Місто Лева приваблює молодь не лише своєю архітектурою, а й своїми вищими навчальними закладами. Вступити до львівського вишу вважається перспективним, тож чимало випускників шкіл з різних куточків України мріють стати студентом Франкового вишу, Львівської політехніки або ж Українського католицького університету. І це не дивно, бо влада міста активно працює над розвитком освіти. Зокрема, ось уже понад рік працює Львівський кластер розвитку освіти та креативності.
Робота кластеру спрямована на те, щоб ректори вишів, члени громадських організацій, директори шкіл зустрічались та обговорювали важливі питання у напрямку розвитку освіти, розповів заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
“Важливо, щоб за одним столом зустрічались освітяни, щоб серед них не було головного. На таких зустрічах головним завжди буде той, хто буде драйвовим, активним, той, хто матиме класну ідею і заряджатиме інших. Насправді Львів має великий освітній потенціал. Щороку спостерігаємо за результатами ЗНО учнів львівських шкіл, завжди слідкуємо і вболіваємо за наших дітей, які беруть участь та перемагають у різних змаганнях. Це справді важливо, бо якщо хочете знати, яким буде місто через десять років, то потрібно просто подивитися, що сьогодні відбувається в наших школах, коледжах, університетах”, – наголосив Андрій Москаленко.
П’ять пріоритетних напрямків роботи
Перший рік діяльність Львівського кластеру розвитку освіти та креативності носила більш просвітницький характер. Зокрема, визначали, на чому варто акцентувати увагу, а що варто змінити, виправити, розповів координатор напрямку “Критичне мислення” кластеру розвитку освіти та креативності, викладач НУ “Львівська політехніка” Любомир Федорів.
“Перший напрямок, на якому зосередили свою діяльність у Львові, – підприємництво, у рамках якого провели захід “Вчимося бізнесу”, Тиждень креативного підприємництва, курси для учителів “Як навчати підприємництву” тощо. Другий напрям, у рамках якого зосередили свою діяльність, – англійська мова. Усім відомо, що нині без знання англійської нікуди. Тож виникло питання: що б такого креативного запропонувати у контексті вивчення англійської мови. Одним із найуспішніших проектів у цьому напрямку стало створення семи театральних гуртків англійською мовою із залученням професійних акторів, а також розвиток англомовного дебатного руху”, – зазначив Любомир Федорів.
Третій напрямок, над яким працювали члени кластеру, – створення інклюзивного середовища, каже він. “Насамперед у цьому напрямку поставили собі за мету привернути увагу до цієї проблематики, розповісти людям, що таке інклюзія. Зокрема, говоримо не лише про інвалідність, а й про загальнодоступність. Отже, у цьому напрямку провели кілька зустрічей для вчителів та їхніх асистентів, провели дискусію “Реально про НЕ/доступність”, Тиждень толерантності та інклюзії тощо. Четвертий напрямок, над яким працюємо, – розвиток критичного мислення. У його рамках провели захід “Критичне мислення: як вчитись та вчити”, а також запустили конкурс серед учителів на найцікавіший урок з елементами критичного мислення”, – розповів Любомир Федорів.
П’ятий напрям, який наразі є останнім, – Інтернет. Мовиться про інтернетизацію шкіл. Чимало шкіл уже мають доступ до мережі Інтернет, що покращує та оптимізує навчальний процес, зазначив співрозмовник.
Три проблеми, які блокують розвиток освіти
Кластер освіти та креативності не виник на порожньому місті. Він поставав у контексті нової стратегії конкурентоспроможності Львова як креативного міста, розповів перший проректор УКУ, зовнішній координатор Львівського кластеру розвитку освіти та креативності Тарас Добко.
“Уже понад два роки різні середовища об’єднують свої зусилля, щоб працювати у напрямку розвитку освіти. Перший рік діяльності Львівського кластеру розвитку освіти та креативності був роком експериментів, випробувань і показав куди, власне, маємо рухатись далі. Кластер – це спільнота активних середовищ, що через співпрацю творить умови для розвитку освітнього та креативного потенціалу Львова. Тому основною метою кластеру є розвиток освітнього і креативного потенціалу, а також виховання талантів у Львові”, – наголосив Тарас Добко.
З його слів, визначення стратегічних напрямків діяльності кластеру є важливою складовою. Оскільки найпоширенішою причиною невдач кластерів називають відсутність згоди щодо напрямків діяльності та розвитку.
“Насамперед визначили три “больові” точки, які заважають розвитку освіти у Львові. Перша проблема полягає у тому, що зможемо розвивати креативний потенціал Львова лише тоді, коли притягуватимемо і втримуватимемо тут кращих учнів, студентів, вчителів, викладачів, освітніх управлінців. Якщо створимо середовище, яке складатиметься з кращих, то вони творитимуть кращий продукт і рухатимуть місто вперед. Також повинні розуміти, що якісна освіта коштує дорого. Водночас знаємо, що освітяни нині мають заробітну платню нижчу за середню зарплату в Україні”, – зазначив Тарас Добко.
Варто розуміти, що гроші – це лише засіб, інструмент. Метою повинна бути ідея розвитку Львова як освітнього хабу. Якщо матимемо хорошу ідею, мрію, то й гроші для цієї ідеї з’являться, каже він.
“Друга проблема полягає у тому, що нині необхідна досить тривала і коштовна адаптація під час переходу зі школи у заклад вищої освіти, чи з вишу на ринок праці. Підприємці визначають, що наслідком цієї проблеми є брак бажання інвестувати кошти в освіту. Тож повинні вирішити проблему розриву між рівнями освіти, а також між освітою і індустрією. Третя проблема – відсутність бажання модернізуватися у наданні освітніх послуг. Щоб вирішити цю проблему, необхідна здорова конкуренція та альтернатива на усіх рівнях освіти. Тобто у Львові повинен запрацювати ринок освіти, якщо хочемо, щоб туди зайшло більше грошей, які б стимулювали розвиток цієї сфери”, – наголосив Тарас Добко.
Просвітницька діяльність у напрямку інклюзії
Розвиток інклюзивного середовища був одним із найскладніших напрямків роботи та водночас одним із найцікавіших, розповіла керівник ГО “Розправлені крила” Юлія Аронова.
“Наразі рухаємось у напрямку просвітництва, багато говоримо про інклюзію, бо це справді важливо. Аргументом на користь моїх слів стане ситуація, яка кілька років тому сталась у Ізраїлі. Коли двері шкіл стали відкритими для дітей з особливими потребами, виник потужний спротив батьків дітей з типовим розвитком, які не розуміли, що відбувається. Тоді керівництво країни зупинилось і кілька років працювало над просвітницькою діяльністю щодо людей та дітей з особливими потребами. На жаль, нині в Україні також пропустили цей базовий рівень. Тобто діти з особливими потребами пішли у школу, а на питання, для чого це потрібно, досі ніхто не відповів”, – наголосила Юлія Аронова.
З її слів, увесь минулий рік Львівський кластер розвитку освіти та креативності працював у напрямку просвітництва, а також увесь наступний рік члени кластеру працюватимуть у тому ж напрямку. “Плануємо проводити мотиваційні зустрічі успішних спікерів із особливими потребами. Прагнемо, щоб ставлення суспільства до людей з особливими потребами змінилось. Не потрібно ставитись до них як до нещасних людей, а навпаки, маємо зрозуміти, що люди з особливими потребами є повноцінними. Також проводитимемо мотиваційні зустрічі для вчителів та їхніх асистентів, щоб надихнути їх, бо розуміємо, що ця нелегка робота виснажує. Ще цього року вирішили вивести критерії готовності дитини йти до школи для батьків дітей з особливими потребами. Бо іноді важко зрозуміти, чи дитина з особливими потребами готова йти до школи, чи ні. Ще важливо, щоб діти з особливими потребами отримали не лише шкільну освіту, а й професійно-технічну, щоб згодом могли працевлаштуватись. Наразі працюємо над цим питанням”, – розповіла Юлія Аронова.
Стати учасником Львівського кластеру розвитку освіти та креативності може будь-яка інституція або неформальне середовище. Щоб стати учасником кластеру, потрібно написати заяву на ім’я голови громадської організації, почекати рішення загальних зборів та почати творити і змінювати освіту на краще. Також можливе партнерство. Подробиці за тел.: (063) 625-28-02, а також на сторінці кластеру у Facebook – www.facebook.com/lvivOKcluster/.