З чим у вас асоціюється слово “музей”? Мабуть, з тихим місцем, де зберігають цінні речі, до яких категорично не можна торкатись. А ще я впевнена, що для більшості з вас музей – це радше нудне місце, аніж цікаве. Маю сміливість так написати, бо й сама ще донедавна так вважала… А днями відвідала Дім Франка, де останній раз була ще школяркою. І тепер мені соромно за те, що усі музеї брала під один ранжир.
Нині Дім Франка – музей, який руйнує стереотипи. Там справді цікаво, відбувається чимало майстер-класів. Команда музею – справжні професіонали, що намагаються модернізувати програму. У такий спосіб вони прагнуть заохотити дітей і дорослих прийти у Дім Франка не з примусу, а з цікавості. Так, нещодавно там почала діяти програма “Франко: наживо”, яка зорієнтована власне на те, щоб усі відвідувачі відчули присутність Івана Франка та його родини у будинку.
Місце, де твориться сучасність
“Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка – дуже гарна, офіційна назва. Однак за останні півтора року набагато ріднішою стала коротша назва – Дім Франка. Для нас неабияк важливо, щоб усі працівники, відвідувачі почувались тут, як удома. Також тішуся, що нарешті можемо презентувати програму “Франко: наживо” завдяки Українському культурному фонду, який, власне допоміг втілити наші ідеї”, – розповів директор Дому Франка Богдан Тихолоз.
Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка – дуже гарна, офіційна назва. Однак за останні півтора року набагато ріднішою стала коротша назва – Дім Франка
З його слів, Музей Франка – це простір, де потрібно не лише увічнювати минуле, але й творити сучасне.
“Для нас Іван Франко не лише класик зі шкільної хрестоматії, а й людина, з якою щодня спілкуємось через його твори, речі, ідеї тощо. Тобто для мене і для всіх працівників Музею Франка – це не абстракція, а реальна постать. Дуже хотіли, щоб ефект його присутності відчули не лише ми, але й усі відвідувачі музею. Чудово розуміємо, що для цього необхідно використовувати сучасні музейні технології, сучасні підходи у музейній діяльності. Нині намагаємось реалізовувати свої ідеї, опираючись на ці принципи. Зокрема, проект “Франко: наживо” мислимо передусім як інтерактивний музейний простір”, – каже Богдан Тихолоз.
Захоплива програма для дітей і дорослих
Відтепер стандартна екскурсія у Музеї Франка має назву “Живий будинок” і супроводжуватиметься акустичними ефектами, що створюватимуть ефект присутності мешканців у будинку, розповіла менеджер проекту “Франко: наживо”, наукова працівниця Дому Франка Тетяна Продан.
“Також запровадили театралізовані екскурсії: “Візит до Франків” і “Франчата про тата”. Зокрема, подружжя Франків – Іван і Ольга – розповідатимуть про свій побут, а діти Франка, на основі спогадів, розповідатимуть про батька. І ще одна цікава

програма, яку передбачає проект, – казкосвіт Івана Франка. Це костюмована вистава, на якій наші маленькі відвідувачі переодягаються у костюми і у ігровій формі вивчають казки Івана Франка. Розуміємо, що сьогодні дітей дуже важко зацікавити без залучення техніки, смартфонів. Ця програма спрямована саме на це”, – каже Тетяна Продан.
З її слів, зацікавленість до Дому Франка за останніх кілька років підтверджує статистика зростання відвідуваності музею. Зокрема, якщо порівняти період з січня по червень у 2017-ому і 2018-ому, то простежується збільшення відвідувачів у середньому на 30%.
Ще один вагомий внесок у проект “Франко: наживо” – дитячий і дорослий путівники. Зокрема, путівник для дітей “Дім, де звірі говорили” і путівник для дорослих “Дім Франка – місце сили”. До слова, дитячий путівник написала наукова працівниця Музею Франка Галина Мазур, яка ще й бере участь у театралізованих екскурсіях у Домі Франка.
“Чим цікавий проект “Франко: наживо”? Інформація буде постійно оновлюватись. Таким чином кожен відвідувач зможе повертатись у Дім Франка знову і знову, і кожного разу дізнаватись щось нове. Тобто працюємо над тим, щоб люди відвідували наш музей не один раз. Прагнемо, щоб кожен раз для них був цікавим, пізнавальним”, – каже Тетяна Продан.
Вхід у Дім Франка становить 15 грн для школярів і пенсіонерів, 25 грн – для студентів, 30 грн – для дорослих. Для дошкільнят вхід безкоштовний. За екскурсію “Живий будинок” доведеться ще додатково заплатити по 10 грн з особи. Театралізовані вистави коштують 50 грн з особи (єдиний платіж). Усі екскурсії потрібно заздалегідь узгоджувати. Зокрема, можна зателефонувати за номером (096) 158-46-06, (032) 276-44-16 або ж написати на сторінку у Facebook . Екскурсія від самого Франка та його родини
Дім Франка пропонує мандрівку в епоху Івана Франка. Відтепер там не лише чути звуки під час екскурсій, там ще й ходять люди, а деякі з них – гості з минулого.
“У Домі Франка тепер відбуваються театралізовані екскурсії. Тобто розповідь провадиться не від екскурсовода, а від першої особи, від самого письменника, його дружини і дітей. Повірте, це також створює той ефект присутності, якого так прагнемо. До слова, для нас було принципово, щоб театралізовані екскурсії не були театральними. Тому виконавцями головних ролей стали не актори, а самі ж працівники музею. Бо важливо, щоб особи, які перевтілюються в образи письменника і його родини, добре знали матеріал, могли відповідати на запитання відвідувачів”, – розповів Богдан Тихолоз.
Отож, роль Івана Франка виконує завідувач виставкового сектору музею Олександр Пушенко, роль його дружини – наукова працівниця музею Галина Мазур, роль сина Петра – заступник директора з наукової роботи музею Михайло Кобрин, а роль

доньки Анни – наукова працівниця музею Христина Рикмас.
“Для мене велика честь виконувати роль Івана Франка. Тішусь, що в мені побачили потенціал і запропонували її. Звісно, я без вагань погодився. Далі потрібно було вибрати партнера, тобто дружину Івана Франка. Мій вибір зупинився на Галині Мазур. Працювати з нею – одне задоволення. Після екскурсії мене навіть запитують, чи це справді моя дружина. До слова, моя справжня дружина не ревнує”, – розповів Олександр Пушенко.
“Щиро вдячна Дому Франка, що тут я знайшла себе, що тут я можу проявити свої здібності. Ніколи навіть не мріяла, що стану актрисою. Окрім цього, тут я ще й художниця і трішки науковець. Проводити такі екскурсії, споглядати за реакцією дітей, бачити зацікавлення у їхніх очах справді цікаво. Після однієї з останніх екскурсій маленька дівчинка підбігла до нас, обійняла, і так щиро подякувала. У такі моменти розумію, що моя праця немарна”, – каже Галина Мазур.
Відтепер театралізовані екскурсії у Домі Франка постійно збиратимуть відвідувачів!
Магія в Домі Франка: як вдалося втілити ідею?
Технічна частина, тобто те, як створили і відтворюють звуки під час екскурсії – таємниця. Оскільки мусить бути присутній елемент магії для відвідувачів, розповів старший науковий працівник Музею Франка Віктор Мартинюк.
“Дискусія навколо підбору звуків для екскурсії була і складною, і водночас цікавою. Оскільки, коли маєш конкретний простір, то прагнеш туди запхати все! Особливо якщо дискутують люди, які побували у музеях за кордоном. Врахувати інтереси кожного майже нереально, потрібно робити вибір. Також потрібно зважати на те, що це – музей, і там не можна щось вигадувати. Загалом те, що ми хотіли включити, і те що таки увійшло – справді хороша робота”, – каже Віктор Мартинюк.
Часом креативні ідеї, які народжуються під час звичайної розмови за кавою, вдається втілити, розповіла завідувачка науково-освітнього відділу Музею Франка Марта Волошанська.
Головне мати ідею, бажання її втілити і круту команду поруч!
“Нам вдалось втілити наші ідеї, бо у Домі Франка нині зібрались справді мудрі і креативні працівники. Ми обговорили кожен звук, чи він доречний, чи сприйме його відвідувач тощо. Першу екскурсію я провела для школярів. Вони були здивовані, захоплені, і справді зацікавлені! Коли бачиш щиру усмішку дітей, то, повірте, хочеться надалі творити, втілювати нові ідеї!” – каже Марта Волошанська.
“Тішусь, що такі креативні ідеї мають життя завдяки небайдужим людям. Бо ідеї ідеями, але їхня реалізація потребує великої праці! На початках думала, що реалізувати проект “Франко: наживо” взагалі нереально. Однак коли поділилась цією ідеєю з іншими працівниками музею, зокрема з директором Богданом Тихолозом, і побачила зацікавлення у їхніх очах, то зрозуміла, що разом зуміємо втілити цю ідею! Потрібно вірити, що все можливо! Головне мати ідею, бажання її втілити і круту команду поруч”, – розповіла вчений секретар музею Катерина Крамар.
Концепція живого будинку на цьому не зупиняється! У команди музею ще безліч ідей та амбітних планів.
“Уже цієї п’ятниці у меморіальній віллі Франків відкриємо нову експозицію – кухня родини Франків. Дім ж не може бути живим, якщо там немає кухні. Тому знаючи, що кухня у цьому домі була, вирішили з допомогою друзів і партнерів відновити цю експозицію. Живий будинок має бути відкритим для усіх!” – розповів Богдан Тихолоз.