Чергова дискусія щодо будівництва в нашому місті розгорілася через будівлю на вулиці Сахарова, 52. 26 липня виконком Львівської міськради надав містобудівні умови та обмеження ТОВ “Інсула Інвест” для спорудження офісного центру на вулиці Сахарова, 52 зі знесенням наявного там будинку.
Дискусія і дві е-петиції
Після гучного скандалу з мозаїкою на фасаді “Океану”, під час якого пригадалося й знищення садиби Ярославенка, й епопея навколо вілли “Люсія” на Свєнціцького, 16, як також чимало інших історичних будівель Львова, які вже назавжди втрачені, це рішення спричинило бурхливе обурення та емоційне обговорення в медіа, соцмережах, транспорті… Активісти зареєстрували спершу електронну петицію за збереження будинку, а невдовзі інші активісти – ще одну е-петицію – за будівництво нової споруди за цією адресою. Обидві набрали необхідні 500 голосів “за”.
Міський голова Львова Андрій Садовий у відповідь на реакцію містян призупинив дію рішення виконкому та призначив його виїзне засідання, під час якого відбулося представлення позицій обох сторін. Зокрема, сторону забудовника офіційно представляли Сергій Ковальов та Андрій Потинський, на їхню підтримку виступило й кілька містян. Від тих, що проти будівництва і за збереження старого будинку в дискусії взяли участь викладач Академії мистецтв, член львівського осередку Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Богдан Зятик, викладачка УКУ Мар’яна Долинська, тема її наукового дослідження стосувалася історичної топографії Львова XIV-XIX століть, громадські активісти та мешканці мікрорайону.
Аргументи за збереження будівлі
Будинок звели у 1907 році, певний час він належав українському аптекареві, колекціонеру та меценату Михайлу Терлецькому, який був і співзасновником Національного музею у Львові, у його будинку збиралася львівська еліта. Зважаючи на це, будівлю слід зберегти.
До зведення цього будинку міг бути причетний Іван Левинський, адже саме він разом із Захаревичем активно забудовував район Кастелівка. Наразі прямих доказів цього немає, проте львівський осередок Українського товариства охорони пам’яток історії та культури подав запит в обласний архів, щоб там надали документи, які це підтвердять.
І хоч він був перебудований, однак має органічний вигляд та всі характерні риси сецесійної будівлі початку ХХ століття, а також зберігає дух міста чи місця, який поки ще не визначений, але його можна відчути. Цей будинок є свідченням і пам’яткою українськості Львова.
Хоч будинок не має архітектурної цінності, але він є живим і добротним, громада проти його руйнування, і забудовник має на це зважати. Є нові райони, де можна будувати нові офіси, не в історичному ареалі, наприклад, неподалік на місці довгобуду на вул. Княгині Ольги, поблизу аквапарку.
Цей мікрорайон вже настільки забудували, що не витримують мережі – вода не доходить до верхніх поверхів, часто вимикається електроенергія, а під час злив доводиться ходити по коліна у воді, бо колектори не справляються. Натомість нових комунікацій ніхто не будує, а під’єднуються до старих.
Перехрестя Сахарова – Горбачевського і так постійно потерпає від заторів та перевантаження транспортом, а що буде, коли тут буде паркінг, чи не спричинить це взагалі до колапсу на дорозі.
Забудовник знищить зелені насадження та попри всі документи захопить частину “Медика”.
Аргументи за побудову нової
Сьогодні Львів є на стадії інвестиційного буму, тому вільних ділянок під забудову не так вже й багато, тому інвестор розглядає, де можна зреалізувати свій проєкт (на фото) так, щоб він був якісним, розташовувався у гарному місці, наприклад, поблизу парку.
Будівля хоч і зведена у 1907, однак не занесена до реєстру пам’яток, а у 90-х роках зазнала значної перебудови. Її не проєктували для Михайла Терлецького, який оселився тут у 1920 році і проживав до 1939, а для власниці озера Світязь, розташованого поряд.
Пам’ять про Михайла Терлецького в місті представлена його аптекою “Під чорним орлом” на площі Ринок, так про нього мають нагоду довідатися львів’яни і численні туристи. За радянської влади спершу тут поселили людей, а відтак передали компанії “Провесінь”, тоді ж його перевели у нежитловий фонд. Вже наприкінці 90-х – початку 2000-х, коли будинок належав компанії “Фарлеп” там зробили реконструкцію: замінили дах, вікна, значно збільшили площу будівлі.
Будівля розташована на межі старого міста і нового, історичне середовище довкола не збережене: є радянська забудова, та й “новоукраїнських” будівель не бракує, а відразу за будинком починається вул. Княгині Ольги.
Містобудівні умови, які погодив виконавчий комітет, передбачають зведення 3-поверхової будівлі, яка буде органічно вписуватись у район переходу від старого міста до нового. Майбутня споруда не є агресивною до середовища. Візуальний вигляд, матеріали, поверховість підібрано з урахуванням оточення, щоб новий об’єкт не був домінантний, але мав свою індивідуальність.

У старій будівлі зараз не дуже комфортно, вона може вмістити невелику кількість людей, у ній бракує світла та повітря. Нова споруда принесе близько 120 робочих місць, оживить та пожвавить місце навколо, збільшить вартість житла поблизу.
За кордоном у багатьох європейських містах будують нові сучасні будівлі поруч із пам’ятками архітектури, це виглядає гармонійно й без проблем функціонує.
Нова будівля – це рух до сучасності, виносити всі робочі місця в нові райони погано, бо є люди, які живуть тут і хотіли б тут працювати. Нова будівля відповідатиме усім стандартам, старій досягти їх неможливо.
Питання у площині смаків – кому і що подобається. В юридичній площині не порушено жодних норм.
Природне середовище від будівництва не постраждає. План будівлі передбачає збереження зелених насаджень. У будівлі буде функціонувати підземний паркінг, тому автомобілів на узбіччях тут не буде. Щодо заторів, то забудовники сподіваються, що тут будуть працювати молоді свідомі люди, а вони часто сьогодні пересідають на велосипеди та самокати, тож попри те, що буде великий паркінг, вони вміють економити час, і аби не стояти у заторах перейдуть на альтернативні екологічні види транспорту.
Далі буде…
Проте жодного рішення щодо подальшої долі будівлі так і було ухвалено. Андрій Садовий зазначив, що тут не можна бути категоричним і вимагати негайного рішення, бо треба зважати на моральний бік справи, адже варіантів є не один і не два, а тисяча, тому свою думку ще мають висловити експертні середовища, зокрема Львівська політехніка, Академія мистецтв та Спілка архітекторів.
Із мозаїками все вирішили…
У Львові проведуть інвентаризацію всіх історичних мозаїк для їхнього збереження та відновлення
Виконавчий комітет Львівської міськради на своєму засіданні 2 серпня ухвалив рішення “Про збереження історичних мозаїчних творів на території м. Львова”. На його виконання управління охорони історичного середовища Львівської міської ради узагальнить інформацію та складе перелік мозаїчних творів, який опісля оприлюднять на Порталі відкритих даних. Тож замовники будівництва і відповідні структури міської ради повинні будуть враховувати цю інформацію, зокрема під час видачі дозвільних документів на ремонтні роботи.
Також управління охорони історичного середовища має подати пропозиції до міського бюджету Львова та виступити замовником проведення ремонтних робіт мозаїчних творів, які перебувають у незадовільному стані.
У рішення йдеться, що голови районних адміністрацій, департамент містобудування, управління охорони історичного середовища, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львові під час здійснення своїх повноважень щодо надання вихідних даних, дозвільних документів, контролю за виконанням будівельних робіт на території Львова мають керуватися переліком мозаїчних творів на території міста задля їхнього захисту і збереження. Натомість замовники будівництва та підрядні організації під час виконання будівельних робіт на об’єктах, на яких розташовані мозаїки, відповідно до переліку мозаїчних творів на території Львова, мають проводити винятково ремонтні роботи зазначених елементів.
“Ухваленим рішенням передбачається узагальнити інформацію про мозаїки у Львові, зокрема про мозаїки, які були зроблені у радянський період і є частиною інтер’єрів будинків. Цю інформацію буде розміщено на Порталі відкритих даних для ознайомлення всіх зацікавлених, а також буде зобов’язано усіх забудовників і служби Львівської міської ради враховувати цю інформацію під час видачі дозвільної документації. Інвентаризація мозаїк до 1939 року в управлінні є. Мозаїки радянського періоду також мають право бути визнаними мистецькими творами і, можливо, пам’ятками культури чи мистецтва”, – зазначила начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.