одужує і кого суспільство всіляко намагається від себе відмежувати. Мовиться про пацієнтів, поневолених психічними хворобами у стінах психіатричних закладів. В Україні такий захід відбудеться вперше.
Чому такі ініціативи потрібні українському суспільству і як відбуватиметься концерт у Львівській психіатричній лікарні, дізналась «Львівська Пошта».
Моцарт для розуміння і прийняття
Вперше в Україні концерт для таких людей проведуть у відкритому й інклюзивному форматі. Захід зможе відвідати кожен охочий. Про це розповідає Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку. Цей захід має допомогти зрозуміти важливість і цінність психічного здоров’я та необхідність прийняття людей із проблемами ментального здоров’я у суспільстві. Чиновник зазначив: ми всі маємо гармонійно жити в одному суспільстві, розуміти і приймати одне одного.
«Культура проводить комунікаційну функцію і може зблизити велику кількість людей. Захід відбуватиметься під керівництвом Іоланти Пришляк, голови правління оркестру INSO-Львів. Так, локація незвична, формат також нестандартний, тому запрошуємо всіх», – каже Андрій Москаленко.
Одним із ініціаторів концерту став психотерапевт Олександр Фільц. На його думку, слухачами цього концерту здебільшого будуть пацієнти Львівської психіатричної лікарні, які роками перебувають в закритому просторі і не дихають «сучасним повітрям» культури. Проте таким людям потрібно долучатись до звичайного, щоденного мистецького життя, музика для них надзвичайно важлива.
Підтримала ініціативу й дружина міського голови Львова Катерина Кіт-Садова. Вона розповіла «Львівській Пошті», що цей концерт може стати для деяких пацієнтів першим таким дійством у житті! А ще такі люди мають відчувати позитивні емоції й задоволення від життя.
«Цей захід «говорить» про те, наскільки ми приймаємо одне одного. Тому саме такий концерт і в такий день покликаний розвіяти ті міфи, які поширюються щодо хворих», – додає Катерина Кіт-Садова.
Арт-терапія: виразити емоції після концерту
А наступного дня після благодійного концерту, 11 жовтня, для слухачів проведуть арт-терапію. На ній люди, які відвідали захід, зможуть зобразити свої емоції від побаченого за допомогою мистецтва. Про це також розповіла Катерина Кіт-Садова. Вона зазначає, що саме арт-терапія покаже результат цього концерту як великого кроку до розуміння і прийняття людей, що мають проблеми ментального здоров’я. А ще арт-терапія допоможе переосмислити усім сторонам відкритий концерт у Львівській психіатричній лікарні.
У Львівській міськраді нагадують: подібні акції дестигматизації відбуваються у нашому місті ще з 2010 року. У Львові колись організовували закритий простір ментального здоров’я біля львівської Катедри та символічну психіатричну лікарню на пл. Ринок з відкритими дверима для всіх мешканців та гостей міста. Ці заходи були також спрямовані на розуміння та прийняття людей, які мають проблеми ментального здоров’я.