Низький рівень життя, соціальна незахищеність та відсутність перспектив, зокрема по селах, роками змушують українців задумуватись про заробітки на чужині. З часом думки переростають у дії, і люди їдуть за кордон, аби заробити якусь копійку для сім’ї. Часто вони й самі не підозрюють, що це дорога в один кінець, адже вже за якийсь рік-два й не думають повертатись додому і обмежуються тільки кількатижневими візитами до рідних.
Якщо говорити про міграцію українок, то здебільшого вона асоціюється із Італією, куди виїхали і працюють чимало наших жінок. Дослідники в один голос також говорять, що італійська міграція має здебільшого все-таки жіноче обличчя. Про особливості, причини та перспективи цієї міграції дискутували на Міжнародному симпозіумі “Возз’єднання родини: контекст української міграції в Італії”.
Нелегальне перебування та “чорна” праця
“Сьогодні мусимо акцентувати свою увагу на двох речах. Перше – возз’єднувати сім’ї потрібно не лише на території Італії. Друге – соціальний захист осіб, які працюють за кордоном, особливо в контексті пенсійної реформи, є надзвичайно важливим. Сподіваюсь, що і наші урядовці, і наші дипломати будуть так само думати над вирішенням цих проблем”, – зазначила Олена Малиновська, доктор наук з державного управління, головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень.
Що стосується українських мігрантів в Італії, то, на переконання Олени Малиновської, здебільшого це вихідці із західноукраїнського регіону.
“Статистика свідчить, що переважно ці жінки походять із сіл. Більшість має нижчий рівень освіти і більший вік. Здебільшого, це жінки передпенсійного, а той молодшого пенсійного віку. Переважна більшість наших людей в Італії виконують некваліфіковану працю, зокрема працюють у домогосподарстві. Сьогодні італійська міграція інтенсифікувалася. Основна причина цього – низький рівень заробітних плат. І про це говорять всі соціологічні дослідження. Також найбільше українців виїжджало за кордон у 2015-2016 роках”, – повідомила вона.
Водночас, на її переконання, сьогодні українська трудова міграція молодшає. І на це є низка причин. Молодь здебільшого виїжджає за кордон на навчання.
“Важливо наголосити, що за останній час суттєво збільшилась кількість осіб, які працюють за кордоном нелегально. Тобто без належних документів, без контрактів із працедавцем. У 2017 році ситуація щодо легального перебування за кордоном різко погіршилась. Зокрема, в Італії, кожен четвертий мігрант працює, маючи або туристичну візу, або загалом без належних документів. 62% українців за кордоном станом на 2017 рік не мали укладеної трудової угоди. Відповідно вони могли мати укладену цивільно-правову угоду, яка не передбачає соціальних внесків”, – зауважила Олена Малиновська.
Заробітчани за рік передали 9,3 мільйонів доларів
Зі слів Олени Малиновської, у ЄС існує правило довготривалого мігранта, тобто особи, яка отримує всю повноту прав резидента цієї чи іншої країни.
“Особливість сучасної трудової міграції з України є той факт, що тимчасова міграція здебільшого перетворюється на еміграцію для постійного проживання. Торік майже півмільйона українців мали статус постійного мешканця країн ЄС. Нині третина постійних мешканців, родом із України, проживають в Італії. Возз’єднання сімей – це дозволи на проживання на основі сімейних обставин, і це явище також постійно зростає у геометричній прогресії. Тому сьогодні понад третина прикладів возз’єднання сімей зосереджені в Італії. Тому, з одного боку, маємо на порядку денному питання об’єднання сімей, а з іншого – повернення із Італії людей похилого віку”, – наголошує вона.
За даними Нацбанку України, до яких апелює Олена Малиновська, у минулому році заробітчани передали в Україну 9,3 млрд доларів. Однак, тут варто наголосити, що це лише офіційні дані. Частину грошей вони передають додому нелегальним способом.
“З Італії за перший квартал 2018 року в Україну перерахували 122 мільйона доларів. Це колосальні цифри, які передавались на підвищення рівня життя сімей заробітчан”, – акцентує Олена Малиновська.
Українці в Італії – дуже організована спільнота
Кандидат історичних наук, докторант Інституту народознавства НАН України Ігор Марков, який вже не перший рік досліджував питання міграції українців, зміну міграційних пріоритетів і те, як змінюють причини виїзду за кордон, говорить: “Українська міграція до Італії, попри її негативні контексти такі як роз’єднання сімей і соціальна незахищеність заробітчан, є напрочуд організованою спільнотою. Це є спільнота, де великий вплив має церква. Можна сказати, що українська міграція в Італії, в першу чергу, зорганізована довкола душпастирських осередків та центрів греко-католицької церкви. І через те і культурне, і соціальне життя цієї спільноти легко можна простежити і вивчити. Українська міграція до Італії, судячи з усього, у найближчий час буде й надалі зростати”, – повідомив Ігор Марков.
Водночас, з його слів, сьогодні дещо змінились причини міграції українців за кордон.
“Причиною міграції є навіть не так безробіття, яке уже і раніше соціологами відзначалось як досить сумнівний чинник виїзду за кордон, і навіть, можливо, не стільки низький рівень життя в Україні, а, в першу чергу, можливість самореалізації. Саме самореалізація все більше зумовлює і посилює міграцію з України. Зокрема, до Італії. І цей процес буде тривати й надалі”, – переконує він.
На думку науковця, аналізуючи молодіжну міграцію з України, треба мати на увазі, що це явище є не тільки українським.
“Молодіжна міграція сьогодні стає все більш популярною і в Італії. Наприклад, італійські дослідники підкреслюють, що останнім часом міграція молодих людей з їхньої країни, дуже інтенсивно зростає до інших західноєвропейських держав і не тільки. Тому європейська міграційна політика мала би бути досить гнучкою у цьому плані. І мені не раз доводилось чи в Італії, чи в Німеччині на різних форумах говорити, що Європейський Союз недостатньо відповідає на виклики сучасної міграційної політики, зокрема щодо можливостей вільних переміщень людей, які сьогодні формують цивілізовану міграцію по світу”, – говорить Ігор Марков.
Зростає кількість лайфстайл-мігрантів
Зворотний бік масових міграції до ЄС, здебільшого до Італії, є демографічні аспекти, які є в цих країн, наголошує Ігор Марков.
“Отже, затребуваність у мігрантах є характерною рисою ринку праці і ринку розвитку не лише для країн Північної Європи, а й для країн Середземномор’я. І тому вироблення чітких критеріїв для мігрантів на рівні ЄС, а не тільки на рівні окремих держав, й надалі залишається дуже актуальною проблемою”, – зауважує науковець.
Сьогодні відбувається “молодшання” та інтенсифікація української міграції.
“Як на мене, молодіжна міграція сьогодні не спрямована на постійне місце проживання за кордоном. Здебільшого мігранти дуже часто переміщуються з країни до країни у пошуках кращих умов та життя. Тобто кількість лайфстайл-мігрантів, як їх називають у міграційній термінології, зростає, в тому числі це стосується і України”, – каже він.
Якщо донедавна про Західну Україну можна було говорити як про домінантний регіон у міграційному руслі, то тепер ситуація дещо змінилась: “Вихідці із центральних і південних регіонів України активно освоюють міграційні проекти, і їх стає все більше. Останнім часом зростає також транзитна міграція через Україну, і це також створює тиск на кордони і країни ЄС. Міграція й надалі зростатиме. І жити з нею – це великий виклик, який сьогодні стоїть не лише перед українським суспільством, а й перед об’єднаною Європою”.
У наступному номері “Львівської Пошти” читайте
продовження теми. Зокрема, про можливості возз’єднання сімей
мігрантів та про соціальну підтримку українських заробітчан в Італії