Рецепт Полішинеля

Конфлікт довкола об'єднання комунальних аптек перейшов у фазу очікування

Конфлікт довкола об'єднання комунальних аптек перейшов у фазу очікування

apteka.jpgЩоб врятувати комунальні аптеки Львівщини від банкрутства, в обласній державній адміністрації запропонували об'єд­нати їх під одним "дахом". Та через "боротьбу концепцій" спроба порятунку аптек завершилася скандалом. Одна сторона пропонувала просто об'єднати аптеки під координуючим органом при ЛОДА, друга - ліквідувати фармацевтичні заклади і створити на їх базі Державне комунальне підприємство "Обласний аптечний склад". Як наслідок, розгляд питання перенесли на місяць, а Львівську обласну раду пікетували працівники комунальних аптек.

 Потреба реорганізації  комунальних аптек виникла вже давно, оскільки конкурувати з приватними закладами такого типу їм стає все важче. Сьогодні рівень прибутковості комунальних аптек по області становить не більше 5 %, тоді як приватний сектор працює з рентабельністю не менше 20 %. Протягом останніх років свою діяльність припинили 9 між­лікарняних аптек, понад 20 перебуває у складному фінансовому стані.

Водночас їх необхідність незаперечна, оскільки  комунальні  аптеки виконують функції, які не хочуть брати на себе приватники. Йдеться передусім про продаж лікувальних наркотичних  і психотропних речовин, медичного кисню, етилового спирту, закису азоту для наркозу,  виготовлення екстемпоральних лікарських засобів. Крім того, лише в комунальних аптеках існують рецептурні відділи для виготовлення індивідуальних ліків.   Тож потреба розвитку комунальних аптечних закладів  Львівської області не дискутується.  Щоб вирішити, як зберегти ці заклади, у ЛОДА навіть створили робочу групу, до якої залучили не тільки працівників про­фільного управління і депутатських комісій, але й  представників аптек. Очолив  робочу групу Микола Яремчук, голова Львівської обласної аптечної корпорації. Робота над концепцією тривала три місяці, вона пройшла всі необхідні погодження і була оприлюднена на громадських слуханнях. Проте, як розповів "Пошті"  Ігор Герич, головний лікар області та член робочої групи, на одному з за­сідань буквально перед сесією з'явилася абсолютно інша концепція невідомого автора, суть якої кардинально відрізняється від попередньої. Саме другий варіант і винесли на суд обласних депутатів.

- Ситуація з цим документом взагалі загадкова, - вважає Ігор Герич. - Мене тривожить не стільки інший варіант розвитку аптек, запропонований у новій концепції, скільки непублічність його формування.

Питання полягає у тому, кому й для чого це вигідно? Адже, згідно з другою концепцією розвитку, аптеки мали б втратити  статус юридичної особи і стати лише філіями ДКП "Обласний аптечний склад". Така схема дала б можливість суттєво скоротити штат працівників. Самі аптекарі не заперечують потребу об'єднання, але  переживають, що із втратою самостійності, перед ними бовванітиме загроза приватизації. До того ж, не маючи статусу юридичних осіб, вони фактично не зможуть впливати на ситуацію.

- Звичайно, щоб вижити у світі бізнесу, нам потрібно об'єд­натись, але не так! Можна, наприклад, створити корпорацію, члени якої могли б залишатися юридичними особами, і при цьому нашу роботу централізовано курирував би спільний орган, за що ми відраховували б йому певну частку прибутку. А за потреби додаткових обігових коштів можна було б звернутися по допомогу. А втратити статус юридичної особи фактично означає ліквідацію аптек і створення забюрократизованого підприємства, - розповів "Пошті"  Іван Вержановський, завідувач ДКП "Аптека № 88" з м. Глиняни.

apteka1.jpg 
Перший раунд аптекарі виграли - Львівська обласна рада замислилася над їх долею і відклала розгляд питання

Хвилює аптекарів й те, що, згідно із запропонованою концепцією, єдиним постачальником ліків для мережі стає "Обласний аптечний склад". Крім того, що склад не має достатньої дистрибюторської потужності й не зможе забезпечувати комунальні аптеки ліками у достатньому обсязі та асортименті, фармацевтичні заклади також втратять можливість обирати на конкурентних засадах найвигіднішу ціну і якість ліків. А, отже, можуть втратити мобільність у забезпеченні ліками населення. Ще один "мінус", на якому акцентують фармацевти: за умов перетворення аптеки у філію, працівники матимуть чітко визначену суму зарплати, яка навряд чи буде адекватною сьогоднішній економічній ситуації. Натомість наразі прибуток працівників аптек не в останню чергу залежить від обсягів реалізації ліків, що й приваблює у цю галузь фахових молодих фармацевтів.

- Ми виживаємо завдяки тому, що маємо кваліфіковані кадри, що люди нам довіряють.  І незважаючи на те, що приватні фірми є дуже потужними конкурентами, все-таки люди приходять до нас. При цьому ми не отримуємо від держави жодних дотацій і відраховуємо в обласний бюджет 15 % чистого прибутку, - зазначив Іван Вержановський.

Проте фахівці визнають, усі перелічені вище проблеми - лише наслідок, причину ж варто шукати деінде. Можливо, ключем до розгадки цієї ситуації є те, що до списку увійшли лише найбільшприбуткові аптеки: з 147  комунальних аптек Львівщини до об'єднання  пропонували лише 65 аптек, доля решти, очевидно, нікого не цікавить. Тоді як ці неприбуткові аптеки є найбільш соціально необхідними, оскільки розташовані переважно у сільській місцевості.

Головний ідейник нової концепціїї Ярослав Пітко, заступник голови облдержадміністрації  з питань соціального захисту населення, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, запевнив "Пошту", що список аптек не є остаточним, і з часом решта аптек також зможуть приєднатися до майбутнього підприємства. Воно й справді ліпше пізно ніж ніколи, але таки незрозумілим залишається, чому ж все-таки не внести до переліку одразу всі комунальні аптеки. Цікавим є й той момент, що пан Пітко взагалі заперечив існування двох різних концепцій, водночас так не пояснивши, чому ж тоді аптекарі пікетують обласну раду.

- Двох концепцій як таких немає. Є невеличкі розходження в одному з пунктів. Зараз ситуація така: якщо аптека працює - це справа колективу, а щойно в неї починаються якісь економічні труднощі, то це вже перетворюється на проблему держави і обласної ради. І починається стара пісня: погашайте борги - давайте дотації. До мене вже надійшло близько 20 листів з проханням колективу дозволити приватизувати аптеку, але я всім відмовив. Потрібно негайно знайти  варіант збереження комунальної аптечної мережі. Щодо списку, то він є відкритим, і депутати  під час розгляду концепції могли внести всі аптеки в цей список. Ми хочемо зберегти всі аптеки. Також можу запевнити, що в кожному районі обов'язково буде одна-дві комунальні аптеки.  

Цікавим нюансом є те, що  в запропонованій концепції в новостворене ДКП "Обласний аптечний склад" планувалося вкласти 23 мільйони гривень інвестицій, які мали взяти в кредит, з них 30 % - вкласти в головні засоби, а 70 % залишити на поповнення обігових коштів і виплати боргів. Водночас ніхто так і не зміг сказати "Пошті", якою ж є сума заборгованості аптек і чи є вона взагалі, адже до переліку увійшли лише рентабельні аптеки, 30 % яких розташовані у місті Львові. Також, незважаючи на запевнення Ярослава Пітка про благі наміри зберегти всю мережу комунальних аптек, на затвердження сесії було запропоновано перелік з 30 аптек, які після вступу в дію концепції підлягають приватизації, а також список аптек, які пропонується взагалі ліквідувати. З достовірних джерел "Пошті" стало відомо, що на приміщення потенційних аптек-банкрутів (чимало з яких, як це не дивно, розташовані у Львові й, зокрема, у його центральній частині) вже є претенденти. Подейкують, що імовірні майбутні власники мають потужний вплив, зокрема, й у Львівській обласній раді. Наразі питання залишається відкритим. Протягом місяця робоча група доопрацьовуватиме концепцію, а потім  ще раз подасть на затвердження сесії.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5604 / 1.63MB / SQL:{query_count}