Чиновники роблять адмінсуди цапами-відбувайлами у справах про соціальні виплати
Упродовж першого кварталу 2009-го до Львівського апеляційного адміністративного суду надійшло понад 25 тисяч справ. У понад 60% із них управління праці та соцзахисту населення та пенсійні фонди областей, які перебувають в юрисдикції ЛААС, оскаржують рішення судів першої інстанції, винесені на користь громадян щодо виплат матерям із догляду за дитиною до 3 років у 2007 р. та щодо щомісячного підвищення пенсій в розмірі 30% мінімальної пенсії особам зі статусом дітей війни у 2007 - 2008 роках. Щодня до суду надходить у середньому 1000 таких справ.
"Щодо згаданих категорій справ напрацьована судова практика, згідно з якою органам владних повноважень відмовляють у задоволенні апеляційних скарг у згаданих категоріях справ. Про таку судову практику відомо як пенсійним фондам, так і управлінням праці та соцзахисту. Тому таке масове надходження апеляцій від органів владних повноважень можна розцінювати як свідоме затягування виконання рішень судів першої інстанції", - зауважують у прес-службі суду.
Беручи до уваги минулорічний залишок нерозглянутих справ, нині у провадженні ЛААС перебуває близько 30 тисяч справ. "Суд не має ні фізичної, ні матеріальної можливості прискорити розгляд справ. 1,5 тис. справ на одного суддю за чотири місяці - навантаження, яке нищить усі можливості розгляду справ у розумні строки. Крім цього, через заборгованість перед "Укрпоштою" заблоковано пересилку кореспонденції. Розсилаються лише запрошення на судові засідання (які обходяться у 7,40 коп. за один лист, при закладених 4,63 у цілому на забезпечення розгляду справи). На відправлення документів сторонам, що не брали участі у судових засіданнях, розсилку рішень по справі тощо - грошей із держбюджету не надходить. Судді змушені власним коштом відсилати кореспонденцію", - заявляють у прес-службі ЛААС.
Отож Львівський апеляційний адмінсуд звертається до громадян, які мають справи у суді, з проханням поставитися з розумінням до ситуації і, за потреби, оперативно отримати рішення та інші процесуальні документи, звертатися безпосередньо у громадську приймальню суду. Разом з тим законодавство передбачає можливість розгляду справи без участі у судових засіданнях, за наявності згоди всіх сторін на письмове провадження справи, що дозволяє прискорити процес і оптимізувати витрати.