Буріння газових і нафтових свердловин, будівництво сонячних і вітрових електростанцій, відкриття інших об’єктів альтернативної енергетики – усе це наближує Україну до енергетичної незалежності. Сьогодні Львівщина має на меті розвивати цю галузь і покращувати наявні результати. У 2017-ому наша область посіла провідні позиції за кількістю введених потужностей альтернативної енергетики, а також на 7% збільшила видобуток газу. Цього року Львівщина також не відстає – тут уже відкрили два газових родовища, а до кінця року запустять ще 10 таких. Зокрема, минулого тижня у с. Городківка, що на Дрогобиччині, запрацювало Гірське газове родовище, загальною потужністю видобутку газу до 30 тисяч метрів кубічних на добу. До слова, такої потужності вистачить, щоб забезпечити потреби мешканців 10 довколишніх сіл.
Газова першість на Західній Україні
На жаль, основний газовий потенціал Львівщини був використаний ще у 50 – 60 роках минулого століття. Та все ж на території регіону досі залишаються нерозвідані газові поклади, розповів прес-секретар НАК “Нафтогаз України” у Львівській області у 2002 – 2004 роках Віктор Гальчинський.
“Звісно, порівняно з тими масштабами, які були у ХХ столітті, сьогодні не так багато газових покладів. Однак потенціал є. Бо маємо як розвідані родовища, так і ті, за які ще навіть не бралися. На щастя, сьогодні ПАТ “Укргазвидобування” та приватні інвестори справді розвивають цю галузь, відкривають нові газові родовища. Зокрема, державна компанія бачить у цьому великі перспективи”, – наголошує Віктор Гальчинський.
З його слів, вимога Міжнародного валютного фонду про встановлення однакової ціни на газ дає додаткові кошти на розвиток цієї галузі. Завдяки ціні на газ, яка сьогодні встановлена для підприємств, газовидобуток стає справді вигідним, і є великий стимул розвивати його.
Львівщина має перспективи для розвитку газовидобування. Однак отримати газову незалежність Україна зможе лише тоді, коли влада видаватиме дозволи на проведення досліджень на нових ділянках, розповідає “Львівській Пошті” професор геологічного факультету ЛНУ ім. І. Франка Юрій Крупський.
“Обласні державні адміністрації мають погодити дозволи на проведення досліджень на нових територіях. Однак за останніх два роки ні Львівська, ні Тернопільська, ні Івано-Франківська, ні Чернівецька ОДА не погодили жодної нової ділянки. Ба більше – точної причини теж ніхто не може пояснити, кожен раз вигадують щось інше. Тож поки що газ видобувають лише на старих свердловинах. Певен, якщо б ОДА надали дозвіл на дослідження нових територій, то розвиток цієї галузі вийшов би на новий рівень!”, – каже Юрій Крупський.
З його слів, при сьогоднішній ціні на газ бурити свердловини надзвичайно вигідно та прибутково. Та й для регіону добре, що останнім часом тут відкривають нові газові родовища.
“Якщо порівнювати потенціал Львівщини з іншими західними областями України, то, безумовно, ми перші. У нас найбільша перспектива до розвитку газовидобувної галузі. Що ж стосується східних областей, то маємо розуміти, що у них основні запаси газу забезпечують Полтавська, Харківська та Чернігівська області”, – резюмує Юрій Крупський.
82 млн грн на газову свердловину
18 травня у межах Міжнародної конференції Carpathian Oil&Gas Conference 2018 ТОВ “Горизонти” відкрило нове Гірське газове родовище на Дрогобиччині. “Відкриття нового газового родовища – черговий крок до енергетичної безпеки нашої країни та підвищення економічного потенціалу Львівщини. Торік в область інвестували 150 мільйонів доларів. Певен, надалі ця динаміка зберігатиметься. Зокрема, цього року плануємо відкрити ще щонайменше 10 свердловин. Оскільки відкриття таких об’єктів – це і соціальна відповідальність бізнесу, і нові робочі місця, і розвиток регіону”, – зазначив перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський.
Видобувні запаси газового родовища у с. Городківка оцінюють в один мільярд метрів кубічних. Свердловина облаштована газопроводом і підключена до УПГ “Бистрицьке” ТОВ “Західнадрасервіс”, де газ проходить підготовку і в подальшому подається до магістрального газопроводу УМГ “Львівтрансгаз”. Добовий дебіт видобутку газу із двох горизонтів свердловини становить 30 тисяч метрів кубічних.
“Поки що це лише перша свердловина із трьох запланованих, які відкриваємо. Її уже підключили до газотранспортної мережі і вона вже поставляє газ. Оцінюємо запаси газу до мільярда кубічних метрів. Роботи тривали майже два роки. Окрім цього, також плануємо розвивати Бистрицьке і Гірське родовища. Цього року хочемо пробурити ще п’ять свердловин на Львівщині”, – розповів член спостережної ради ТОВ “Горизонти” Степан Козицький.
З його слів, загальний обсяг інвестицій у Гірське газове родовище склав понад 82 мільйони гривень.
Ще 10 нових свердловин
Гірське газове родовище, що минулого тижня відкрили на Дрогобиччині, щодоби виробляє 30 метрів кубічних газу. Це середні показники, порівнюючи зі свердловинами інших областей, наприклад, полтавськими. Про це “Львівській Пошті” розповів директор департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА Михайло Мельник.
“Однак такої потужності вистачить, щоб забезпечити потреби 10 довколишніх сіл. До слова, у наступні два роки у межах Гірської площі також плануємо провести додаткові сейсмічні роботи, пробурити ще чотири пошукові свердловини і збільшити добовий видобуток газу до 150 тисяч метрів кубічних на добу”, – каже Михайло Мельник.
З його слів, за минулий рік Львівщина збільшила видобуток газу на 7%. “Цього року плануємо встановити такі ж показники – приріст збільшення газу не менше ніж на 7%. Також у 2018-ому вже відкрили дві свердловини, а до кінця року відкриємо ще 10 таких. Окрім цього, ПАТ “Укргазвидобування” також здійснює видобуток газу, відкриває нові об’єкти. Сьогодні вони найбільша державна компанія, і, власне, саме Укргазвидобування має на меті відкрити ще 10 свердловин до кінця року”, – розповів Михайло Мельник.
З його слів, сьогодні ПАТ “Укргазвидобування” займається також 3D сейсмологічними дослідженнями, які дозволяють з більшою точністю визначити, де розташовані газові поклади.
“Якщо ці дослідження будуть позитивними, то це дасть можливість бурити на глибину більше ніж п’ять тисяч метрів, а це вже зовсім інші потужності, більші прирости газу. Тож з нетерпінням очікуємо цих досліджень. До речі, також під час Міжнародної конференції Carpathian Oil&Gas Conference 2018 керівництво ПАТ “Укрнафта” анонсувало, що у їхніх планах відкриття об’єкту з видобутку нафти на Львівщині”, – зазначив Михайло Мельник.