Уже понад дванадцять років міським головою Львова є Андрій Садовий. До кінця терміну його служби залишається ще понад півтора роки, та він уже заявив, що надалі не має наміру балотуватися у мери. Йде у велику політику. Так, у час різдвяних свят, 8 січня, Центральна виборча комісія зареєструвала кандидата у президенти – міського голову Львова Андрія Садового. Тож у зв’язку з початком президентських перегонів він пішов у відпустку на три місяці, щоб провадити свою президентську кампанію.
 |
фото: прес-служба ЛМР |
Торік Львів уже кілька разів залишався без міського голови. Андрій Садовий відвідував міста України й світу під час своїх робочих поїздок і відпусток. Тоді відсутність мера ніяк не вплинула на життя міста. Робота у мерії не припинялась. Бо ж окрім мера у Львівській міській раді працюють й інші люди, на плечі яких теж покладено відповідальність за місто.
То як працюватиме міська рада під час відсутності міського голови? Чи якось вплине його відсутність на життя Львова та його жителів? Та й, зрештою, хто керуватиме Львовом під час виборчої кампанії і врегульовуватиме важливі питання для міста? Про це “Львівська Пошта” запитала у представників і голів усіх фракцій Львівської міської ради, заступників міського голови, директора юридичного департаменту ЛМР, а також у львівського політолога.
фото: Олег Огородник Обов’язки мера виконуватимуть його заступники
9 січня Андрій Садовий підписав розпорядження про покладення обов’язків міського голови на свого заступника з фінансово-економічних питань Геннадія Васьківа, розповів “Львівській Пошті” заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
“Відтепер на виконкомі головуватиме теж Геннадій Васьків. Окрім цього, кожен із заступників міського голови надалі виконуватимуть свої обов’язки, вирішуватимуть питання, що стосуються безпосередньо їхніх галузей у місті. Тобто робота у мерії цілком організована, а якихось критичних моментів, чи труднощів немає. Певен: цілком правильно, що під час виборчої кампанії міський голова передав виконувати свої обов’язки заступнику. Також зазначу, що у разі виникнення певних ситуацій, за яких присутність міського голови буде необхідною, він, звісно, буде на місці і усе контролюватиме”, – наголошує Андрій Москаленко.
“Раніше мені уже вдалось виконувати обов’язки міського голови за час його відсутності. Певен, що і на цей раз усе буде гаразд. Маємо хорошу команду, кожен заступник працює у своєму напрямку. Тож надалі виконуватимемо свою роботу. До моїх обов’язків входитиме координація дій у різних напрямках. Отже, кожен заступник відповідатиме за проблеми та їхнє вирішення у своєму напрямку”, – розповів заступник міського голови Львова з фінансово-економічних питань Геннадій Васьків.
Наразі Геннадія Васьківа призначили виконувачем обов’язків міського голови терміном з 9 по 17 січня 2019-го. Надалі Андрій Садовий вирішуватиме, хто і коли виконуватиме його обов’язки.
фото: Олег Огородник “Немає проблем у тому, що обов’язки мера виконуватимуть його заступники”
Законом передбачено, що кандидату в президенти не може бути відмовлено в наданні відпустки без збереження заробітної плати, зазначила директор юридичного департаменту Львівської міськради Гелена Пайонкевич.
“Наразі міський голова перебуває у відпустці без збереження заробітної плати. Час і терміни не визначені законодавством. Певна: у відпустці він перебуватиме лише на час виборчої кампанії. Також зазначу, що це не означає, що міський голова під час усієї відпустки не вирішуватиме міські питання. Він й під час відпустки зможе виконувати свої обов’язки”, – каже Гелена Пайонкевич.
З її слів, за час відсутності міський голова має право визначати, хто із його заступників і коли виконуватиме його обов’язки. “З юридичної точки зору я не вбачаю жодних проблем у тому, що обов’язки мера виконуватимуть його заступники. Що ж стосується порядків денних на сесіях, ухвал сесії, то їх підписуватиме міський голова у той час, коли він не перебуватиме у відпустці”, – наголошує Гелена Пайонкевич.
За час відсутності міський голова має право визначати, хто із його заступників і коли виконуватиме його обов’язки
З її слів, секретар ради виконує обов’язки міського голови в тих випадках, коли це чітко передбачено законом про місцеве самоврядування. Зокрема, неможливість міським головою виконувати свої обов’язки через певні причини. Наприклад, у випадку смерті, дострокової відставки тощо.
За час відпустки міського голови Львів й надалі розвиватиметься. Три місяці – це не такий великий термін, зазначає секретар Львівської міськради Анатолій Забарило.
“У міськраді у робочому порядку й надалі збиратимуться сесії, працюватимуть усі служби тощо. Отже, на львів’ян та місто відсутність мера ніяк не вплине. На час своєї відсутності мер призначатиме виконуючого своїх обов’язків. Це може бути одна людина, а може бути кілька вповноважених осіб. Надалі усі питання врегульовують у робочому порядку в міськраді. Не потрібно переживати стосовно відпустки мера, адже жодних змін не відбудеться”, – наголошує Анатолій Забарило.
Геннадій Васьків
Міськрада працюватиме у звичному режимі
За відсутності міського голови Львова жодних проблем у роботі міськради не виникне, вважає депутат Львівської міськради, голова фракції “Українська Галицька партія” Тарас Чолій.
“Міський голова не займається вирішенням кожнісінького питання у місті. Це завдання покладено безпосередньо на його заступників. Тож за відсутності Андрія Івановича жодних змін не відбудеться. Те ж стосується і проблем міста, які й надалі залишатимуться невирішеними”, – каже Тарас Чолій.
Депутат Львівської міськради, голова фракції “Українське Об’єднання Патріотів – УКРОП” Ігор Телішевський теж переконаний, що жодних проблем у зв’язку з відсутністю мера не виникне.
“Не вважаю, що Андрій Іванович робив щось таке особливе, що після його від’їзду у Львові щось змінитись. До слова, за останніх півроку він часто був відсутнім, бо їздив у відрядження. Мабуть, робота у міськраді навіть покращиться за час його відсутності. Адже усі депутати, працівники департаментів і комунальних підприємств відчуватимуть ще більшу відповідальність перед львів’янами за час відсутності мера”, – каже Ігор Телішевський.
З його слів, місто розвиватиметься, як і розвивалось, незалежно від того, хто ним керуватиме. “Насправді Львів має великий потенціал. І варто пам’ятати: не все у місті залежить лише від мера. Окрім нього у міськраді працюють й інші люди, які розглядають різні проекти, голосують за певні покращення у місті, ухвалюють рішення стосовно нововведень тощо”, – наголошує Ігор Телішевський.
Ухвали сесії надалі підписуватиме міський голова у той час, коли він не буде у відпустці
“Ситуація в місті точно не погіршиться у зв’язку з відпусткою Андрія Садового. Мабуть, навіть покращиться. Адже бачимо, що за останній час міський голова зовсім не займається господаркою Львова. Мер ще в 2018-ому провадив свою президентську кампанію, відвідував різні міста України, не приділяючи достатньо уваги місту. Якщо він вирішив іти в президенти, то мав би давно скласти свої повноваження. Тоді б він зміг переїхати в Київ і повністю зайнятися виборчою кампанією. Проте міський голова надалі залишається на посаді”, – каже депутат Львівської міськради, член фракції “Свобода” Андріян Гутник.
З його слів, ймовірно, що Андрій Садовий і “Самопоміч” балотуватимуться ще й на парламентських виборах, якщо не складеться з президентськими.
“Коли ж нинішній мер Львова втілить у життя свої парламентські амбіції, то, мабуть, захоче очолити свою фракцію у парламенті. Тобто наразі міському голові явно не до міста. Гадаю, йому було б варто скласти повноваження. Тож оскільки останнім часом місто не мало ніякого стратегічного планування, то думаю, що для міста відпустка мера буде навіть корисною”, – зазначає Андріян Гутник.
фото: Олег Огородник Е-квиток, транспорт і сміття – вічні проблеми Львова…
Безперечно, мер із майже тринадцятирічним стажем може похизуватись позитивними змінами, які відбулись у Львові за час його керівництва. Проте й проблем у місті залишилось чимало…
“За 13 років своєї роботи міський голова Львова залишає львів’янам чимало невирішених питань: нереалізований Е-квиток, транспортні проблеми, закорковане місто, невирішене питання щодо будівництва сміттєпереробного заводу, брак дитсадків, незаконна забудова у середмісті тощо. Окрім цього, мер, звісно, залишає львів’янам туристів… Тобто за останніх 13 років Львів не вийшов на новий рівень розвитку. Місто й надалі задихається у своїх проблемах, як це було п’ять-десять років тому. Звісно, Львів не є винятком серед інших українських міст. Безперечно, певні речі у нашому місті краще функціонують. Однак, на жаль, поки що я не можу сказати, що Львів має революційну господарку, правильний менеджмент, розумну систему прийняття рішень тощо”, – зазначає Тарас Чолій.
Наразі у місті залишається чимало невирішених проблем: нереалізований Е-квиток, транспортні проблеми, закорковане місто, невирішене питання щодо будівництва сміттєпереробного заводу, брак дитсадків тощо
Зважаючи на те, що останніх 13 років львів’яни довіряли Андрію Садовому очолювати місто, то певен, що вони спостерігали позитивні зміни у Львові, вважає Андрій Москаленко.
“Пригадую, коли ще навчався в університеті, то у Львові були великі проблеми з водопостачанням. Воду вмикали на три години зранку і на три години ввечері. На щастя, міському голові вдалось вирішити цю проблему. Також спостерігаємо позитивні зміни у питаннях, що стосуються освітлення у місті, інфраструктури, галузі ІТ, туризму тощо. Звісно, сьогодні перед міськрадою поставлено чимало завдань. Бо місто – це живий організм. Тож кожного дня з’являються нові завдання, постають нові виклики. Однак я вважаю, що міський голова Львова поставив перед собою і своєю командою досить високу планку. Саме тому нині можемо спостерігати ті позитивні зміни, що відбулись у Львові за останніх 13 років”, – каже Андрій Москаленко.
З його слів, попри позитивні зміни, звісно, залишається ряд невирішених питань на державному рівні.
“Так, зараз боремось за збереження однієї з львівських аптек. Водночас держпідприємство з нами не погоджується, вважає, що цієї аптеки там не має бути. Також є рішення на державному рівні, яке кожному українцю дозволяє проводити будь-які роботи у своєму будинку. Львів’яни не розуміють, що архітектурна спадщина – це наша цінність і надалі продовжують її нищити… Тож днями ухвалили рішення на виконкомі про заборону утеплення будинків, що є пам’ятками архітектури. Тобто є чимало питань, які мерія не може вирішити, бо за них потрібно братись на державному рівні”, – зазначає Андрій Москаленко.
“За останніх 12 років бачу велику кількість відремонтованих доріг, збільшення кількості громадського транспорту, покращення роботи з пам’ятками культурної спадщини. Спостерігаю за покращенням роботи та звітності комунальних підприємств. Однак, звісно, я бачу це все зсередини системи… Відверто скажу, для мене останніх 12 років – це були роки важкої роботи”, – каже Гелена Пайонкевич.