Старенький трамвай

Львівському електротранспорту 115 років!

Львівському електротранспорту 115 років!

Львівський трамвай - найстаріший в Україні. Літопис його історії розпочинається з 1878 року, коли місто оголосило конкурс на концесію кінного трамвая. З огляду на те, що вулиці міста були дуже вузькими, було вирішено будувати колію шириною 1000 мм. Тоді функціонували дві лінії "Головний вокзал - вулиця Городоцька - площа Митна" і "Головний вокзал - Підзамче", які перевозили в середньому 1 867 000 пасажирів на рік. У 1889 році кінний трамвай нараховував 105 коней та 37 пасажирських і 3 вантажних вагони. Обслуговували трамвай лише 70 осіб. На темно-коричневих вагонах були білі на­писи "Львівський трамвай" ("Tram­way Lwowski"). Середня швид­кість руху становила 6,4 км/год. Вартість проїзду в кінному трамваї становила 15 центів, місячний абонемент коштував 3 злотих.

Через 14 років у Львові з'явився електричний трамвай. 27 квітня 1894 р. з Відня у Львів прибули перші трамвайні вагони (16 вагонів фірми "Сіменс і Гальске"). 12 травня вночі відбулася перша пробна поїздка. Тоді львівська газета "Діло" писала: "Пробна їзда електричного трамвая у Львові відбулася вночі між 1 і 2 годинами двома вагонами, що мали також електричне освітлення. Їзда була дуже ефективна, бо з-під коліс і на дробі добувалися снопи електричного світла... Пізньої нічної пори зібралося велике число цікавих..." А 31 травня почався регулярний рух електричного трамвая від залізничного вокзалу до Стрийського парку. Львів став четвертим трамвайним містом в Австро-Угорщині. Загальна довжина всіх ліній електричного трамвая наприкінці 1894 р. становила 8,3 км. 1896-го у парку було 22 електричні вагони.

А вже 30 листопада 1894 року почався регулярний рух по лінії "Вокзал - вулиця Личаківська". Ця лінія довжиною
5,3 км стала основною. Лінією курсувало 11 вагонів фірми "Сі­­менс і Гальске". Цікаво, що незважаючи на виникнення електричного трамвая, до 29 грудня 1908 року у Львові курсував кінний трамвай. Дерев'яні кріс­ла старого трамвая розміщували не один за одним, а навпроти. Такі австрій­ські трамваї зникли із львівсь­ких вулиць на початку 60-х років.

Найдавніший трамвай, який нині можна побачити у Львові, - це вагон Типу 100. За словами Ольги Бачинської, прес-секретаря ЛКП "Львівелектротранс", точну дату його випуску важко встановити, оскільки він мав кілька реконструкцій. Однак відомо, що такі трамваї їздили львівськими вуличками у 1913 - 1970-х роках. До речі, нині в ЛКП "Львівелектротранс" активно обговорюють ідею ремонту цього трамвая. Для цього навіть планують знайти інвестора. Чи не основна проблема - потрібні деталі вже давно ніхто не виготовляє, тож робитимуть їх для львів­ського вагончика, очевидно, за спеціальним замовленням. Якщо трамвай все ж вдасться відремонтувати, найімовірніше, він їздитиме львів­ськими вуличками кожної суботи та неділі як екскурсійний.

Наразі у Львові діє дев'ять маршрутів трамвая, два трамвайних депо № 1 і № 2, довжина мережі становить 67 км. Щоденно на лінію виходить в середньому 67 трамваїв. За квітень 2009 року в середньому щоденно трамваї перевезли 137,6 тис. пасажирів.

На святкуванні 115-річчя львівського трамвая, яке відбулося на вихідних, своє бачення, як в майбутньому виглядатиме цей транспорт, запропонували і діти. За словами Ольги Бачинської, дехто побачив майже казковий трамвай на роликах та з лижними палками, а дехто намалював цілком реальний сучасний трамвай, який їздить в європейських країнах. Цікаво, а яким буде львівський трамвай ще через 115 років?

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4299 / 1.56MB / SQL:{query_count}