Тиждень тому, 14 березня, новостворена постійна конкурсна комісія оголосила конкурси на заміщення посад керівників 14 закладів охорони здоров’я Львівської обласної ради. Заявки на участь у конкурсі прийматимуть до 28 березня, а вже наступного дня, 29 березня, відбудеться чергове засідання конкурсної комісії. Планують також провести і громадські обговорення щодо результатів конкурсу.
Керівник медзакладу має бути насамперед людяним і хорошим менеджером. Керування установою – це насамперед менеджмент. При безграмотному керівникові будь-яка медицина буде неефективною!
Вільними є посади генерального директора у Львівській обласній клінічній лікарні, Львівській обласній клінічній психіатричній лікарні, Львівському регіональному фтизіопульмонологічному клінічному лікувально-діагностичному центрі, Львівському онкологічному регіональному лікувально-діагностичному центрі, Львівському обласному госпіталі ветеранів війни та репресованих імені Юрія Липи. Директорів шукають для Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру, Львівського обласного клінічного діагностичного центру, Львівського обласного клінічного перинатального центру, Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні, Львівського обласного центру громадського здоров’я, Львівського обласного клінічного лікувально-діагностичного кардіологічного центру, Львівської обласної лікарні відновного лікування, Львівського обласного протитуберкульозного диспансеру, Самбірського міжрайонного протитуберкульозного диспансеру.
Вперше за часи незалежності відбувається такий масштабний конкурс на зайняття вакантних керівних посад у ключових закладах медицини Львівщини. Тому увага громадськості до цього конкурсу дуже велика. Жителів Львова та області турбує одне: аби майбутніх управлінців було вибрано прозоро і чесно, і щоби медична галузь нарешті почала розвиватись, а не занепадати та потопати у корупційних схемах.
фото: hospital.lviv.ua
Як обирали членів конкурсної комісії?
Ще 13 березня відбувся відбір представників громадських об’єднань до складу постійної комісії з проведення конкурсів на заміщення посад керівників закладів охорони здоров’я Львівської обласної ради. Відтак до цієї комісії на постійній основі увійшло шість членів: заступник голови ЛОР Володимир Гірняк (голова комісії), директор департаменту охорони здоров’я ЛОДА Ірина Микичак, начальник управління майном спільної власності ЛОР Микола Бандра, представник ГО “Українське лікарське товариство у Львові” Олег Дуда, представник Львівської обласної організації професійної спілки працівників охорони здоров’я України Юрій Білий та представник ГО “Варта 700” Наталія Шелестак. До складу комісії також окремо залучили по троє представників трудового колективу кожного комунального медзакладу, в якому оголосили конкурс.
Як повідомив “Львівській Пошті” заступник голови ЛОР Володимир Гірняк, серед основних вимог до кандидатів на посади керівників обласних лікарень є: повна вища медична освіта, проходження інтернатури та курсів з підвищення кваліфікації, наявність сертифіката лікаря-спеціаліста і відповідного посвідчення, стаж роботи за фахом не менше п’яти років, володіння державною мовою, достатня кваліфікація для виконання обов’язків директора медзакладу тощо.
Кандидат повинен бути добрим управлінцем, бо ця людина буде керувати величезною структурою, де є державні кошти, чимало персоналу
Голова комісії також розповів про те, які документи на участь у конкурсі треба подати майбутнім кандидатам. Це, зокрема, копії паспорта та ідентифікаційного коду, заява із зазначенням основних мотивів, резюме у довільній формі, автобіографія, копії документів про вищу освіту та інших документів, що підтверджують відповідність кваліфікаційним вимогам. Кандидат також зобов’язаний підготувати конкурсну пропозицію, в якій опише план розвитку медзакладу у середньостроковій та довгостроковій перспективі. Цікаво, що за пропозицією Наталії Шелестак, цей план згодом додаватимуть до трудового контракту, а у разі його невиконання, кандидата звільнятимуть з посади.
 |
фото: Сергій Криниця |
На переконання Володимира Гірняка, конкурс організовано відповідно до чинного законодавства.
“Є чинне положення, відповідна постанова Кабміну, згідно з якою і сформована конкурсна комісія. Члени комісії вже працюють, тому проблем у цьому не бачу. Хоча розумію, чому таке активне обговорення сьогодні серед громадськості, бо багато хто хотів брати участь як член комісії тощо. 29 березня вже бачитимемо, хто подався на конкурс. Вкінці березня також проведемо обговорення з громадськістю, яке буде максимально широким”, – зазначив він.
Володимир Гірняк запевняє: голосуючи за кандидатів, керуватиметься кількома критеріями: “Насамперед, це думка трудового колективу. Думка громадськості для мене також важлива. Ясна річ, прислухатимусь і до думок депутатського корпусу, бо після перемоги на конкурсі кандидат повинен ще отримати більшість голосів обласних обранців. І ще один критерій – це професійність. Також керівник медзакладу, окрім фаховості, має також мати управлінські здібності. Бо інколи буває хороший лікар, який не спроможний дати собі раду із організацією робочого процесу, виконанням якихось адміністративних завдань тощо. Тому керівники мають вміти якісно поставити завдання і проконтролювати виконання цього завдання”.
Переможців затверджуватимуть депутати
На думку Володимира Гірняка, у будь-якому випадку конкурс буде мати позитивні наслідки.
“Хоча б тому, що з керівниками лікарень тепер укладатимуть контракти терміном на п’ять років. Хоча раніше вони були на безстрокових договорах”, – акцентує Володимир Гірняк.
Він також наголосив, що остаточне рішення про затвердження кандидата на посаду директора того чи іншого закладу прийматимуть на сесії обласної ради. Якщо депутати не підтримають кандидатуру, комісія оголосить про повторний конкурс.
“Плануємо, щоби за кандидатів голосували вже на наступному засіданні сесії обласної ради, яке згідно з планом відбудеться після Пасхи, 17 квітня. Не бачу потреби затягувати цей процес, бо ми про цей конкурс говоримо з літа. У будь-якому випадку постараємось, щоби все було якомога краще, спокійніше і максимально прозоро”, – зазначив Володимир Гірняк.
фото: Діана Кормухіна
Досвід керівництва буде перевагою?
Директор департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірина Микичак у розмові з “Львівською Поштою” зазначила, що майбутні керівники медичних установ, яких обиратимуть, мають бути не лише добрими медиками, а й грамотними менеджерами.
“Добре було б, щоб кандидат мав ще додаткову освіту економіста, правника чи управлінця, до прикладу. Але найголовніше, щоби це була працьовита і небайдужа людина, яка хоче змінювати установу, заохочувати до роботи трудовий колектив. Такі риси є для мене дуже важливими. Також схиляюсь до думки, що було б добре, аби це була людина із досвідом. Бо це все дуже гарно виглядає, коли приходять на такі посади молоді і активні. Але з власного досвіду пригадую, що це дуже і дуже непросто. Свого часу мене теж обрали головним лікарем медичного закладу, тоді я була наймолодшим головним лікарем в області. Перші два тижні я навіть боялась підписи поставили, бо реально страшно було. А коли ти відповідаєш за тисячний колектив, велику установу, то весь феєрверк фантазій, креативу просто розсіюється в повітрі. На практиці часто все не так просто, як це виглядає зі сторони”, – зазначає вона.
До мене вже пробували телефонувати різноманітні особи із проханням “придивитись” до того чи іншого претендента
Тому, Ірина Микичак наголошує: якщо керівники з досвідом є успішні, а установи під їх керівництвом йдуть шляхом розвитку, то цих кандидатів треба і в подальшому підтримувати.
“Попередньо планується, що керівники медзакладів будуть мати профільних заступників, які допомагатимуть їм у керуванні лікарнею. Обов’язки гендиректора чи директора мають бути вочевидь більш управлінські, а не медичні. У Європі, до слова, головних лікарів нема. Є директори шпиталів, які вирішують головні проблеми закладу”, – розповідає Ірина Микичак.
Співрозмовниця зізнається, що має прогнози щодо тих лікарень і центрів, які будуть найпопулярніші серед кандидатів. Водночас каже, що деякі медичні заклади взагалі не потребують зміни керівництва, бо їх очільники вже тривалий час ефективно працюють. Однак, назвати ані перші, ані другі заклади, не погоджується. “Це вже буде тиск на конкурсну комісію”, – каже вона.
Принагідно зауважує, що, на її погляд, контракт із майбутніми керівниками має підписувати не лише управління майном спільної власності обласної ради,а й департамент охорони здоров’я ЛОДА.
“Тобто, це має бути тристоронній договір між керівником, управлінням майном спільної власності ЛОР і департаментом охорони здоров’я Львівської ОДА. Лише тоді будуть паритетні стосунки, баланс у роботі і відповідальність. Станом на сьогодні ми ведемо переговори із обласної радою щодо цього питання”, – зазначає Ірина Микичак.
Львівський онкологічний регіональномий лікувально-діагностичний центр