У Львівській міській раді 26 листопада відбулися громадські слухання, метою яких було недопущення підвищення вартості проїзду в міських автобусах. Задля вирішення питання ціни проїзду, в Львівській міській раді зібралися мешканці міста, водії та представники громадських організацій. Пропозицію про не збільшення тарифів підтримали лише 47 із 170 зареєстрованих учасників. Отже, львів’яни (водії та пасажири) так і не дійшли згоди. Чому ж перевізники вимагають підвищення тарифів: яку ціну вимагають, чим аргументують свої потреби та що обіцяють пасажирам?
Водії наголошують: з теперішньою ціною “неможливо зробити перевезення якіснішими й комфортнішими” і вимагають збільшити тариф до восьми гривень, обіцяючи “покращення у перевезеннях”
Нагадаємо, що торік, 18 грудня, тарифи у львівських автобусах і маршрутках зросли до п’яти гривень. Цього року вартість проїзду у транспорті знову планують підняти. Ріст курсу долара, зростання ціни на пальне, ремонт транспорту, оновлення рухомого складу – на цьому акцентують перевізники Львова. За приклад вони наводять міста, у яких нещодавно підвищили ціни на проїзд у маршрутках і автобусах: Київ – 8 грн, Запоріжжя і Дніпро – 7 грн, і застерігають, що з п’ятигривневим тарифом доведеться ліквідувати вечірні маршрути або ж навіть не виїжджати на маршрут взагалі.
Водії наголошують, що з теперішньою ціною “неможливо зробити перевезення якіснішими й комфортнішими” і вимагають збільшити тариф до восьми гривень, обіцяючи “покращення у перевезеннях”. Чомусь перевізники забувають, що комфорт пасажирів залежить не лише від новизни транспорту, але й від самого водія (!), який виховано спілкується з пасажирами, охайно виглядає, приїздить згідно з розкладом, не курить у салоні, не розмовляє по телефону під час руху!
Під час понеділкових громадських слухань керівник комунального “АТП-1” Орест Хамула поскаржився на те, що “60-70% пасажирів не платять за проїзд, що є нерентабельним для усіх автопідприємств”. Проте визначити об’єктивність таких даних складно, оскільки вести чіткий облік пасажирів у львівських автобусах і маршрутках неможливо, адже квиткова система у цих видах транспорту на практиці не діє. Відповідальність за відсутність обліку пасажирів перевізники і міська влада перекладають один на одного.
Однією з вимог учасників слухань було впровадження е-квитка у транспортну систему Львова, щоб мати змогу підраховувати кількість пасажирів, що скористалися громадським транспортом і зняти з водія функцію готівкових операцій за кермом, які неабияк відволікають перевізника. У ЛМР впровадження е-квитка в усьому громадському транспорті планують за оптимістичними прогнозами у січні 2020-го, за песимістичними – у травні 2020 року.
У мерії впровадження е-квитка в усьому громадському транспорті планують за оптимістичними прогнозами у січні 2020-го, за песимістичними – у травні 2020-го
Міська влада не залишилась осторонь і заявила, що підвищення тарифу в автобусах і маршрутках підтримають, якщо перевізники приватних підприємств відновлять безкоштовний проїзд для пенсіонерів. Цю ініціативу підтримав заступник керівника департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради Андрій Білий, який нагадав, що на певних маршрутах перевізники перестали безкоштовно возити пенсіонерів ще взимку торік. Також чиновник зазначив, що транспортний тариф таки варто підняти хоча б до собівартості, щоб не завдавати фінансових збитків автотранспортним підприємствам.
Про безкоштовний проїзд усіх пільговиків “Львівській Пошті” розповів депутат Львівської міської ради Валерій Веремчук. Він зазначив, що в ЛМР на транспортні потреби пільговиків у наступному 2019 році планують виділити чималу суму приватним і комунальним перевізникам – 240 млн грн.
У Львівській міській раді обіцяють, що до 2020 року львівську транспортну систему реформують: надаватимуть перевагу комунальному транспорту, впровадять е-квиток, вестимуть облік пасажирів. Усе це має забезпечити якісну роботу львівського транспорту, сучасну і зручну для львів’ян. Проте обіцяні нововведення не прийдуть сьогодні, а проїзд для кожного містянина має бути комфортним, якісним і доступним завжди.