Напередодні Міжнародного дня захисту дітей Львів гостинно приймав хай не найбільш заслужених, проте найбагатодітніших мам з усіх регіонів України. У кожній із сімей виховується по 20-25 прийомних дітей. Херсонська, Полтавська, Хмельницька, Київська області, Закарпаття, Слобожанщина, Крим... Батьки, що взяли на виховання у сім'ї дітей-сиріт, прибули до Львова з єдиною метою - об'єднатись, щоб спільно вирішувати проблеми дитячих будинків сімейного типу. Ініціативу створення асоціації "Моя родина" підтримав лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк.
Численні історії створення кожного будинку сімейного типу по-своєму унікальні. У них виховуються діти зі складними, часом трагічними долями. Але у будь-якому разі кожен маленький громадянин України повинен мати сім'ю, знати свої корені й любити свою малу батьківщину, вважає, наприклад, Ольга Корж, мама дитячого будинку сімейного типу зі села Щепинці Кіцманського району (Чернівецька область).
Сімейний дитячий будинок подружжя Корж організувало 19 років тому. За цей час їх будинок став рідним для 25 діток. Нині в цій родині виховується десятеро неповнолітніх. Усі школярі, крім молодшої, Оленьки, якій виповнилось чотири.
- Найважче було, певно, з хлопчиною, який потрапив у сім'ю вже 16-річним, - розповідає Ольга Миколаївна. - У таких випадках кажуть: гени пальцем не роздавиш - адже багато діток з неблагополучних сімей, тому кардинально змінити характер дитини дуже важко...
Сім'я для багатьох дітей - спасіння. Ольга Миколаївна, жінка у всіх питаннях розсудлива, вважає, що знати свої корені, своїх предків має кожна людина. Вочевидь, саме тому знайомство з кожною прийомною дитиною мама Оля починає з вивчення її... родоводу, намагається знайти основи, які допоможуть її вихованцям упевненіше почувати себе в цьому, часом жорстокому й немилосердному світі.
- Я намагаюсь брати в сім'ю діток тільки з нашого регіону, - говорить Ольга Миколаївна. - Діти мають рости там, де їхнє коріння, не треба відривати ці молоді пагони від їх родового дерева. Саме тому в мене четверо діточок з нашого села та ще четверо - з нашого, Кіцманського району. Своє знайомство з останніми трьома дівчатками, трьома сестричками, я розпочала, наприклад, з того, що провідала з ними могилу їхньої бабусі...
Ольга Миколаївна не проти, щоб її прийомні діти зустрічались із біологічними батьками, якщо такі, звичайно, у них є. Але суворо вимагає від чоловіків та жінок, які колись покинули дітей або були позбавлені батьківських прав через свою антисоціальну поведінку, приходити у сімейний будинок у відповідному для спілкування з дитиною вигляді.
- Щоб не були обкуреними, напідпитку чи під дією наркотиків, - говорить хазяйка сімейного дитячого будинку. - У мене є вихованка, яка тривалий час не хотіла спілкуватись із рідною мамою. Дівчинка пояснювала це тим, що її мама негарна, беззуба...
Дитина з дворічного віку не знала іншої матері, окрім мами Ольги - гарної, статечної, завжди чепурної, доброї та веселої. Вигляд неохайної, беззубої рідної матері, з обличчям, схожим на кирзовий чобіт, звичайно, налякав дитину. Але Ольга Миколаївна коректно вийшла зі складної ситуації:
- Ось підростеш, заробиш грошей, вставиш мамці зубки, купиш чепурне вбрання, і вона стане такою ж гарною, як я, - заспокоїла дитину прийомна мама. - Лише Бог знає, що тієї миті коїлось у моїй душі. Я ж цю дитину взяла, коли вона не вміла ані ходити, ані говорити. А нині їй чотирнадцять, вона мені як рідна. Та всі вони мені як рідні і у кожної - своє горе. Є у нас хлопчик - інвалід за зором, є дівчинка розумово відстала. Та все то наші діти. Головне, щоб любові й тепла вистачало на всіх...
Необхідність створення всеукраїнської громадської організації, яка б об'єднувала і прийомних батьків, і усиновителів та опікунів, одне слово, всіх, хто не залишився байдужим до тяжкої сирітської долі покинутих діток, назріла в країні вже давно. І з цим переконанням жили сім'ї в усіх регіонах України. Але в конкретний проект мрія трансформувалась лише після поїздки Львівщиною в лютому цього року лідера "Фронту змін" Арсенія Яценюка та його зустрічі з родиною Наталії Ярош, в якій виховується дев'ятеро прийомних дітей. Саме команда "Фронту змін" допомогла втілити в життя мрію батьків про створення асоціації. Після знакової зустрічі до створення "Моєї родини" долучились юристи, експерти, спеціалісти із соціальних питань. І вже у травні Наталя Ярош приймала своїх колег у Львові.
- Дітям треба забезпечити не лише насущні потреби, але й подбати про їхнє майбутнє, - зазначив лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк. - Створена асоціація повинна відпрацювати новий формат співробітництва з державою. Адже держава сьогодні не в змозі забезпечити достатнє фінансування цієї сфери. А проблем у таких сім'ях вистачає, чого у них у надлишку - так це тепла та любові до дітей.