Навесні, після президентських виборів, Львівщина чітко показала політичну позицію, результати голосування у нашій області відрізнялися від решти регіонів. Тоді ж, після перемоги Володимира Зеленського, другим шансом здавалися саме парламентські вибори, які мають привести до влади людей, що змогли б пильно стежити за діями новообраного глави держави.
Сьогодні чимало львів’ян стають учасниками парламентських політичних перегонів, і через це експерти-політологи вважають, що ці вибори будуть емоційними і нелегкими для мешканців Львівщини, адже велика кількість “своїх” кандидатів у списках різних партій, а також як представників різних партій у мажоритарних округах, може “розпорошити” голоси. Від того, чи буде Львівська область такою одностайною, як на президентських виборах, залежить шанс привести в Раду людей, що матимуть державницьку позицію.
Постає питання: яким буде вибір львів’ян у зв’язку із створенням нових партій та об’єднанням вже наявних, адже часто такі явища викликають у людей довіру. Нові обличчя ніби символізують зміни, а об’єднання чи зміни в самій партії начебто свідчать про бажання об’єднувати сили задля майбутнього країни. Результат такого стрімкого розвитку подій в Україні: громадяни спантеличені, їхня увага розсіяна, а проголосувати потрібно з розумом.
Гучні гасла – це ще не причина віддавати свій голос
Андрій Сухарина, політичний аналітик фонду “Демократичні ініціативи”, розповів “Львівській Пошті”, що згідно з результатами президентських виборів на Львівщині значні шанси має “Європейська солідарність” Петра Порошенка, але й чимало голосів набере “Голос” Святослава Вакарчука.
“Досить оптимістично оцінюю шанси новоствореної партії через те, що стабільно в Україні є запит на нові обличчя. Якщо ж говорити про партійні списки, у Львівській області боротьба йтиме саме між згаданими вище силами. Натоміть партія “Слуга народу” не має у Львові та області такого успіху, як у інших регіонах, тому й шанси їхні тут менші. Через це ніша нових сил на Львівщині вільна, конкурувати “Голосу” нема з ким”, – додає політичний аналітик.
Якою буде виборча боротьба на Львівщині?
На політичній арені з’являється щораз більше нових політичних проєктів і нових для політики облич, а робити вибір і без того нелегко. Якою ж має бути і буде виборча ситуація у нашій області та в Україні загалом?
“У фахових опитуваннях бачимо, що більше 80% громадян України хочуть змін. Це дуже парадоксально, адже у поняття “зміна” кожен вкладає свій сенс. Середньостатистична людина з Львівщини і така ж людина з Харківщини хоче змін, але різних, – зазначає Андрій Сухарина. – Західна Україна і Львівська область зокрема трохи відрізняються від всієї України – це ми побачили під час президентських виборів. Тоді мешканці Львівської області дали зрозуміти, що, на їхню думку, впродовж останніх п’яти років ситуація в країні нормальна і справи йдуть непогано. На парламентських виборах побачимо, чи змінилась позиція львів’ян, чи навпаки, утвердилась”.
.jpg)
Політологиня Оксана Дащаківська розповіла “Львівській Пошті” про головну пастку цих виборів для мешканців Львівщини і України загалом. Ця пастка – особистості.
“У кожній партії, на кожному окрузі ми маємо достойних людей. Щоправда, не кожен є відомий виборцям. І зараз розпочинається змагання за впізнаваність партійних та особистих брендів, але ми поки не бачимо політики. Нові та старі політичні сили не показали нам правил, у яких ухвалюються рішення, зокрема про висунення кандидатів, а тому виборці самі собі вигадують правила політики та цінності, які сповідуватимуть кандидати та партії. Пастка – між брендом та правилами”, – додає політологиня.
На думку співрозмовниці, виборці голосуватимуть за бренди.
Голосувати з розумом!
У владі люди хочуть бачити молодих, веселих і знаменитих не у політиці людей, проте не завжди замислюються над тим, що такий кандидат у народні депутати зможе зробити для країни чи для певного регіону. Знайоме обличчя, яке викликає довіру, вимикає людську критичність і пильність. Голосуючи, маємо розуміти, які критерії стануть визначальними у нашому виборі й яких кроків ми хочемо від майбутнього депутата.
“Як голосувати? Звернути увагу на політичний досвід кандидата, його громадську активність, на програму та обіцянки, чи вони відповідають компетенціям. Моя порада – сходити на зустріч із кандидатами і поставити питання. Сформувати самостійно проблему, яку мав би вирішити кандидат та його партія. І тоді ви точно зможете порівняти відповіді”, – зазначає Оксана Дащаківська.
Також співрозмовниця радить стежити за послідовністю партійної риторики, обіцянок, програм. На її думку, важливо, щоб виборці теж поставили собі питання: хто з партій допоможе мені будувати громадянську ідентичність?
Критичний підхід до нових і не дуже облич

“Варто пам’ятати про критичний підхід до цих виборів і своїх очікувань щодо парламенту. Подекуди кандидати прагнуть випередити очікування і намагаються говорити словами, які не означають нічого конкретного, щоб не зачепити почуття своїх виборців. Якщо ви будете знати, чого очікувати та ставитимете конкретні питання, тоді вам буде зрозуміло, ким є певний кандидат чи політична сила”, – зазначає Оксана Дащаківська.
“Голосувати, на мою думку, варто не серцем, а головою. Вибирати варто те, що пропонують кандидати чи партії, а не просто персону. На жаль, політичні партії в Україні персоніфіковані, тобто асоціюються лише з одною людиною. Хочеться, щоб насамперед виборець голосував не за людину, а за те, що вона пропонує і як вона пропонує це втілювати, хоча персона кандидата чи лідера політичної сили також важлива”, – підсумовує Андрій Сухарина, політичний аналітик фонду “Демократичні ініціативи”.