У суспільстві існує стереотип, що музеї – це місця, де завжди тихо і все припадає пилом. Місця, де нічого не відбувається, а якщо туди і приходять, то зазвичай із примусу. Сьогодні сучасний відвідувач більш вимогливий, його потрібно зацікавити, аби він туди навідався. Тож нині музей має бути передусім відкритим простором для експериментів, які органічно поєднуються із традиціями. Сучасні музейники певні: музей може стати й простором для зустрічей місцевих жителів та туристів, людей старшого покоління та юнацтва, дітей та їхніх батьків.
Дрогобицький краєзнавчий музей відкрили ще у 1940 році. У його структуру нині входять відділи природи, історії, етнографії та побуту, художній відділ. Особливої уваги заслуговують пам’ятки дерев’яної архітектури XVI – XVIII ст. – церкви Святого Юра та Воздвиження Чесного Хреста. Та нині увага туристів, іноземних та українських, до цього куточка не надто прикута, зізнається Лев Скоп, відомий іконописець та художник, який роками співпрацює з музеєм.
У квітні Дрогобицька міська рада оголосила конкурс на посаду директора музею “Дрогобиччина”. Волонтер Лев Скоп, який у час війни пише ікони на підтримку українських військових цього тижня подав документи на посаду директора музею.
“Подав документи на посаду директора музею “Дрогобиччина”. Дуже хочу зробити реформи в моєму музеї, де працюю 32 роки. Час позбавитись від постсовкових традицій і дати дорогу молодим талановитим науковцям, що хочуть працювати. Чи виграю конкурс – не знаю, бо проти мене чимало налаштованих людей, але вдячний дрогобицькій молоді, волонтерам, воїнам за те, що мені вірять і всіляко мене у цьому підтримують”, – написав на своїй фейсбук-сторінці Лев Скоп.
Церква Святого Юра у Дрогобичі
У розмові “Львівській Пошті” він додав, що вже напрацював конкретну програму змін, яку готовий втілювати.
“Музей “Дрогобиччина” сформований у радянський час і давно потребує оновлення. Свого часу я бачив чимало музеїв в Україні та світі. І знаю, як повинні працювати такі сучасні установи, як їх рекламувати та, зрештою, заробляти самостійно гроші. Люди йдуть у музеї, як на свято. Водночас музей – це серце. За підтримки музею потрібно готувати до друку популярні книжки, щоб місцеві знали історію культури свого міста. І головна мета музею – прищепити любов до цієї історії! У підсумку молодь, яка знатиме свою історію, не покидатиме рідні місця. Так будується Україна!”, – зазначив співрозмовник.
Пан Левко каже, якщо таки конкурсна комісія підтримає його і вдасться обійняти цю посаду, найперше хотів би оновити команду. Зараз штат музею складається із 40 людей і, на його думку, це забагато: “У нас дуже талановита молодь. В команду одразу запросив би молодих науковців, менеджерів. Адже музей має заробляти гроші! Наприклад, можна відкрити відділ менеджменту, працівники якого ходили б у освітні заклади та запрошували, зацікавлювали дітей нашою роботою. В американських музеях половина робітників займаються менеджментом і заробляють елементарно гроші. Далі потрібно синтезувати роботу з іншими музеями, відправляти до них на стажування наші кадри, переймати досвід інших. Хотів би щорічно проводити три міжнародні конференції у нас. І це цілком реально. Маю чимало знайомих іноземців, яких можна запрошувати до співпраці”.
Левко Скоп певен: згодом музей може отримати й статус національного значення.
Відомого іконописця та волонтера, який подався на посаду директора музею “Дрогобиччина”, підтримують військові, волонтери, народні депутати, місцева молодь. Зокрема, у соцмережах пану Левку пишуть: “У Вас, Левку, велика й щира творча душа, а Вашої енергії вистарчить не на один музей, яким будуть пишатися нащадки!; “Мудре рішення! Підтримую Тебе!”; “Лев Андрійович, я вас підтримую і бажаю наполегливості. Ви це заслужили”, “Бажаємо Вашої, а заразом і нашої перемоги. Було би чудово мати у музеї ТАКОГО директора”; “Ви заслуговуєте бути очільником музею! Є надія, що Дрогобич стане ще більш привабливим для гостей!”.
Зі свого боку, Левко Скоп каже, що шалено вдячний за підтримку людям.