За двома зайцями

Через мрію про євроколію Львів може залишитися без сучасного залізничного двірця

Через мрію про євроколію Львів може залишитися без сучасного залізничного двірця

Ідея будівництва колії європейського зразка до Львова здобула підтримку в Києві. Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко доручила міністру транспорту Йосипу Вінському, міністру економіки Богдану Данилишину і голові Львівсь­кої ОДА Миколі Кметю подати пропозиції з обґрунтування проекту.

У міській раді сподіваються, що це допоможе включити євроколію до переліку пріоритетних проектів на рівні держави і нарешті отримати на нього гроші.

Нагадаємо, проект "Євроколія" передбачає будівництво вузької колії європейського стандарту шириною 1435 мм від кордону з Польщею до Львова. Загальна протяжність колії має становити близько
85 км, вартість проекту - понад 500 млн євро. Євроколію сміливо можна назвати дітищем міського голови Львова Андрія Садового та його команди, адже саме за каденції нинішнього очільника міста ця ідея набула розголосу.

- Доступність міста - запорука сталого та стратегічного розвитку міста, - переконаний Сергій Кіраль, начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій ЛМР. - Включення проекту будівництва євроколії до переліку пріоритетних дозволить отримати доступ до ресурсів: як бюджетних, так і міжнародних коштів. Частину з цієї суми можна спрямувати на підготовку кошторисної документації та техніко-економічного обґрунтування проекту, що є передумовою для залучення фінансування для будівництва самої колії.

Реалізовувати проект планують за гроші інвесторів. Що­правда, інвесторів поки що немає. За словами Сергія Кіраля, основна проблема, чому ін­вестори неохоче цікавляться проектом, - відсутність під­тримки з боку міністерства транспорту та "Укрзалізниці".

Фахівці ж від залізниці ідею будівництва євроколії до Львова не підтримують, більше того, вважають її абсурдною.

- Це не є проект першочергової важливості, - сказала у коментарі "Пошті" Лілія Криницька, керівник прес-центру "Львівської залізниці". - Ми розуміємо, що Львівська міська рада зацікавлена у швидкісному з'єднанні України з Європою. Але її посадовці навіть не цікавилися пасажиропотоками. А за нинішньої ситуації цей проект економічно не вигідний для інвесторів, оскільки окуповуватиметься 50-60 років.

За словами пані Криницької, вже сьогодні залізниця може запропонувати цілком гідну альтернативу та забезпечити швидке з'єднання з Європою. Адже в розпорядженні "Львів­ської залізниці" на станції Мостиська-2 є колієперевідний пристрій SUW-2000, який дозволяє змінювати ширину коліс відповідно до ширини колії всього за 20 хв. Вже 31 травня колійовці обіцяють запустити чудо-пристрій. Тож ні українцям, ні жителям ЄС не доведеться робити кількагодинні технічні зупинки, перетинаючи кордон. Водночас, залізничники наголошують не лише на дороговизні, але і на технічній складності реалізації проекту будівництва євроколії.

- Підвести ще одну колію до Львова немає жодної технічної можливості. Колись справді розглядали варіант прокладання такої колії, але максимум до Дублян, - запевнила керівник прес-центру "Львівської залізниці".

Натомість суперечки довкола прокладання євроколії гальмують інший цілком реальний проект - реконструкцію Привокзальної площі. Нагадаємо, ідея реконструкції передбачає освоєння території у 16 га навколо залізничного двірця. На цій території буде збудовано готель, кінозал, торговий комплекс, низку закладів харчування, триповерховий підземний паркінг на 3200 місць.

- Про необхідність реконструкції Привокзальної площі говорять ще з 90-х років минулого століття. До участі у цьому проекті зголошувалося п'ять інвесторів. Зараз втілити цей проект Львівська міська рада погоджується лише за умови одночасної реалізації проекту євроколії від Перемишля до Львова. А тим часом від проекту реконструкції площі можуть відмовитися останні інвестори, - розповів журналістам головний інженер ДТГО "Львівська залізниця" Володимир Кисельов.

Мріючи про прокладення вузь­коколійки до Львова, місь­кі посадовці блокують мож­ливість реконструкції Привокзальної площі, розглядаючи два проекти лише вкупі. До слова, якщо на реалізацію проекту "Євроколія" потрібно кілька років, то реконструкцію привокзальної частини планували провести до 2012 року. Однак, за словами Сергія Кіраля, два проекти реалізовуватимуть лише разом.

- Для нас важливо паралельно реалізувати ці проекти. Реконструкція Привокзальної площі - суто комерційний проект. Його прибутковість - понад 60%. Проект євроколії окуповуватиметься протягом тривалого часу. Ми добре розуміємо, що це некомерційний проект, але при цьому шукаємо можливі шляхи його реалізації. Зокрема, реалізація двох проектів разом матиме середній рівень окупності.

Поки міська влада сперечається із колійовцями та Міністерством транспорту, постраждати від цього можуть львів'яни та гості міста, які залишаться не лише без колії європейського зразка, але і без нового сучасного вокзалу.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.7936 / 1.58MB / SQL:{query_count}