Обласна влада взялася за очищення сіл від сміття. Та встановити контейнери - ще не означає подбати про екологію
До кінця року в кожному селі Львівщини мають налагодити централізоване збирання сміття, а стихійні сміттєзвалища ліквідують. Принаймні на цьому наголошує керівництво області. Щоправда, будівництво сміттєпереробних заводів наразі лише в проекті, поки ж область намагатиметься хоча б обходитися офіційними сміттєзвалищами. А таких на Львівщині аж ...14, решта 558 - стихійні.
Піонером збору побутового сміття в області є Кам'янка-Бузький район. За словами Ярослава Янишина, голови Кам'янка-Бузької райдержадміністрації, у понад 30% населених пунктів району встановлено сміттєзбиральні контейнери, а вивозять сміття централізовано на зареєстроване звалище.
- З мешканцями укладають договори на вивезення сміття. Залежно від відстані і наповнення, коштує така послуга 2-2,5 грн з особи. Але люди вже не вивозять сміття в яри, а викидають у спеціальні контейнери, з яких двічі на тиждень його забирають, - розповів Ярослав Янишин. Наразі є два сміттєзвалища, на які офіційно можна вивозити непотріб з району: у Добротворі (з лімітом на 3500 тонн) і в Прибужанах (на 2700 тонн). Та оскільки цих потужностей може не вистачити, вже розроблено документацію на облаштування нового сміттєзвалища на
6 га біля міста Кам'янка-Бузька. Голова району визнає, що створення ще однієї сміттярки - не вихід, адже найкраще було б збудувати сміттєпереробний завод.
Натомість обласні чиновники не поспішають з таким кроком. На думку Тараса Федака, зараз головне налагодити цивілізований збір сміття, а про сміттєпереробні заводи можна подумати пізніше, та їх має бути в області не менше трьох.
- Наразі ми намагаємось налагодити цивілізований спосіб збирання сміття по селах, оскільки в містах цей перший етап вже виконано і варто братися до другого - переробки та утилізації. Тому до першого липня усі села в районах мають бути забезпечені контейнерами, - зазначив Тарас Федак.
За словами Миколи Кметя, голови Львівської ОДА, перший сміттєпереробний завод може з'явитися у Стрийському районі. Райдержадміністрація вже розпочала переговори з іноземною компанією, що займається науковою розробкою таких заводів.
- Інвестором готова виступити фірма "Імпекс-К1", яка хоче залучити кредит одного з австрійських банків. Підприємство постане на території колишньої військової частини. Його будівництво обійдеться у близько 4 млн євро. Завод функціонуватиме за принципом безвідходного виробництва - тут відсортовуватимуть метал та органіку, а решту відходів спалюватимуть для виробництва електроенергії, - сказав Микола Кміть.
Фахівці вважають, що це підприємство зможе переробляти до 700 тисяч тонн сміття на рік. На завод звозитимуть відходи із Жидачівського, Миколаївського, Стрийського, Дрогобицького та Сколівського районів. Щоправда, про терміни виконання проекту наразі ніхто не говорить.
Та голови РДА і сільські ради доволі обережно ставляться до ідеї керівництва області, адже на ці цілі потрібні кошти з місцевих бюджетів. Натомість, на думку чиновників області, проблем, принаймні з грішми, виникнути не має.
- У місцевих бюджетах є акумульовані кошти від екологічних зборів, щоправда, не в кожному селі, та й суми різняться. Але це одне з джерел фінансування закупівлі контейнерів. Інший спосіб - співпраця з фірмами, які надалі вивозитимуть сміття. А саме йдеться про залучення кредитних ресурсів за умови відшкодування відсотків з обласного бюджету. Окрім цього, на території населених пунктів є різні підприємства, які можуть закупити контейнери, як і школи та інші комунальні установи. До прикладу, Добротвірська ТЕС, яка має екологічно шкідливі викиди, виділила 150 тис. грн і закупила 50 контейнерів для довколишніх сіл.
Голови сільських рад мають певні зауваження й щодо втілення ідеї. І якщо купувати контейнери допомагають місцеві фірми, а агітувати людей не викидати побутові відходи у яри будуть священики, то з утилізацією сміття є проблеми.
- Зараз ми намагаємось власними силами ліквідувати стихійні звалища. Але, на жаль, для вивезення цього сміття потрібні кошти, яких сільська рада не має, - розповів "Пошті" Роман Лаврентієв, голова Ременівської сільської ради.
Ще складніше організувати вивезення сміття у гірських районах. Специфіка місцевості передбачає розтягнутість сіл та не дозволяє організовувати сміттєзвалища - у горах вітер роздуває, а в низовині підтоплюють води.
- Наразі ми організували вивіз сміття лише в місті Турка. Для цього закупили 50 контейнерів. Обслуговує мешканців міське житлово-комунальне господарство. Вартість - 36 грн з будинку в місяць. Плануємо купити ще 30 - 60 контейнерів, щоб розмістити їх у навколишніх селах, які розташовані на відстані 10 - 15 км від Турки, - розповів "Пошті" Богдан Бегей, голова Турківської РА. - Щодо решти сіл району, особливо ж тих, що розташовані у важкодоступній місцевості, то їм наразі сподіватись на централізований збір сміття не варто. Окрім цього, для вивозу сміття потрібно створити окреме комунальне або приватне підприємство. Ні першого, ні другого ще немає.
Своєю чергою, Богдан Матолич, начальник державного управління охорони навколишнього природного середовища Львівської облдержадміністрації, впевнений, що для початку потрібно впорядкувати хоча б нелегальні сміттєзвалища, які переважно утворюються у сільській місцевості. У середньому в кожному районі тільки 3-4 звалища працюють санкціоновано, тоді як насправді їх близько 30.
- Місцеві ради завжди пояснюють це тим, що не вистачає коштів для оплати необхідної документації для роботи сміттєзвалища. Адже це серйозні капітальні вкладення. Як наслідок, на нелегальних звалищах не фіксують і не контролюють кількість викидів, не дотримуються решти параметрів. Друга проблема - завершення терміну експлуатації офіційних, зокрема Грибовицького сміттєзвалища. Ми вже постали перед питанням переробки і саме його необхідно вирішувати, - зазначив Богдан Матолич.
Тож веселкова перспектива до кінця року зробити збір сміття в області цивілізованим виглядає доволі примарною. Адже без спеціальних заводів усе завершиться просто - новими сміттярками.