Третій рік поспіль у рамках Громадського бюджету у Львові визначатимуть, які ідеї львів’ян втілюватимуть за міські кошти. Щороку містяни подають сотні проектів, але переможцями стають далеко не всі – лише близько трьох десятків. Суть Громадського бюджету незмінна: львів’яни гуртуються, визначають головну ідею, прораховують деталі і подають їх на Громадський бюджет. Шляхом голосування визначають переможців. Наприклад, можна згадати реалізований проект у дитячій реанімації міської лікарні, що на вул. Пилипа Орлика, 4. Реанімацію забезпечили сучасним обладнанням. Або облаштування студії звукозапису та репетиційної платформи “Брунька” на базі культурно-мистецького центру “Супутник”, що на вул. Повітряній, 20 чи громадський простір у дворику на вул. Гоголя, 6-8.
Цього року львів’яни подали 159 проектів на загальну суму понад 140 млн грн. З них успішно пройшли етап модерації 134 проекти (84%). З 1 листопада львів’яни можуть зробити вибір і проголосувати за один великий проект та один малий.
Нагадаємо, великі проекти – це загальноміські, їхній допустимий бюджет – 3 млн гривень. Малі проекти – це проекти вуличного, квартального, районного значення, реалізація яких коштує від 50 тис. грн до 500 тис. грн. Кількість проектів, поданих цього року, майже вдвічі менше ніж торік. У міській раді кажуть, що це добре, бо кількість переростає в якість!
Вдосконалені механізми бюджету участі
Участь в Громадському бюджеті у цьому році дещо вдосконалили: проекти розділили за двома категоріями: “освіта” (що стосується приміщень або територій шкіл, дошкільних навчальних закладів, закладів професійно-технічної освіти, ВНЗ, окрім закладів позашкільної освіти) та “інше”, частка яких не може становити менше 40% від загальної кількості проектів-переможців.
Тут варто пригадати, що у попередні роки найбільше голосів від львів’ян у різний спосіб отримували саме освітні проекти. Натомість громадські активісти обурювалися, чому за кошти Громадського бюджету вирішують локальні проблеми. Тоді як ці кошти повинні скеровувати на розвиток усього міста. Однак далі у пріоритеті освітні проекти – 78/81. Попри це цьогорічні подані проекти Орест Файфурка, начальник відділу громадського партнерства управління “Секретаріат ради” Львівської міської ради називає доволі креативними і наголошує на якісному підході їх подання.
“Робоча група напрацьовувала певні зміни до Положення про громадський бюджет. Отож, через обмеження загалом зменшилася кількість освітніх проектів і, зокрема, зменшилась кількість великих проектів. Це добре, бо у попередні роки була велика конкуренція, і серед великих проектів кожного року перемагало чотири-п’ять проектів, а подавалося близько ста. Зауважу, що ті проекти, які були подані цього року, складені більш якісно, і що важливо над ними вже працює не одна людина, а команда однодумців”, – пояснює Орест Файфурка.
Аби акцент зробити на креативних проектах, у міській раді затвердили зміни щодо розміщення, реконструкції чи ремонту дитячих та спортивних ігрових майданчиків на території міста Львова. В рамках проекту це можливо зробити лише за попередньо затвердженими адресами. Також цього року депутати вирішили збільшити фінансування Громадського бюджету: 35,2 млн грн – розмір цьогорічного Громадського бюджету Львова, що становить 1,5% від бюджету розвитку.
Ви вже визначились за кого і як голосувати?
Традиційно з 1 і до 15 листопада львів’яни зможуть проголосувати за один великий і один малий поданий проект на Громадський бюджет. Кожен голос – це шанс на втілення тієї чи тієї ідеї. Аби простіше було проголосувати, у міській раді вдосконалили певні механізми голосування:
“Львів’яни зможуть проголосувати за певний проект на
сайті, залогінившись через систему Bank ID або за допомогою цифрового електронного підпису. Також можна буде проголосувати в мобільному додатку “Приват24”. Також у тестовому режимі запускаємо голосування за допомогою терміналів самообслуговування “Приватбанку”. Для цього потрібно: вставити картку в термінал для авторизації в системі банку, обрати на головній сторінці “голосування за проекти міст”, надати згоду на передачу даних сайту “Громадський проект”, натиснувши “голосувати”. Обрати проект з галереї або знайти його за номером/словом з назви в пошуку. Ознайомитися з проектом і проголосувати! Люди, які офіційно не зареєстровані у Львові, але досягли 16 віку та працюють тут, навчаються або володіють нерухомістю, мають можливість проголосувати в ЦНАПах, прийшовши туди з паспортом або іншим підтверджувальним документом, наприклад, студентським квитком”, – каже Орест Файфурка.
У процесі інформаційної кампанії у міській раді нагадують про заборону здійснювати агітацію та переконувати проголосувати за окремо взятий проект чи проекти на територіях ЦНАПів. У випадку, якщо вами було помічено порушення під час голосування, опис ситуації та докази (фото, аудіо, відео) можна надсилати на електронну пошту grombudget@gmail.com.
Інформаційні матеріали та консультації щодо голосування за проекти можна отримати за адресою: м. Львів, пл. Ринок, 1, каб. 539 або за тел.: 297-57-63.
Після визначення переможців, автори великих проектів представлятимуть свою ідею в сесійній залі ЛМР, а малі проекти – у районних адміністраціях.
Щодо тих проектів, які матимуть значну підтримку в містян і попередньо пройшли технічну експертизу, але таки не будуть в лідерах, їх теж без уваги не залишать.
“Такі проекти скеровують на розгляд до профільних виконавчих органів. Вони можуть занести їх в свої титульні списки, щоб реалізовувати ці проекти у наступному році. Є депутати від округів, які теж можуть надалі допомогти їх втілити. Маємо приклади, коли громадські активісти своїми силами реалізовують або починають втілювати той чи той проект. Сподіваємося, що в наступі роки до реалізації ідей мешканців долучиться й соціально відповідальний бізнес”, – резюмував Орест Файфурка.
Допомогти немовлятам
Цього року на фінансування із Громадського бюджету претендує надзвичайно важливий медичний проект №64 “Дай немовляті шанс на повноцінне життя! Сучасна палата інтенсивної терапії для новонароджених”. Суть цього проекту – створення сучасної палати інтенсивної терапії для новонароджених дітей у пологовому відділенні НКП “3-ої міської лікарні” на вул. Раппопорта, 8. Ця ініціатива має на меті суттєво покращити якість надання перинатальної медичної допомоги новонародженим шляхом доукомплектування палати інтенсивної терапії сучасним медичним обладнанням у відповідності до Наказів МОЗ України №225, 484, 1024, 255.
У цей пологовий також потрібен білірубінометр. Якщо хочете допомогти немовлятам, віддайте свій голос за проект №90 “Білірубінометр для немовлят в пологове відділення НКП “3-ої міської лікарні” на Я. Раппопорта, 8”. Його мета – суттєво зменшити стресове, больове та інвазивне навантаження на новонароджених дітей, яке невід’ємно супроводжує їх під час забору венозної крові для визначення рівня загального білірубіну (жовтяниці).

Друге життя парку Франка
Серед усіх пропозицій на Громадський бюджет цього року є також висадження нових саджанців у Парку імені Івана Франка. До слова, цей парк є найстарішим міським парком в Україні, а також пам’яткою садово-паркового мистецтва. Однак нині територія парку потребує уваги міста. Адже попри те, що він є однією із улюблених локацій і львів’ян, і гостей Львова, парк має не найкращий вигляд. Нових дерев там вже давно ніхто не садить. Небайдужі містяни переймаються, мовляв, ще так кілька років і ця зелена частинка міста й зовсім втратить свій вигляд.
“Парк Франка капітально ремонтували у 80-х роках минулого століття. Кілька років тому місто також намагалось наводити порядки у ньому. Втім, зазвичай ремонтники вирішували питання інфраструктури міського парку. У той час до зелених насаджень нікому не було діла. Хоча насправді це би мало хвилювати насамперед, адже парк це спочатку дерева, а тоді вже доріжки, тротуари, дитячий майданчик, огорожа, освітлення тощо. Тобто на інженерні питання гроші знаходять, а на
саджанці, як завжди, бракує. Якщо сьогодні пройтись парком, то можемо побачити, що багато дерев вже справді дуже старі. Зрозуміло, що варто вже потрохи садити нові, щоби вони вчасно “підмінили” старі дерева”, – повідомила “Львівській Пошті” Ольга Криворучко, авторка проекту №119 “Нове життя старого парку: оновлення озеленення парку І. Франка (колишнього Єзуїтського саду)”. Співрозмовниця зазначає, що найкраще для цього парку підійдуть нові саджанці клену, дубу, каштану.
“Перш ніж запропонувати таку ініціативу, я радилась із екологами. Звісно, якщо проект стане переможцем, то можна буде навіть напрацювати якийсь дендроплан, у якому буде уточнено, які саме дерева варто буде посадити. Їх плануємо посадити на схилах парку. Про партерну частину парку наразі не йдеться”, – каже Ольга Криворучко.
Загалом на закупівлю дерев планують витратити 500 тис. грн. Висадкою займатиметься вже безпосередньо розпорядник коштів – профільне управління Львівської міської ради. Автори проекту залишають за собою повноваження стежити за добросовісною висадкою саджанців.
“Цього року я вперше подаюсь на цей проект, однак, думаю, що це дуже цікава ініціатива. І чудово, що не лише чиновники та депутати мають можливість реалізовувати якісь міські ідеї, а й самі мешканці. Тобто громада може самостійно вирішити, що їй більше треба, а що може почекати. Тому радо усіх запрошую підтримати поданий мною проект №119. Адже сьогодні парк Франка – це справді неймовірне місце, у якому хочеться проводити час і яке є чудесною окрасою центрального Львова”, – зазначила Ольга Криворучко.
Екологічна свідомість львів’ян
Чи не вперше мешканці Львова подали на Громадський бюджет пропозицію, яка допоможе у цивілізований спосіб утилізовувати тверді побутові відходи (ТПВ). Йдеться про встановлення двох підземних контейнерів місткістю 5 куб. м на Левандівці, на вул. Повітряній, 92. Відповідну пропозицію подав львів’янин Іван Савицький.
“Цей майданчик – один із найбільших районних. І зараз наявний майданчик ТПВ перебуває в жахливому санітарному, технічному та естетичному стані. Доступ до ТПВ мають тварини, птахи та безхатьки, які розкидають сміття з контейнерів. Ці відходи не тільки дошкуляють неприємним запахом, а й розносяться вітром прилеглими територіями. Влітку там справді нема чим дихати. Вже багато років мешканці борються із цим сміттєвим майданчиком, однак все марно. Саме тому вирішили запропонувати варіант встановлення у цьому місці підземних контейнерів, які унеможливлять доступ до сміття. У такий спосіб нарешті зникне сморід та покращиться екологія, а з нею і життя людей, які живуть по сусідству із контейнерним майданчиком”, – розповів у коментарі “Львівській Пошті” Іван Савицький, автор проекту №55 “Встановлення підземних контейнерів – Левандівка”.
Загальний кошторис цього проекту складає 806 тис. грн. Підземні контейнери насправді недешеві. Однак, як наголошує автор проекту, зможуть врешті вирішити питання із сміттям у їхньому мікрорайоні.
“Вже багато років цікавлюсь питанням утилізації відходів. І мені відомо, що підземні смітники працюють у цілому світу. Це дуже зручний варіант, позаяк він не створює жодних незручностей ані тим, хто туди викидає сміття, ані тим, хто живе неподалік, ані тим, хто проходить поруч. Та й виглядають такі смітники доволі естетично. І місця займають менше. Як на мене, це чудовий варіант, який допоможе комплексно вирішити проблему”, – зазначив Іван Савицький.

Як писала “Львівська Пошта”, до кінця року у Львові з’явиться перший підземний контейнерний майданчик для сміття. Підземний майданчик для твердих побутових відходів встановлять на вул. Словацького – навпроти будинку №18. Новий майданчик функціонуватиме замість наявного, що розташований на вул. Словацького, 16. Загалом на вул. Словацького встановлять чотири підземні контейнери: один для скла, один для вторсировини (папір, пластик, ПЕТ, метал) та два для змішаних відходів. Мінімальний об’єм контейнера для скла буде становити 3 куб. м, для вторсировини – 4 куб. м, для змішаних відходів – 5 куб. м. Встановленням та обслуговуванням нових контейнерних майданчиків займатиметься ТОВ “Грінера Україна”, яке вивозить сміття із Галицького району Львова.
Підземні сміттєві контейнери – інноваційний продукт, який допоможе позбавитися від неприємних запахів вуличного сміття та вирішити проблему нестачі вільного простору. У контейнерах такого типу резервуар для відходів розміщують під землею, саме тому вони запобігають поширенню неприємного запаху сміття та виглядають більш естетично, навіть якщо встановлені в історичному центрі міста. Для туристичного Львова – це чи не найкращий варіант для збору ТПВ. Тим паче, що контейнери заглибленого типу призначені для роздільного збору сміття – скла, паперових, біологічних, пластикових та інших побутових відходів. А завдяки тому, що контейнер розташований на глибині двох метрів, сміття неможливо підпалити, доступ до нього закритий для щурів та інших тварин. До того ж невисока температура ґрунту не сприяє розмноженню бактерій.
У червні цього року в Хмельницькому презентували перші два сміттєві підземні контейнери. Нові баки встановили на вул. Соборній та Гагаріна. А вже у серпні 2018-го перші підземні контейнери для ТПВ встановили у Вінниці.