Трудова міграція української молоді за кордон лише посилюється. Спочатку ще студентами їдуть на навчання, шукають тимчасові підробітки, а спробувавши ліпшого життя вирішують не повертатися додому. Підсилюють такий вибір непроста економічна ситуація та війна на сході. Серед першопричин батьки називають ще небажання працедавця брати на роботу без досвіду молодого спеціаліста, низькі зарплати, відсутність кар’єрного росту, низьку якість вищої освіти. Ті, хто цікавиться цією проблематикою, давно відзначають, що цілком цей рух зупинити не можна. Проте можна створити сприятливі умови в державі, аби молодь не виїжджала так масово. І якщо в найближчий час більшість молодих людей, за якими майбутнє, не побачить перспективи в своїй державі, то таку державу назвуть приреченою…
За даними управління статистики у Львівській області, на Львівщині зареєстровано більш ніж 40 тис. безробітних молодих людей віком 15-34 роки. Водночас в обласному центрі зайнятості кажуть, що зараз є понад 10 тис. актуальних вакансій. Дещо раніше посол України у Польщі Андрій Дещиця заявив, що лише у польських закладах навчається близько 40 тисяч українських студентів, з яких лише 5-10% планують повертатися назад в Україну! То ж знову-таки варто поставити собі питання – в чому ж проблема?
На цю тематику у Львівській обласній держадміністрації розпочали серію круглих столів за участі освітян, роботодавців, студентів і представників профспілок. Поки вирішено створити робочу групу, яка збиратиметься раз на місяць, обговорюватиме та прийматиме конкретні рішення у питаннях міграції.
Серед іншого є низка приватних товариств, компаній і державних структур, які через напрацьовані програми дають можливість молоді потрапити без попереднього досвіду роботи на стажування. Пропонуємо дещо детальніше про кілька з них.
фото: LUFA (2) Програма Absolvent: в банк на стажування
ПАТ “Кредобанк” пропонує програму працевлаштування для студентів старших курсів та випускників вищих навчальних закладів Absolvent (Абсольвент). Суть програми: протягом 10 місяців студенти 4-5 курсів та випускники вишів мають змогу спробувати працювати у різних департаментах “Кредобанку”. Участь у програмі студентам оплачується.
Для початку, аби взяти участь у програмі Absolvent потрібно написати мотиваційного листа та пройти співбесіду і тестування. Відібрані до програми студенти та випускники протягом року знайомляться з банком та працюють у трьох його різних департаментах головного офісу банку.
Після чого отримує реальне місце праці. Програма стартує навесні.
“Будь-яка велика справа робиться маленькими кроками. Одним з малих кроків, аби зупинити міграцію молодих людей є програма Absolvent від “Кредобанку”, яка почала діяти ще з 2016-го. Суть програма проста: у банку створено 25 вакансій, не прив’язаних до жодного напрямку та процесу, з окремим фондом оплати праці та забезпеченням комп’ютерною та офісною технікою. Фактично це як стажування із перспективою працевлаштування. Ми оголошуємо конкурсний відбір до цієї програми і щороку за програмою беремо на роботу на конкурсній основі 25 студентів. Якщо розумна людина потрапила в цю програму, то є 90% на працевлаштування”, – пояснює Віктор Гальчинський, керівник прес-служби ПАТ “Кредобанк”.
З його слів, недавно програму вдосконалили. Основна частина програми тривала 12 місяців, а зараз її скоротили до дев’яти. Окрім того, цього року програму розширили.
“Набираємо по програмі ще плюс п’ять осіб по відділеннях. І буквально з 1 грудня стартує вузькоспеціалізована програма із 10 вакансіями для айтішників”, – додав Віктор Гальчинський.
Результатами програми у “Кредобанку” більш ніж задоволені. Щороку отримують близько 200 заявок на участь в цій програмі. Отже, за останні два роки банк працевлаштував більше 180 людей без досвіду роботи – це 15% від загальної кількості працевлаштованих у цей період.
Спробуйте себе на державній службі
Мрієте стати держслужбовцем чи хочете дізнатися, як функціонують органи влади? Маєте ідеї, пропозиції та бажання змінювати країну на краще? Можна свої сили спробувати через обласні програми для молоді. З 2015 року у Львівській облдержадміністрації триває Програма стажування молоді (раніше відома як “Реалізуй себе у владі”. – “Львівська Пошта”). Вона передбачає залучення молоді до стажування в структурних підрозділах та зараховування кращих, які пройшли навчання, до кадрового резерву облдержадміністрації.
“Запрошуємо на стажування в ЛОДА в будь-який департамент молодих людей. Термін стажування – від місяця до півроку. На бажання після проходження навчання стажерів можуть залучити до кадрового резерву”, – каже Тетяна Шеремета, головний спеціаліст відділу персоналу та нагород Львівської ОДА.
Серед вимог до кандидатів – повна вища освіта, також це можуть бути студенти, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавр, спеціаліст. Також потрібно зібрати невеликий перелік документів: копію паспорта громадянина України, копії документів про освіту або довідку з місця навчання, копію трудової книжки (за наявності), заповнити анкету для проходження навчання у ЛОДА та написати заяву. Після проходження співбесіди скеровують у один із департаментів. Документи можна подавати за адресою: м. Львів, вул. Винниченка, 18, каб. 221.
Також на вибір для молоді є проект “Нове обличчя влади 2020”. Він діє з 2014 року та передбачає формування бази даних кадрового потенціалу на всі посади у стінах ЛОДА. Участь в стажуванні може брати молодь з 16 років. Деталі щодо цього проекту можна дізнатись за номером телефону: 299-95-97.
фото: kredobank.com.uaа Школа майстра, маркетингу та диспетчера
Якщо ви ще студент одного із енергетичних факультетів або вже закінчили навчальний заклад, то можете потрапити на роботу в ПрАТ “Львівобленерго”. Зокрема, на виробничі посади або інженерні, де не потрібно досвіду роботи. Після того, як вас працевлаштують, матимете змогу пройти “Школу майстра”, “Школу маркетингу” або “Школу диспетчера”.
“Тривалість школи в середньому півроку. Отож, це можливість для наших працівників вдосконалити свої професійні знання і набути управлінських навичок. Що важливо, ми проводимо тренінги з управлінської діяльності. Курс школи включає чотири модулі, кожен з яких передбачає два дні професійної підготовки і один день тренінгів. Заняття проводять практичні спеціалісти. Додам, що ми дуже зацікавлені в молодих енергетиках. Кожному, хто до нас звернеться, пробуємо підібрати посаду, яка задовольнить і його, і нас”, – розповіла нашому виданню Олександра Саноцька, заступник начальника відділу кадрів з управління персоналу ПрАТ “Львівобленерго”.
Першу школу було започатковано ще у 2013 році. Набір на навчання проводять раз у рік і орієнтовно набирають по 20 осіб. Участь у школі є безкоштовною для працівників “Львівобленерго”. Там обіцяють для тих, хто без досвіду роботи, зарплату від 7 тис. гривень. Інші подробиці запитуйте за номерами телефонів: 239-24- 50 або (066) 256-75-29.
Програма “Кращі – з Укртелекомом”
У п’яти найбільших містах України, серед яких і Львів, діє освітня програма “Кращі – з Укртелекомом”. Вона дає можливість студентам у подальшому отримати своє перше робоче місце в компанії ПАТ “Укртелеком”. “Кращі – з Укртелекомом” – це п’ятитижнева освітня програма, яка розрахована на студентів 3-5 курсів, а також випускників вищих навчальних закладів.
“Цей проект передбачає майстер-класи від бізнес-тренерів компанії. Студенти зможуть ближче познайомитись із сферою телекомунікацій та діяльністю компанії, а також дізнатись більше про проектний менеджмент, роботу в команді, особисту ефективність, продажі тощо. Стажуючись, студенти можуть продовжувати навчатись”, – зазначила Марія Полешко, спеціаліст з навчання ПАТ “Укртелеком”.
Програму реалізовують вже кілька років поспіль. Саме стажування триває від трьох місяців до півроку. Подробиці на офіційному сайті компанії.
На два дні у депутати
Впродовж 15-16 грудня у Львові відбудеться модель Львівської обласної ради – симуляційне засідання, в якому візьме участь молодь віком 15-18 років. Протягом двох днів учасники працюватимуть у постійних депутатських комісіях та ухвалюватимуть рішення у сферах освіти, дорожнього транспорту, медицини, спорту, молодіжної політики тощо. Серед учасників моделі оберуть голову ради та заступників, а також голів профільних комісій та секретаря.
Делегати представлятимуть інтереси своїх громад та напрацьовуватимуть рішення у різних галузях та сферах на засіданні сесії Львівської обласної ради. Після завершення проекту учасники напрацюють спільне звернення молоді до керівництва обласної ради та обласної державної адміністрації. Основна мета проекту – надати можливість учасникам відчути себе депутатом, долучитися до управлінської діяльності області та допомогти молоді зрозуміти діяльність органів місцевого самоврядування, інформує прес-служба Львівської ОДА.
До 7 грудня для участі у засіданні необхідно зареєструватися за посиланням. Організатори забезпечують проживання, харчування учасникам заходу і роздаткові матеріали. За доїзд до Львова та у зворотному напрямку учасники повинні самостійно подбати. Організатором проекту є департамент внутрішньої та інформаційної політики Львівської облдержадміністрації та Львівський обласний молодіжний центр. Контактна особа: Христина Мокрій – (097) 555-08-89, (093) 603-04-11.