Зовсім скоро на великі екрани вийде “МІФ”. Цей фільм авторів кінострічки “Добровольці Божої Чоти” Леоніда Кантера та Івана Яснія розповідає історію життя та загибелі Василя Сліпака – оперного співака зі світовим ім’ям та унікальним голосом. Юнаком він поїхав зі Львова співати в Канаду та США, виступив у Карнегі-холі. Вигравши міжнародний конкурс у Франції, став солістом Паризької опери.
Однією з найулюбленіших композицій співака була арія Мефістофеля. Саме від імені цього персонажа Василь згодом взяв собі псевдо – “Міф”. Він прожив у Франції 19 років і здобув все: ім’я, улюблену роботу, вірних друзів і кохання.
Він брав активну участь у Революції Гідності, очоливши демонстрації у Франції, а згодом створив потужну волонтерську організацію “Українське Братство”. Здавалося б, робив достатньо як для людини творчої професії. Але Василь вирішив залишити сцену та багатообіцяючу кар’єру в Європі й стати до лав добровольців. Під час виконання бойової задачі Василь “Міф” Сліпак загинув від кулі снайпера.
Новина про його смерть стала болючим ударом для всіх українців, а особливо для культурного середовища. Знову гостро постало питання: чи достатньо ми робимо для своєї країни в такий складний час, коли гинуть найкращі?
Сам Василь в одному зі своїх інтерв’ю сказав: “Вся кров, що сьогодні проливається за Україну, не повинна зупинити або увергнути в депресію. Вона повинна дати імпульс для подальшої боротьби”.
Власне, цим фільмом його автори продовжують боротьбу Василя Сліпака за те, щоб про події в Україні знали правду. Знали з реальних історій великих особистостей. Адже кожна країна має своє духовне військо – це поети, митці, художники. Вони творять культуру, вони підсилюють духовний образ своєї країни. “Міф” був воїном ще й цього духовного війська.
“Ми зібрали всі архівні відео з Василем, які можливо було зібрати. Відзняли матеріал на сході України, у Львові, Києві та в Парижі. Їздили позиціями, де знаходиться батальйон “Міфа”, спілкувалися з його бойовими побратимами на фронті. Зустрілися з його однокласниками, друзями дитинства, учителями, викладачами в Консерваторії у Львові, колегами по волонтерській діяльності, артистами, композиторами і диригентами у Франції та Україні, коханими, братами, батьками, – розповідають творці фільму. – Ми дуже вдячні всім, хто відкрив своє серце і щиро поділився своїми почуттями, своєю любов’ю і своїм болем. Особлива подяка за довіру і підтримку братові Василя – Оресту Сліпаку. Він став нашим провідником у створенні цього фільму”.
У стрічці “МІФ” поєднано документальні кадри та анімацію, яку створив український карикатурист Юрій Журавель. Музику для фільму написали одні з кращих композиторів сучасності, серед яких Євген Гальперін, що писав музику для Люка Бессона і був близьким другом Василя Сліпака, Роман Григорів та Ілля Разумейко (формація NOVA OPERA), Едуард Приступа.
“Якби ми придумували “Міфа”, вийшла б дуже пафосна історія. Коли дізнаєшся про життя Василя, важко повірити, що таке може бути насправді. І не переказати світові історію людини, яка прожила таке коротке, але неймовірно яскраве життя, було б злочином. Кого ми втратили – це й покажемо”, – пояснюють автори фільму “МІФ”.
Чи варто митцям брати до рук зброю, чи боротися в інший спосіб? Чому друзі та рідні не відмовили Василя йти на фронт? Що важливіше – кохання до дівчини чи до Батьківщини? Україна понад усе – чи не все? Відповіді на ці та інші питання ви знайдете у фільмі “МІФ”. Ця кінострічка, перш за все, глибока людська історія, а образ Василя “Міфа” Сліпака є квінтесенцією змін, що відбулися з українським суспільством.
Прем’єра кінострічки “МІФ” в Києві відбудеться в кінотеатрі “Україна” (вул. Городецького, 5) в четвер, 25 січня, о 19.00. Після цього розпочнеться прем’єрний тур, в рамках якого знімальна група відвідає 19 міст України та зустрінеться з глядачами. А у прокат українських кінотеатрів фільм вийде вже в лютому. Вхід на прем’єру – за доброчинними внесками, а на сеанси прокату квитки можна буде придбати безпосередньо в касах кінотеатрів.
“Герої не вмирають!” – це дуже потужне гасло, але насправді герої не вмирають, допоки ми про них пам’ятаємо. А документальний фільм про великого Українця Василя Сліпака – найкраща пам’ять про нього і фіксація сьогодення для майбутніх поколінь.