Лише від початку 2019-го у Львові 19 осіб (з них шестеро дітей) отруїлись чадним газом. Чотири смертельні випадки. Йдеться про неповний місяць. Тоді як торік у львівських квартирах від отруєння чадним газом загинуло 20 осіб.
У період різдвяних свят, 11 січня, Львів і Україну шокувала новина про смерть від чадного газу двох молодих київських туристів. 21-річні хлопець та дівчина загинули в орендованій львівській квартирі. Ще двом їхнім друзям після госпіталізації дивом вдалось вижити. Минулого тижня у помешканні, що на вул. Замарстинівській, з цієї ж причини загинуло літнє подружжя. У міській раді констатують: статистика з року в рік залишається невтішною.
Співрозмовники кажуть, що у цій проблемі подекуди безсилі, поки мешканці не зрозуміють, що їхня безпека у їхніх руках! Бо більшість отруєнь трапляються з вини мешканців, які неправильно експлуатують газові прилади та легковажать перевірками.
Після трагедії з туристами мерія Львова доручила провести позапланову перевірку димовентиляційних каналів та витяжок у квартирах, які обладнані пічним та газовим опаленням.
“Перевірки організовують голови райадміністрацій. Фахівці обходитимуть будинок за будинком, як це робиться двічі на рік. Також закликаємо власників відомчих будинків, ЖБК і ОСББ розпочати негайно організацію роботи по перевірках”, – зазначив цього тижня Сергій Бабак, заступник міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства.
Впускайте до хати перевірку
За правилами, подібні перевірки у львівських будинках проводять двічі на рік: перед та після опалювального періоду. Тоді й фіксують найбільше випадків отруєння чадним газом. Огляд квартир здійснюють ті, хто обслуговує будинок. Раніше це були працівники ЛКП. А після обрання нової форми управління будинками – представники ОСББ, управляюча компанія або самоуправлінці.
Та самовільно працівники відповідних служб не можуть зайти у квартиру та провести перевірку.
“Працівники комунальних служб дзвонять у квартиру, якщо їм відчиняють, то йдуть перевіряти помешкання. Але є випадки, коли мешканці свідомо можуть не пускати перевіряючих, бо знають, що газові прилади у них несправні, або ж вони провели певні незаконні дії, що спричинюють неправильну експлуатацію цих приладів”, – наголосив Сергій Бабак.
З його слів, у ці дні розвісять довідки (на фото) щодо елементарних правил поводження з газовими приладами у кожному львівському подвір’ї.
Найбільше правилами безпеки нехтують новостворені ОСББ, ЖБК, каже Павло Сербан, технічний директор ПАТ “Львівгаз”. Бо думають, що у нових будинках потрапляння чадного газу у помешкання неможливе. Та він наголошує, що ризики отруїтися чадним газом є у всіх помешканнях, де є система опалення. І горіти може не лише газ, а й вугілля, дрова, папір, бензин.
“Ніхто не застрахований від потрапляння чадного газу, якщо не дотримуватись елементарних правил безпеки. Навіть коли йдеться про суперсучасний котел, обладнаний усіма датчиками. Якщо ж в помешканні встановлений електричний вентилятор і герметично закриті усі вікна, двері, то він потягне зворотно тягу і надходитиме холодне повітря, а датчик не нагріється, і в приміщення потрапить чадний газ”, – пояснює Павло Сербан.
Коли під час обстеження виявляють порушення газових норм і правил – несправні газові прилади або є некоректне, незаконне переобладнання газових приладів – складають попередження про те, що виявлені недоліки потрібно усунути. Якщо ж мешканець не ліквідовує порушення, тоді районна адміністрація подає позов до суду про примусове виконання цього припису.
Що таке чадний газ
Якщо пояснювати просто, то чадний газ утворюється в результаті горіння в умовах нестачі кисню. Якщо в приміщенні немає нормального доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція, несправне обладнання чи забиті димарі – у ньому може накопичуватись чадний газ. Крім того, вітряна погода може спричинити зворотну тягу в димових та вентиляційних каналах, а через це небезпечні продукти горіння не виводяться назовні і накопичуються у приміщенні. Чадний газ не можна побачити чи відчути його запах. Тому неможливо визначити його концентрацію в приміщенні без спеціальних приладів. І варто пам’ятати, що якщо перебувати протягом двох годин в приміщенні з концентрацією СО у повітрі лише 0,1%, це призводить до втрати свідомості, після чого людина може швидко померти.
Зверніть увагу на датчики

Не пошкодуйте кількасот гривень і придбайте вже сьогодні, хто ще не має, сигналізатор чадного газу (датчик), наполегливо рекомендують співрозмовники. Це пристрій, який контролює рівень потрапляння газу в повітря. Його придбати можна у будь-якому магазині, де продають газові прилади. Ціна датчика залежить від виробника – це у межах 300-500 гривень.
“Проблем із його встановленням в квартирі немає: просто вмикаєте в розетку, а сам пристрій підвішуєте на цвях. Коли у приміщення потраплятиме чадний газ, він видаватиме світловий та звуковий сигнал. Але за умови, якщо споживач не витягуватиме датчик з розетки. Додатково він може зреагувати на випари, коли готуєте їжу або на лаки чи фарби. Це доволі надійний і перевірений спосіб, щоб попередити отруєння чадним газом”, – вважає технічний директор ПАТ “Львівгазу”.
Як він діє на організм
Потрапляючи в організм під час дихання, газ проникає з легенів в кровоносну систему, де з’єднується з гемоглобіном. Внаслідок цього кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень до тканин, а організм швидко починає відчувати його недостатність. Чим довше відбувається вдихання газу, тим серйозніші симптоми можуть виникнути. Це також залежить від концентрації газу в повітрі. Навіть в невеликій концентрації чадний газ впродовж тривалого часу вдихання може мати серйозні наслідки для здоров’я.
Симптоми та профілактика отруєння чадним газом
Наслідки дії чадного газу пояснює в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Вона зазначає у своїх дописах на сторінці у Facebook, що симптоми отруєння газом не завжди очевидні, особливо за його низької концентрації. Симптоми можуть бути схожі на грип чи харчове отруєння. Але, на відміну від грипу, отруєння чадним газом не викликає підвищення температури. Найбільш поширений симптом – головний біль! Також людина може відчувати запаморочення та втому,

утруднене дихання, задишку, сухий кашель, нудоту та блювоту. Тривалий вплив низьких доз чадного газу може призвести до появи неврологічних симптомів – проблем з мисленням та концентрацією чи появи емоційних змін у поведінці. Наприклад, людина стає роздратованою, схильною робити імпульсивні та нераціональні рішення.
Більш серйозні симптоми – втрата рівноваги, зору, порушення пам’яті або ж втрата свідомості. Це може статися всього протягом двох (!) годин, якщо у повітрі буде велика концентрація чадного газу.
Якщо ви відчуваєте ці симптоми і підозрюєте, що причиною може бути чадний газ, перш за все вимкніть усі прилади, крім електричних, та відчиніть вікна, щоб впустити в приміщення повітря.
Щоб цьому запобігти: для обігріву помешкання використовуйте лише ті прилади, які для цього призначені, до прикладу, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення, регулярно перевіряйте газові прилади, вентиляційні канали та димоходи на справність, не залишайте увімкнені газові прилади без нагляду, у помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині, електровитяжці та газовій колонці не місце в одному приміщенні, завжди провітрюйте приміщення, якщо в них є газові прилади.
Отруєння чадним газом небезпечне для всіх, втім, маленькі діти, вагітні жінки та люди з хронічними хворобами серця чи органів дихання найбільш вразливі. Зокрема, домашні тварини часто першими проявляють ознаки отруєння чадним газом.
Перша допомога при отруєнні чадним газом
1. Хворого негайно винести на свіже повітря.
2. За необхідності здійснити реанімаційні заходи для відновлення дихання та діяльності серця.
3. Дотримуватися принципів надання медичної допомоги при інгаляційних отруєннях.
4. Терміново викликати швидку медичну допомогу (103).
5. Кращий засіб лікування – тривале дихання киснем.
6. Пам’ятайте: звичайний протигаз не захищає від чадного газу!