Кожен свідомий українець мріє про те, щоб наша країна посідала перші місця у світових рейтингах якості життя. Та мало хто знає, що ми вже маємо певні “досягнення”. Мовиться про те, що Україна входить до переліку країн, які продукують найбільшу кількість відходів у світі. На жаль, Україна – серед лідерів у Європі за кількістю сміттєзвалищ, які наполовину заповнені органічними продуктами. За даними Державної служби статистики України, українці щороку викидають приблизно 7 мільйонів тонн придатних до споживання продуктів, вартість яких – 5,5 мільярда гривень. До того ж ми захоронюємо ці відходи на полігонах, а не переробляємо їх, як інші цивілізовані країни.
Тому молодий екоактивіст Ростислав Косюра займається авторським проєктом “Тарілка” у нашому місті. Чоловік упродовж 23 років жив та працював у Німеччині та Франції. А сьогодні він намагається запровадити європейську систему переробки невикористаних продуктів у рідному Львові. Ростислав повернувся в Україну, аби займатися громадською діяльністю.
“У світовому рейтингу ми на дев’ятому місці з кількості відходів, враховуючи, що населення нашої країни сягає близько 40 мільйонів. Задумайтесь! За цим критерієм ми обігнали Німеччину чи Францію, населення яких майже вдвічі більше! А ще важливо, що й малозабезпечених українців у нас також немало. Водночас коли одні викидають хороші продукти, інші не мають що їсти. Це лякає!” – каже Ростислав Косюра.
“Львівська Пошта” дізналась, як триває процес організації проєкту “Тарілка” та чи здобув він підтримку влади міста, власників торгових точок та львів’ян.
Рука допомоги екології та нужденним Львова

Ідея запустити екологічно-соціальний проєкт “Тарілка” у Львові з’явилась у чоловіка декілька місяців тому, коли він вечеряв у одному з місцевих бістро. Зі слів Ростислава, він прийшов туди майже перед закриттям, а їжі на прилавках залишалось ще дуже багато. Тоді Ростислав спитав у працівників закладу, що вони роблять із залишками харчів. Вони відповіли, що все це летить просто у смітник…
“Тоді я й зацікавився вперше проблемою переробки чи утилізації невикористаних продуктів в Україні. І був дуже здивований, коли зрозумів, що у нас організацій, які б займались подібною діяльністю, практично немає, окрім київського об’єднання “Фудбенк”. Втім, його концепція трохи відрізняється, бо вони просто отримують пожертвування від декількох компаній. Натомість одна з наших цілей – зменшення кількості органічних відходів, а також допомога малозабезпеченим жителям Львова”, – зазначає Ростислав Косюра.
“Тарілка” має на меті створити стабільний продовольчий банк, який збиратиме невикористану їжу та ту, термін придатності збігає. І у такий спосіб зменшити рівень органічних відходів та забезпечити щоденне харчування людей, які через безробіття, низьку зарплату чи пенсію не можуть робити це самостійно.
До слова, годувати нужденних планують не просто неба, а у чистому та комфортному приміщенні, про яке зараз тривають переговори з містом. Якщо у Львові вдасться створити центр “Тарілка”, то він стане місцем комунікації між волонтерами, активістами, пенсіонерами та малозабезпеченими людьми. А ще, залучаючи до доброї справи молодь із “Пласту”, Української академії лідерства чи студентів різних університетів, активісти “Тарілки” хочуть не лише забезпечити видачу їжі нужденним, а й створити місце зустрічі старшого покоління із молодшим.
“Я вирішив втілювати свій задум у життя саме у Львові, бо це моє рідне місто. І хоч я довго тут не мешкав, воно мене турбує. Тим паче, що у рідному місті легше започатковувати якусь нову справу, оскільки ти маєш певні зв’язки. На чужих теренах, як не крути, запустити цей проєкт було б складніше. Хоча я й планую згодом поширити цю ініціативу в усій Україні”, – розповідає Ростислав Косюра.
Хто вже відгукнувся на заклик?
У справі, яку започаткував Ростислав, багато важить саме підтримка. Адже розпочати складно, та найскладніше – не втратити запалу. За словами екоактивіста, у перші дні після публікації на його Facebook-сторінці запису, де мовилось про цей благодійний задум, на заклик допомогти відгукнулось близько 100 людей різного віку та фаху.
“Приходили десятки повідомлень зі словами: “в мене є забагато картоплі, чи можна вам привезти” або ж “чи можна працювати у вас на кухні”. Зголошувались різні люди – від студентів і до пенсіонерів. Це чудово, адже допомогти може кожен”, – ділиться спогадами чоловік.
Проєкт “Тарілка” існує лише понад тиждень. Та впродовж цього часу він вже встиг знайти собі друзів, ділових партнерів. Це і спільнота взаємодопомоги “Емаус-Оселя”, і ресторан Leopolis, і ЛКП “Зелене Місто”, і мережі супермаркетів “Рукавичка” та “Близенько”.
“Тішить, що власники та керівники мереж супермаркетів чи готельно-ресторанного бізнесу дуже легко погоджуються співпрацювати. І я не перебільшую. До прикладу, нещодавно презентував свій задум Богдану Козаку, власнику мережі супермаркетів “Рукавичка”. Він уважно вислухав, коротко сказав, що підтримає, навіть запропонував свої ідеї. Ніхто не ставить власні умови, які б ускладнювали процес. Все коротко і чітко: “нам від вас потрібно те”, “добре, ми згідні”, – мовить Ростислав Косюра.
Таку швидку реакцію ділових партнерів та львів’ян засновник екологічно-соціального проєкту пов’язує з тим, що у Львові існувала проблема так званого “сміттєвого” колапсу. А також додає: помітив, що львів’яни стурбовані станом екології у місті, а тому дедалі частіше звертають на це увагу.
“Втім, якщо власники магазинів, кафе чи готелів, як кажуть, легкі на підйом, то з міською владою трішки складніше. Можливо, вони звикли до іншого темпу роботи. Але мене тішить те, що нещодавно, 30 вересня, я мав зустріч з Андрієм Садовим. Він призначив на середу, 2 жовтня, зустріч із відповідною комісією, перед якою я маю зробити презентацію проєкту”, – додає Ростислав Косюра.
Зараз чоловік шукає приміщення, де в подальшому облаштовуватиме центр допомоги. А також паралельно розробляє маршрут доставки продуктів до цього центру. Такий шлях буде прокладений згідно зі локаціями партнерів, які зголосяться співпрацювати. Спеціальні вантажівки, обладнані холодильниками, будуть курсувати складеним маршрутом та забирати продукти з різних частин міста.
Ростислав Косюра розмірковує, як складеться подальша доля його справи та припускає, що левову частку надходжень буде отримувати саме від супермаркетів та продуктових магазинів, адже у його планах – налагодити зв’язки зі всеукраїнськими торговими мережами “Ашан” та “Арсен”. А це означає, що ініціатива може стати всеукраїнською.
Німецький досвід “Тарілки”
У Німеччині вже 26 років діє благодійна організація Die Tafel, яка допомагає малозабезпеченим людям, зокрема дітям і підліткам, ледь не у кожному куточку країни. Саме вона надихнула Ростислава Косюру на створення “Тарілки”. Він розповів “Львівській Пошті”, що бував у центрах Die Tafel Ульма та Карлсруе і вивчав, як вони працюють. Там чоловік отримав цінні консультації та підтримку організації.“У Німеччині подібна практика, яку ми хочемо запровадити у Львові, є абсолютно буденною справою. Я навіть провів декілька тижнів як, назвімо це так, “стажер” разом з організацією Die Tafel, щоб краще ознайомитись із системою та етапами переробки продуктів. Побачив, що організація забирає невикористану їжу з готелів та кафе, продукти з супермаркетів, у яких закінчується термін придатності”, – зазначає співрозмовник.
Він додає, що після збору продуктів їх сортують. Так відбирається придатна та непридатна їжа. Непридатну відправляють на ферми, де нею харчуються тварини. Натомість хороші продукти ділять на два види: ті, з яких можна приготувати страви для нужденних та ті, які просто роздають.
“Я здобув досвід за кордоном і тепер хочу реалізувати свої наміри і в Україні. Тому за подібною схемою планую працювати і у Львові. Звісно, підлаштовуючись під українські реалії”, – підсумовує Ростислав Косюра.