“Облігаціями обклею...”

Хто гарантуватиме фінансування будівництва стадіону за муніципальні облігації Львова після завершення президентської каденції Ющенка?

Хто гарантуватиме фінансування будівництва стадіону за муніципальні облігації Львова після завершення президентської каденції Ющенка?

Львів матиме кошти на побудову стадіону. Принаймні це гарантував Президент України Віктор Ющенко, перебуваючи 28 червня у Львові. "Стадіон повинен бути бездоганно забезпечений фінансуванням", - наголосив Віктор Ющенко і потішив новиною: муніципальні облігації Львова на суму 300 млн грн, за які Львів має намір фінансувати будівництво стадіону до Євро-2012, викупить "Укрексімбанк". Президент повідомив, що вже є усна угода з "Укрексімбанком" і буквально днями банк почне викуповувати емісію. Голова правління "Укрексімбанку" Віктор Капустін підтвердив факт домовленостей.

Історія пошуку коштів на побудову стадіону тривала й доволі дивна. Спочатку міський голова Андрій Садовий був упевнений, що проект побудови спортивної арени не матиме відбою від інвесторів. Пізніше, коли, вочевидь, подібні веселкові мрії пішли з димом, вирішив фінансувати проект коштом міської громади, тобто з бюджету міста. А позаяк такої суми у львівській скарбниці немає і близько, ратушанці надумали позичити потрібні гроші і випустили вже другі за каденцію пана Садового муніципальні облігації.

19 березня Львівська міська рада погодила випуск 5-річних муніципальних облігацій Львова внутрішньої позики серії С на суму 300 млн грн під 20% річних. Планованому випуску облігацій серії С Львівської міської ради на суму 300 млн грн міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's присвоїло довготер­міновий кредитний рейтинг "ССС+" і рейтинг за національною шкалою "uaBB". На сайті агентства зазначено, що такий рейтинг означає низьку фінансову гнучкість, високі потреби у фінансуванні інфраструктури, зокрема і програми Євро-2012, тиск з боку поточних видатків, а також невисокий рівень добробуту. Тож не дивно, що охочих придбати цінні папери Львова не знайшлося...

Та там, де не діє економічна логіка, на допомогу приходить фінансовий ресурс...

Перші 100 млн грн від "Укр­ексімбанку" надійдуть вже у червні, ще по 100 млн грн надходитимуть щокварталу. Перше фінансування відбудеться через 10 днів.

Щоправда, "термін придатності" президентської обіцянки - не далі ніж до кінця цього року. Президент зазначив, що ці гроші будуть використані протягом 2009 року, про кошти ж на 2010 рік (200 млн грн) ще потрібно домовитись. Зрештою, така часова обмеженість і не дивна, з огляду на те, що не за горами президентські вибори, після яких сьогоднішні домовленості з головою держави вже навряд чи матимуть вагу.

- Стосовно наступного року, то я не хочу заглиблюватися у модель. Там ще потрібно приблизно 200 мільйонів гривень, і ми цю цифру фінансування забезпечимо відповідним джерелом, - непевно пообіцяв Віктор Ющенко.

Президент зазначив, що реконструкція таких об'єктів, як аеропорт, має вестися коштом держави, а ось до будівництва стадіону треба залучати інвесторів. Натомість експерти газети "Дело" вважають, що викуп "Укрексімбанком" облігацій Львівської міськради на суму 300 млн грн - соціальний проект державного банку, а не ринкова операція. "Видно, що випуск неринковий. Для того, щоб провести реальне розміщення хоч б частини цих паперів, їх прибутковість має бути не менше 30%, - вважає аналітик інвест-компанії "Конкорд капітал" Олександр Клімчук. - А так "Укрексімбанк" виконав роль інституції, яка реалізує соціально важливі проекти, а не займається інвестуванням".

Такої ж думки дотримуються й інші експерти. "На даний момент попит на п'ятирічні папери з 20% прибутковістю з боку інвесторів вельми невеликий, тому покупку держбанком всього випуску можна вважати стратегічним рішенням україн­ської влади профінансувати будівництво львівського стадіону", - говорить трейдер відділу боргових інструментів інвесткомпанії "Трійка Діалог Україна" Олександр Ублінських.

Натомість Микола Кміть, голова Львівської ОДА, розповів про ще одну обіцянку Президента, а саме - понизити відсоткову ставку облігацій. "Вона має бути на рівні 15-18% річних", - сказав пан Кміть. Крім того, голова ЛОДА розповів, що Президент заявив, що при формуванні державного бюджету на наступний рік Львівщині залишать більшу частину зароблених нею податків, зокрема половину податку на прибуток, екологічний та транспортний збори та інші податки. "До 2012 року сума цих податків становитиме кілька мільярдів гривень, тому підстав хвилюватися з приводу того, звідки ми повертатимемо кошти за облігаціями, немає", - запевнив Микола Кміть.

Виглядає на те, що після візиту Президента та його обіцянок міська та обласна влади зітхнули з полегшенням і почали бачити світ у рожевіших барвах. Бо ж на тлі програшу Дніпропетровська, батьківщини прем'єрки Тимошенко, та нападок БЮТу на Андрія Садового (чит. матеріал  "Андрій проти Андрія", число 55 "Пошти"), підтримка Львова Президентом у підготовці до 30 листопада виглядає аж ніяк не зайвою. Оптимізм же пана Садового досягнув таких "вершин", що під час ефіру програми "Я так думаю" з Анною Безулик на "5 каналі" з його вуст прозвучала навіть заява про можливу добровільну відставку 30 листопада у разі, якщо УЄФА виключить Львів зі списку міст, які прийматимуть Євро-2012. Щоправда, вже наступного дня прес-служба міської ради спростувала таку заяву свого очільника, пояснивши, що це була відповідь на інше запитання, проте через те, що... телесигнал пішов із затримкою на 3-4 секунди фраза міського голови прозвучала не в тому контексті.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4550 / 1.6MB / SQL:{query_count}