Коли у 90-х роках в Україні
відбувалося паювання сільськогосподарських угідь колективних
сільгосппідприємств, власникам земельних паїв видавали сертифікати, які лише засвідчували право власника на
безоплатне одержання у процесі приватизації земельної частки. Маючи на руках такий сертифікат,
громадянин не може повноцінно розпоряджатись земельною ділянкою, наприклад,
продати чи подарувати її, а лише передати у спадщину чи оренду.
- Президент Ющенко у лютому цього року видав спеціальний указ, який зобов'язує завершити процедуру обміну сертифікатів на державні акти до кінця 2008 року. Виходить, що не тільки громадяни, але й держава зацікавлена у цьому?
- Незавершеність цих процесів стримує економічний розвиток країни, хоча б з огляду на те, що блокує формування повноцінного ринку сільськогосподарських земель, а отже - прихід серйозних інвесторів у цю стратегічну галузь.
Слід також наголосити на тому, що свого часу Україна взяла на себе певні зобов'язання перед Світовим банком, який надає кошти на низку робіт, пов'язаних з виготовленням державних актів.
- Як проблеми заважають сьогодні завершенню процедури обміну сертифікатів на державні акти на право власності на землю і як вони долаються на Львівщині?
- При паюванні сільськогосподарських земель, яке розпочалося на Львівщині в 1993 році, у розмір земельної частки (паю) включалась площа земельної ділянки особистого підсобного господарства та інших наділів, якими володів пайовик. Таким чином розмір земельного паю, право на який отримували громадяни, був для кожного різний, що спричинило певні неточності та непорозуміння при виділенні земельних ділянок на місцевості.
Серйозною проблемою, яку нам вдалося вирішити на Львівщині, було тимчасове блокування реєстрації державних актів, в яких було викреслено дві та більше земельних ділянок. Нещодавно колегія Головного управління земельних ресурсів у Львівській області доручила обласній філії "Центру державного земельного кадастру" до кінця 2008 року зареєструвати такі державні акти на право власності на земельну ділянку. Це дозволить 21 тисячі власників земельних ділянок отримати державні акти. Загалом же на Львівщині станом на 1 червня виготовлено всього 241,1 тисячі державних актів на право власності, або 74% від загальної потреби.
- Поясніть, будь ласка, що значить "викреслено дві та більше ділянок", і які це створювало проблеми для громадян?
- У процесі паювання сільськогосподарських угідь колективних сільськогосподарських підприємств досить часто земельну частку виділяли кількома ділянками, які були розташовані в декількох земельних масивах, тобто рілля та кормові угіддя.
При обміні таких сертифікатів на державні акти у людей виникли проблеми, адже вимагалося, щоб на кожну окрему ділянку вони складали окремий державний акт на право власності. Реально це означало, що власник повинен був сплатити не за один, а за кілька державних актів. Проте далеко не всі громадяни мають таку можливість. Ми дійшли висновку, що законодавчі акти не містять чіткої заборони видачі одного акта прав власності на землю, в якому, як і в сертифікаті, викреслені кілька ділянок. А от вже коли власники таких актів схочуть продати одну з таких ділянок, знайдуть покупців чи користувачів, то вже при наступній цивільній угоді вони проведуть перереєстрацію виданого зараз акта.
- Якщо мова зайшла про вартість отримання акта прав власності, то чи це не стримує процес завершення їх видачі?
- Вартість робіт, пов'язаних з виготовленням державного акта, не перевищує п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або на сьогодні 85 гривень. Проте у цій вартості не враховані викреслення та реєстрація державних актів, які залежать від кількості земельних ділянок.
Варто взяти до уваги, що частина видатків на виготовлення державних актів, а саме роботи з виготовлення технічної документації, покривається коштами гранту Світового банку. Їх виготовляють землевпорядні організації, які мають відповідну ліцензію. Це дуже відчутна для громадян допомога. Адже в тих районах Львівщини, які не охоплені Програмою Світового банку, наприклад у Сколівському, ми відзначаємо значне відставання у темпах обміну сертифікатів на державні акти. Люди досить часто просто на це не мають грошей.
- Процедура обміну сертифікатів на державні акти, як ви зауважили, є доволі складною. В яких її ланках відчутні збої та чому?
- Документацію з виготовлення державних актів на право власності на землю готують землевпорядні організації, які отримали відповідні ліцензії. Сьогодні в цій ланці є проблеми. По-перше, вони пов'язані з тим, що фінансування, яке виділяється Світовим банком на розробку технічної документації, не покриває повністю затрати виконавця. Тому ми активно працюємо над тим, щоб переконати останніх, що ці роботи необхідно довести до завершення. Адже нехай сьогодні ця операція є збитковою для них, проте у майбутньому, коли запрацює уповні ринок землі, власники виготовлених державних актів знову звертатимуться та співпрацюватимуть саме з ними.
Інший бік цієї проблеми -- землевпорядні організації, які виготовляють технічну документацію, не можуть отримати за виконані роботи навіть тих коштів, які вже виділені Світовим банком. Як з'ясувалося, вони не мають спеціалістів, які б оформили фінансові звіти для представлення в Світовий банк відповідно до його вимог. організації, які виготовляють технічну документацію, не можуть отримати за виконані роботи навіть тих коштів, які вже виділені Світовим банком. Як з'ясувалося, вони не мають спеціалістів, які б оформили фінансові звіти для представлення в Світовий банк відповідно до його вимог. "
Ми жорстко вимагаємо від керівників районних підрозділів активізації видачі державних актів на право власності на землю. Наші працівники сьогодні активно працюють на місцях з власниками паїв, роз'яснюють їм детаді справи, допомагають з підготовкою документів для отримання державного акта на право власності на землю.
Вважаю, що Львівщина має всі необхідні ресурси для того, щоб до кінця року завершити процедуру обміну сертифікатів на державні акти на право власності на землю.