Пласт – це національна скаутська організація, основна мета якої виховати доброго громадянина. Пласт навчає бути сильним духом і тілом, а ще залишатися ініціативним, розумним та небайдужим. Тут чекають усіх охочих віком від двох до 106 років – саме стільки часу ця організація уже існує на теренах України.
Пластуни, як і інші діти, люблять веселощі, вміють добряче розважитись і посміятись. Однак вони все роблять, зважаючи на пластові обов’язки, а їхніми кумирами є герої Холодного Яру, Крут, Майдану. Пластуни змалку розуміють: щоби в Україні жилося краще, потрібно почати з себе! Колись до Пласту доєднався син Івана Франка, нині – діти сучасних львів’ян. Що й казати, Пласт став у нашому місті запорукою доброго виховання.
Від пташат до сеньйорів
Найменші пластуни – це пташата (діти від двох до шести років), далі йдуть новаки (шість – одинадцять років), юнаки (одинадцять – вісімнадцять років), старшопластуни (вісімнадцять – тридцять п’ять років) і сеньйори (після тридцяти п’яти років). Тобто кожен охочий віком від двох до 106 років може потрапити у пласт, розповів “Львівській Пошті” Голова Львівського осередку Пласту Матвій Дух.
“Пласт – це молодіжна організація скаутського напрямку. Особливість нашої організації полягає у тому, що існуємо на теренах України уже понад 106 років. Після Революції Гідності Пласт – найбільш затребувана молодіжна організація. Ми не просто раз на рік вирушаємо у табори. У нас є ціла програма на 6-8 років – проба (книга з певними завданнями для пластунів на рік – “Львівська Пошта”). Цілий рік ми займаємось з дітьми, а потім на таборах влітку закріплюємо ці знання”, – каже Матвій Дух.
З його слів, кожна проба – це новий ступінь. Відповідно діти цілий рік вивчають щось, потім це закріплюють на практиці і отримують певний ступінь.
“Кожен ступінь відкриває дитині можливість поїхати на різноманітні табори. Загалом влітку пластуни відвідують один – чотири табори, усе залежить від скаутських знань. Бо табори – це не лише виживання у лісі. Враховується і загальна ерудиція дитини. Також є профільовані табори, що відбуваються взимку, де вчать дітей і волонтерів зимових видів спорту – сноубординг, лижі”, – розповів Матвій Дух.
Влітку пластуни відпочивають, відвідують лише пластові літні табори, а навчання у Пласті розпочинається восени. “Щоб потрапити у Пласт, необхідно зареєструватись на сайті (
lviv.plast.org.ua). А восени прийти на перші сходини (заняття – “Львівська Пошта”), де дитина познайомиться зі своїм наставником та іншими пластунами”, – каже Матвій Дух.
Три обов’язки та 14 точок пластового закону
У пластунів є правила, які кожен конче зобов’язаний дотримуватись – пластовий обов’язок, який складається з трьох пунктів та 14 точок пластового закону, розповів Матвій Дух.
“Коли пластун досягає певного ступеня, то він складає пластову присягу - Три головні обов'язки пластуна. Вона означає, що пластун розуміє і усвідомлює цінності організації, готовий йти далі, розвиватись. Перший обов'язок - Бути вірним Богові і Україні. Другий обов’язок – це присяга будь-якого скаута - допомагати іншим. Третій обов’язок – слухатися пластового проводу і жити за пластовим законом, який, власне, і включає 14 точок ідеального пластуна, до якого прагне кожен учасник нашої організації”, – каже Матвій Дух.
 |
фото: blogspot.com |
З його слів, Пласт – це неприбуткова організація, самостійно оплачувати дітям заходи організація не в змозі.
“Батьки сплачують кошти за перебування дитини у таборі та щоквартальні внески за оренду приміщення, де діти займаються цілий рік. Усі приміщення у Львові орендуємо, тож вартість кожного з них різна. Поки що проводимо заняття у чотирьох районах міста. Однак надалі маємо цілий план, щоб Пласт був у кожному мікрорайоні Львова. Сподіваюсь, що невдовзі так і буде”, – каже Матвій Дух.
З його слів, Пласт – організація, що відкрита для кожного. Головне – бажання і зусилля. Бо Пласт – це не просто організація, яка щось дає. Людина також має вкладати свої час, зусилля, робити добрі справи.
Історія Пласту
Організація Пласт з’явилася у Львові восени 1911-го. Її заснували три українські інтелектуали і педагоги – Петро Франко, Олександр Тисовський та Іван Чмола. 12 квітня 1912-го відбулася перша пластова присяга. Згодом, у 1913-ому, сформували організаційний пластовий комітет, який об’єднав пластові гуртки в масштабну крайову організацію.
Пластуни відзначилися тим, що брали активну участь у розбудові та захисті своєї держави, були учасниками визвольного руху та війн за незалежність УНР і ЗУНР. Нині Пласт – найбільша та найстаріша українська скаутська організація, яка є в багатьох країнах світу (США, Аргентині, Канаді) та об’єднує пластунів України й української діаспори. В Україні кількість пластунів становить понад 8 тисяч осіб. Організація діє у 23 регіонах нашої держави.
Пласт виховав не одне покоління активних громадян. З ним пов’язані імена борців за незалежність України – Василя Кука, Олени Степанів; політичних провідників, військовиків, науковців – економіста Богдана Гаврилишина, який очолював законодавчий орган Пласту – Крайову пластову раду, Любомира Романківа, якому завдячують сучасні HDD, громадського діяча Юрія Старосольського, історика Ореста Субтельного; релігійних діячів – Любомира Гузара та Бориса Ґудзяка; діячів культури і мистецтва – Квітки Цісик, Олега Кандиби-Ольжича, Миколи Колесси, Віри Селянської-Вовк, Надії Світличної, Марти Тарнавської. Також пластуни були активними учасниками Революції Гідності, п’ятеро пластунів загинули у війні на Сході Україні.
Крім того, є ще ряд людей, які не належали до Пласту, але в різний час допомагали йому. Це Августин Волошин, Дмитро Донцов, Олена Теліга, Філарет, Андрей Шептицький. Почесним пластуном є науковець Ігор Юхновський, лідер гурту “Тартак” Сашко Положинський. Крім того, за роки відновлення в Україні Пласт уже виховав нове покоління молодих спеціалістів, які успішно працюють юристами, лікарями, науковцями, істориками, журналістами, а також добрими фахівцями у інших галузях.
14 точок Пластового закону або “ідеального пластуна”
• Пластун словний (завжди дотримується даного слова, незважаючи на перепони);
• Пластун сумлінний (кожне діло, за яке добровільно взявся, виконує якнайкраще);
• Пластун точний (дотримується визначених меж початку чи кінця якогось заняття або виконання дорученого завдання);
• Пластун ощадний (без потреби і користі не витрачає ні грошей, ні часу, ні енергії. Якщо щось залишається, зберігає на той час, коли буде потрібно);
• Пластун справедливий (він без вагання признає і віддає кожному все, що тому належить. У кожному змаганні дотримується засад “чесної гри”);
• Пластун увічливий (допомагає у добрій справі, якщо є потреба, уступає, кому слід, першість і гарно поводиться з усіма. Його ввічливість не повинна робити враження принизливості, бо це суперечить лицарським законам);
• Пластун братерський і доброзичливий (почуває себе братом усіх пластунів, а також інших людей. Він не дошкуляє нікому, не кривдить живих істот. Працює у відповідності до своїх сил для добра, скріплення і розвитку власного народу, без сліпої ненависті до загалу членів іншої національної спільноти);
• Пластун зрівноважений. (Не діє ніколи під впливом хвилинних настроїв гніву, розпачу тощо).
• Пластун корисний (займається тим, що приносить справжню користь собі самому та іншим. Також цінує та шанує працю інших людей);
• Пластун слухняний пластовій старшині (слухається пластової старшини згідно з обов’язуючими правильниками. Не виконує наказу, який суперечить пластовим законам);
• Пластун пильний (ніколи не пропускає нагоди навчитися чи довідатися чогось корисного для розвитку свого духу, своєї працездатності. Спостерігає за довколишнім світом і помічає усі дрібні деталі та зміни, що відбуваються у ньому);
• Пластун дбає про своє здоров’я (шанує і плекає здоров’я як цінність і передумову своєї працездатності. Не робить нічого, що могло б підірвати його сили або спинити розвиток організму. Він енергійний і вірить у свої власні сили);
• Пластун любить красу і дбає про неї (намагається допомагати оточуючій нас красі своїм виглядом, одягом, вчинками, мовою, визнаючи правила доброї поведінки, гарної мови і поширює це знання власним добрим прикладом);
• Пластун завжди доброї гадки (не розгублюється і не впадає у розпач навіть у найважчих ситуаціях. Завжди спокійний, схильний до веселощів).
Терміни в Пласті
• станиця – місцевий пластовий осередок (наприклад: станиця Львів);
• рій або гурток – група однолітків від шести до десяти осіб у новацтві або юнацтві;
• гніздо або курінь – об’єднання двох-чотирьох роїв або гуртків;
• братчик/сестричка – виховник у новацтві;
• друг/подруга – виховник у юнацтві;
• сходини – заняття рою або гуртка.
Блаженніший Любомир Гузар:
– Принцип пластового виховання – це водночас принцип самовиховання.
Юрій Андрухович, письменник:
– Вважаю, що винятково здібні та цікаві молоді люди групуються саме в Пласті.
Марічка Бурмака, співачка:
– Ідея Пласту життєпереможна. Це як виховна організація, де вчать молодих людей дисципліни, виживання у диких умовах, спортивного орієнтування. Це й культурна освіта, патріотичний дух.
Вахтанг Кіпіані, журналіст:
– Пласт – це романтика і справжня свобода робити добро для своєї країни.
Олег “Фагот” Михайлюта, вокаліст гурту “ТНМК”:
– Пласт, як на мене, це справжня українська самоідентифікація! З дитинства!
Олександр Ярмола, лідер гурту “Гайдамаки”:
– Пласт – це те, що як ніколи потрібне зараз українській молоді.
Юрій Журавель, музикант, лідер гурту “ОТ ВІНТА”, художник:
– У Пласті росте потужна, правильно спрямована молодь – класна, адекватна і бадьора, в якої повно сил та наснаги.
Росава, співачка:
– Пласт дає джерело знань і джерело певного світосприйняття. І якщо цей процес живий, чому б ні? Це чудово!