Відомо, що аварії на дорогах – поширене явище, яке за кілька секунд може забрати життя навіть кількох людей. І ніхто насправді не застрахований від цього. В Україні у ДТП гине більше людей, аніж на війні: торік за офіційною статистикою понад 4 тис. та більше 30 тис. травмованих. Смертельних ДТП в Україні уп’ятеро більше ніж у країнах Євросоюзу! Цифри з року в рік залишаються невтішними. У 2018-ому Львівщина була в п’ятірці областей із антирейтингом щодо безпеки на дорогах. Тепер правоохоронці та обласні чиновники констатують: статистика поступово змінюється на краще, проте поки не підтверджують це конкретними фактами.
Новий очільник Львівщини Маркіян Мальський наголосив в інтерв’ю «Львівській Пошті», що безпека на дорогах буде у пріоритеті його роботи і працюватимуть, аби зменшити аварійність на автошляхах області. У свою чергу, попередній керівник області Олег Синютка також акцентував на цьому питанні.
Та чи результативною була ця робота? У відповідь на це питання Роман Кокотайло, т.в.о. директора департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської ОДА запевнив «Львівську Пошту», що результат є: «Стабільно впродовж трьох років статистика з кількості ДТП на обласних дорогах змінюється. Наприклад, цього року в ДТП загинуло на 28% менше людей, аніж у аналогічний період торік. Якщо говорити у кількісному еквіваленті, то за п’ять місяців збережено життя 31 людині! Також на 7% у нас поменшало дорожньо-транспортних пригод. Проте є збільшення кількості травмованих осіб внаслідок аварій».
Насправді щодня на дорогах поліцейські фіксують дорожньо-транспортні пригоди. Лише за 15 липня на автошляхах Львова та області трапилось півсотні ДТП, загинула одна особа. Зокрема, постійна небезпека є на дорогах державного значення, наприклад, Київ – Чоп. У Львові ж виокремлюють проспект Чорновола, вулиці Шевченка, Княгині Ольги та Городоцьку. «Саме на цих вулицях віднедавна встановлені відповідні знаки і поліцейські у міру сил вимірюють швидкість руху авто за допомогою радарів TruCam», – каже Мар’ян Шпитак, старший інспектор пресслужби патрульної поліції у Львівській області.
П’ють, кермують і навіть штраф у 10 200 грн не лякає

Практично всі автолюбителі роблять одні й ті ж помилки, внаслідок чого відбуваються ДТП. Насамперед чимало водіїв свідомо порушують Правила дорожнього руху – ігнорують дорожні знаки і сигнали світлофора, не вмикають «поворотники», обганяють, перевищують швидкість. Також багато людей сідають за кермо напідпитку. Через алкоголь у крові водій втрачає контроль над своїми вчинками, у нього сповільнюється реакція, притуплюється увага і погіршується здатність аналізувати те, що відбувається навколо. Дуже часто це призводить до найтяжчих наслідків.
Хоча штрафи за водіння у нетверезому стані суттєво збільшили – до 10 200 грн, охочих сідати за кермо п’яними не надто меншає. До слова, за перше півріччя 2019-го патрульні склали 1097 протоколів на водіїв, які керували автомобілем у стані сп’яніння.
Зараз на дорогах і далі багато «шумахерів», які надто самовпевнені, щоб їздити повільно. Однак, на жаль, інколи вони переоцінюють своє вміння кермувати та технічні можливості авто. Часто ДТП трапляються і через банальну неуважність водіїв, або ж вони кермують автівкою сонними або втомленими. Декому ж просто бракує досвіду.
Втім, винуватцями ДТП стають не тільки водії. Недисциплінованість пішоходів – ще одна причина багатьох аварій. В Україні саме через безтурботність пішоходів відбувається кожна третя ДТП (перехід дороги у недозволеному місці, несподіваний вихід на проїжджу частину тощо).
Чотири TruCam, 12 екіпажів поліції та 40 відеокамер
На патрулювання доріг області щодня виїжджає 12 машин із поліцейськими. Зокрема, на зазначені вище вулиці, де часто трапляються ДТП. Як нині борються із порушниками правил дорожнього руху, «Львівська Пошта» запитала Валентина Васильєва, інспектора відділу розшуку та опрацювання матеріалів ДТП Управління патрульної поліції у Львівській області департаменту патрульної поліції.
«Торік патрульні Львівщини почали використовувати на магістральних дорогах Львівщини TruCam, а віднедавна і у місті. Про використання цього пристрою на дорозі патрульними повідомляють дорожні знаки, які попереджують про фото- та відеофіксацію порушень. Сьогодні у користуванні патрульних таких пристроїв було чотири, ще два повинні додати. Також допомагають у роботі камери відеспостереження – це камери, які є у Центрі безпеки міста та Львівавтодорі. На дорогах області їх більше 40. Сама поява патрульних на дорогах теж стимулює водіїв менше порушувати ПДР», – пояснює співрозмовник.
Додамо, що пристрій TruCam має спеціальний алгоритм шифрування, що унеможливлює втручання у систему чи будь-яке коригування даних. Відеоролики чи фотографії порушень зберігаються тривалий час в Управлінні патрульної поліції Львівської області і можуть бути передані до суду під час оскарження водіями винесених постанов. Уже за перше півріччя цього року в області склали 18 621 постанову за перевищення швидкості. До слова, штраф за перевищення швидкості в Україні становить від 250 до 425 грн, натомість у сусідній Польщі порушники платять від 50 (340 грн) до 500 злотих (3400 грн) та у них можуть вилучити водійське посвідчення на три місяці.
Потрібні більш жорсткі штрафи!

Співрозмовники нагадують кожному, хто є учасником дорожнього руху: дорога – це не жарти, а авто – об’єкт підвищеної небезпеки! “Надалі, думаю, варто збільшувати відповідальність водіїв за будь-яке порушення, починаючи з дрібних – за залишене авто. Бо маленьке порушення передує більшому. Той, хто раз уникнув покарання, дозволяє собі порушувати ПДР вдруге і втретє.
Ще більші штрафи дисциплінували б водіїв. Та от обіцяли навесні підвищити штрафи за кермування з непристебнутим водієм і пасажирами удесятеро – до 510 гривень (нині це лише 51 гривня). Проте і це гальмують”, – додає Валентин Васильєв.
Як свідчать дані Патрульної поліції у Львівській області, українці не надто дбають про особисту безпеку в автомобілі та під час водіння мотоциклів. За останніх півроку львівські патрульні винесли понад 10 тис. постанов за порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами.
Мільйони на безпеку з обласного бюджету
В області діє цільова програма на 2018 – 2020 роки, де на заходи підвищення безпеки дорожнього руху з обласного бюджету виділяють чималі кошти. Цього року виділено 15 млн грн, каже Роман Кокотайло і додає, що активна співпраця області з правоохоронцями триватиме, щоб надалі кількість трагічних ДТП була якнайменшою.
“У 2019-ому більше освітлюватимемо дороги місцевого значення. Кошти підуть й на облаштування світлофорів (близько восьми). Почнемо цього року освітлювати транспортну розв’язку за кільцевою дорогою у напрямку до Рясне-Руського, що дорогою Львів – Краківець. Служба автомобільних доріг облаштовує додаткові з’їзди на дорогах державного значення. Наприклад, у місті Винники буде виїзд із дороги Львів – Тернопіль на Київ – Чоп, також облаштовують у Пасіках-Зубрицьких виїзд на дорогу Львів – Бібрка – Івано-Франківськ. Додам, що в межах Державного дорожнього фонду передбачено 15 мільйонів гривень на нанесення дорожньої розмітки, облаштування бар’єрного огородження, встановлення дорожніх знаків”, – зазначає Роман Кокотайло.
З його слів, якщо цього року запрацює проєкт Міністерства інфраструктури, який стосується безпеки дорожнього руху, то Львівщина отримає ще 124 млн грн на заходи щодо дорожньої безпеки. Мовиться про освітлення переходів, аварійних ділянок, встановлення нових світлофорів тощо.
“Перед початком навчально року почнемо підготовку тематичних заходів для учнів, студентів. Насправді маємо чим заохотити до навчання дітей. До слова, плануємо виїзд на одну із дорожній компаній, щоб учні побачили процес, як виконуються ремонтні роботи, виготовлюються дорожні матеріали. Водночас продовжуватимемо інформаційну кампанію в ЗМІ”, – веде далі співрозмовник.
Бо в той час, коли дорожню інфраструктуру в області покращують, свідомість водіїв щодо дотримання ПДР залишається низькою.
“Тож за три роки, до 2020-го включно, повинні зменшити на 20% щонайменше загальний показник аварійності на дорогах Львівщини. Звісно, хочемо, щоб цей бар’єр не перевищувала і кількість травмованих, загиблих осіб у ДТП. Поки виглядає так, що випереджаємо наші плани”, – резюмує Роман Кокотайло.
