Безумовно, Львів – місто музеїв. Їх тут чимало. Та чи чули ви про Музей хліба, пива, скла або пошти? А про аптеку-музей і Музей залізниці? У списку львівських приміщень, які зберігають історію, багато таких, які присвячені відомим діячам України. Наприклад, Іванові Франку, Олексі Новаківському, Олені Кульчицькій, Леопольдові Левицькому, Теодозії Бриж, Соломії Крушельницькій тощо.
Цей список ще довго можна продовжувати. Адже, зі слів Оксани Стельмах, начальника відділу культури і мистецтв управління культури департаменту розвитку Львівської міськради, у Львові нараховують разом із філіями 36 музеїв. Практично три з них у підпорядкуванні міста.
“Кожен великий музей має філії і відділи. Наприклад, люди думають, що музей-арсенал це окремий музей, але насправді він вважається відділом історичного музею. Ті, що належать місту – це музей “Територія терору” і Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької. При ньому невдовзі створять відділ меморіального музею С. Людкевича. Наразі відбувається процес передачі майна і фондів – це картини, листи, документи, фотографії. Нараховуємо понад 10 тис. особистих речей. Все це треба описати. Будинок у процесі переоформлення та передачі музею С. Крушельницької”, – пояснює у розмові нашому виданню Оксана Стельмах.
Щодо приватних музеїв, співрозмовниця каже, тут варто говорити хіба що про галереї. Наприклад, про такі як “Дзиґа”, Вишинської, “Зелена канапа”, “ІконАрт”.
“Їх можна кваліфікувати як музейні заклади, але ці заклади організовують виставки, презентації, де можна купити картини”, – пояснює Оксана Стельмах.
Найновіші та найбільш відвідувані музеї
Із найдавніших музеїв, які функціонують у місті Лева, співрозмовники “Львівської Пошти” називають Львівський історичний музей та Державний природознавчий музей НАН України. Вони водночас і найбільш відвідувані.
“Все залежить від людей, які там працюють. Якщо їм це цікаво, то вони всіляко намагатимуться залучити відвідувачів. Адже музей – це насамперед люди, які там працюють. Яскравий приклад – Дім Франка”, – зазначає начальник відділу культури і мистецтв управління культури департаменту розвитку Львівської міськради.
Із останнього, чим доповнили список львівських музеїв – це Музей історії електрифікації Львівщини, що на вулиці Мушака, 56. А також говорять й про Музей міста, який функціонує “заочно”. Знову-таки, до цього списку невдовзі додасться і меморіальний музей С. Людкевича.
Львів’яни не ходять у музеї?..
Львівський екскурсовод Іван Радковець не один рік показує і розповідає гостям міста про рідний Львів. Серед усіх визначних місць екскурсовод обов’язково приводить туристів у музеї. Кому цікаві музеї? Він відповідає, що тут без обмежень – це можуть бути особи від семи до 107 років.
“Говорю за себе і моїх туристів: їм направду дуже цікаві наші музеї. Тут важливо, хто і як подає інформацію про ці музеї. На жаль, закордонні туристи про наші музеї майже нічого не знають, допоки про них не розкаже екскурсовод. Якщо мова про українських туристів, то вони зазвичай дуже цікавляться Шевченківським гаєм або аптекою-музем “Під чорним Орлом”. Львів’яни ж рідко

коли ходять у місцеві музеї і шукають собі щось до вподоби із відпочинку за межами міста. У місті насправді проводять чимало заходів, які не пов’язані безпосередньо з музеями, але ці заходи мають дотичність до музейної діяльності – це виставки, експозиції. Що зауважив, ті туристи, з якими мені доводиться спілкуватись, не хочуть йти на екскурсію до Палацу Потоцьких, бо кажуть, що пам’ятка архітектури змінилась у гіршу сторону. Та в обов’язковому порядку туристам показую Музей визвольної боротьби України, що по вулиці Лисенка, 23-а. Бо пояснити людям сучасну історію без цього музею майже неможливо”, – вважає Іван Радковець.
Співрозмовник додає, що до 18 травня у Міжнародний день музеїв у Львові у приміщенні Українського товариства охорони пам’яток історії та культури триває фотосушка, або виставка “Подвір’я нашого дитинства”. Її мета – привернути увагу до того, що львівські подвір’я – це частина історії. І деякі з них можуть бути насправді музеєфіковані.
І водночас акцентує, що працівники музеїв не зацікавлені в туристах: “Якщо людина працює на ставку, їй буває байдуже, чи прийде за день один турист чи сто. Вона й нічого не робитиме більше, аби це число якось примножити. Їй без різниці. Тому й місцеві екскурсоводи подекуди не зацікавлені приводити туди відвідувачів”.

Та що натомість говорять місцеві? “Музеї відвідую приблизно раз на місяць. Здебільшого по роботі, але обов’язково заходжу туди, коли подорожую Україною, або приїжджають в гості друзі з інших міст. Востаннє запрошувала знайомих у львівський музей зброї “Під Арсеналом”. Експозиція захоплює навіть хлопців і дівчат, які кажуть, що не люблять ходити у музеї. Сама недавно відвідала музей Романа Шухевича у передмісті Львова, у Білогорщі. Там жив і загинув генерал-хорунжий УПА. Більшість експонатів, представлених там, зібрані у бібліотеках та інших історичних музеях, тому не вражають унікальністю. Але захоплює сама історія тих днів, цікава розповідь екскурсовода та дух старовинних стін”, – поділилась спогадами львів’янка Оксана.
Те, на що варто звернути увагу
Бачення розвитку і залучення туристів у кожного із керівників музею своє. За увагу не лише туристів, а й місцевих мешканців однозначно потрібно боротися. Та поза тим Іван Радковець резюмує, що наші музеї – живі організми, які розвиваються. Але не завжди у змінах варто орієнтуватися на закордонний довід. “Думаю, потрібно згадати своє музейництво, яке існувало до Другої світової війни. Коли Наукове товариство Шевченка мало свій музей, який пропагував українську культуру, історію та археологію, то на основі цього музею була створена археологічна партія, яка має ці експонати. Є Музей геології при університеті чи медичний Музей кунсткамери. Їх створено ще на початку ХХ ст. і про них мало хто говорить. Також додам, що важливо, аби наукові інституції виховували науковців і музейників”, – каже екскурсовод.
Із того, що дещо несправедливо забуте серед гостей міста, але має бути обов’язковим пунктом відвідин, він називає музей “Літературний Львів першої половини ХХ століття”, який розташовується на вулиці Героїв Майдану, а також Музично-меморіальний музей С. Крушельницької, який переважно відвідують тільки школярі. “Варто навідатись й у Музей пожежної справи при Головному управлінні ДСНС України, що на Підвальній. Про нього мало знають. Всі ці вищеперераховані об’єкти дуже важливі і про них мали би більше розповідати. Та на жаль, музейна справа не лише у Львові, а й загалом в Україні потребує суттєвої підтримки”, – резюмує Іван Радковець.
Насамкінець додамо, співрозмовники “Львівської Пошти” закликають кожного скласти для себе і друзів список топ-місць до Дня музеїв і мандрувати львівськими музеями не лише 18 травня, а й, наприклад, до кінця травня, бо до цього часу музеї працюватимуть у ритмі теми “Музеї в мережі: нові методи, нові відвідувачі”, а тому більшість закладів можна буде відвідати безкоштовно.