Кожне земне життя має свій початок і кінець. І як не прикро, але для кожного приходить свій час. Прощання з покійником, віддання йому останніх почестей завжди було дуже вагомою складовою релігії та культури загалом. І нині гідно провести в засвіти своїх рідних і близьких є дуже важливим передусім для живих, для тих, що сумують через відхід близької людини. Тож поширення інформації про те, що відтепер щодо всіх смертей потрібна судово-медична експертиза, а дозвіл на неї видає суддя впродовж 72 годин, спричинило справжній ажіотаж.
Нові зміни – новий клопіт
Найбільше сколихнуло громадськість повідомлення у ЗМІ, що відтепер судово-медичну експертизу проводитимуть щодо всіх покійників, навіть тих, які тривалий час важко хворіли. Розмови про поховання нині можна чути всюди: в маршрутках, магазинах, у поліклініці… “Як то так, то вже й помирати не можна?! Скільки ж то коштуватиме, аби поховати небіжчика, бо аби не зволікали, треба буде заплатити? Ну добре, один, не подумавши, вніс поправку, а чим думали інші?!” – обурюються люди. “Що ж це діється? Людина тяжко хворіла, намучилася за життя, а їй і по смерті спокою нема? Навіщо ті експертизи?! – запитує львів’янка Галина. – І так горе, а тут ще по дозволи бігай…”
І справді, з 15 березня в Україні внаслідок змін, внесених до Кримінального кодексу через так звану “поправку Лозового”, впроваджують нові правила захоронення померлих, що, на думку експертів, спричинить чимало проблем як для родичів покійного, так і для правоохоронних органів та судів.
Ці зміни були прийняті Верховною Радою ще 6 жовтня, однак лише невдовзі до набуття ними чинності в Україні розпочалося обговорення, як зарадити цій проблемі. На нинішньому засіданні народні обранці мають розглянути законопроект, який би дав змогу усунути їхній недогляд. Але чи вдасться їм це зробити – побачимо. А наразі…
То що ж змінилося?
Дотепер, якщо помирала людина, приїжджали на виклик медики (вдень – дільничний лікар, вночі – бригада швидкої допомоги), які констатували смерть, та поліцейські, які видавали протокол огляду трупа. За необхідності слідчий відкривав карне провадження і відправляв тіло в морг із постановою на проведення судово-медичної експертизи. Без такої постанови морг не може прийняти тіло!
Віднині слідчий вже не може призначати експертизу, натомість його зобов’яжуть звертатися по дозвіл на проведення експертизи до суду. На винесення рішення суддя має 72 години. Як відомо, суди і так перевантажені, тож як вдасться оперативно займатися ще й дозволами на проведення судово-медичної експертизи, невідомо… Слідчі ж переймаються тим, що у випадку вбивства важко проводити його оперативно, якщо тільки дозволу на експертизу доведеться чекати три доби… До того ж, що робити з тілом, якщо морг без постанови його не приймає…
Не все так страшно!
Проте, як розповіли “Львівській Пошті” в Головному управлінні Національної поліції у Львівській області, назагал процедура не змінилася – змінився порядок документообігу. Якщо людина була онкохвора чи похилого віку, тривалий час хворіла та померла вдома і не має ознак насильницької смерті, то достатньо експертного висновку лікаря та поліцейського. Так само це не стосуватиметься людей, які померли в лікарні. Тут процедура така сама, як була. Натомість це стосується раптової смерті. Приміром, ішла людина вулицею, їй стало зле і вона померла або лягла спати і не прокинулася. Так само, як і насильницької смерті, тобто випадків, де причину смерті потрібно встановити. Тож християнська молитва “Від наглої і несподіваної смерті сохрани нас, Господи!” набуває нової актуалізації.
“Слідчі звертатимуться до суду – суд виноситиме постанову – судово-медичний експерт проводитиме розтин – результати розтину скеровуватимуть у прокуратуру і аж тоді прокуратура даватиме дозвіл на захоронення. Наразі говоримо про віртуальні речі, про те, з чим ще не зіштовхнулися на практиці. Процедура може бути така, а може й змінитися. Питання, як бути з доправлянням тіла в морг без постанови на експертизу, поки ще вирішується. В різних областях по-різному. У нас також є деякі напрацювання, але вони ще в процесі роботи. Безперечно, це питання буде врегульоване. Сподіваємося також на злагоджену й ефективну роботу депутатів Верховної Ради над законопроектом, розробленим Нацполіцією, ухвалення якого має зняти цю напругу”, – зазначають у львівській Нацполіції.