У холодних окопах під обстрілами вони захищали й захищають мирне небо для нас. Війна назавжди змінила життя наших Героїв. Побачивши справжні жахіття війни, їм важко повернутись до звичного життя. Незважаючи на те, що вони пережили, тепер шукають можливості заробити гроші, щоб дружина, діти та рідні мали все необхідне. Їх головне завдання – не пасти духом та знайти в собі сили жити далі, пройшовши пекло війни. Після повернення додому бійцям важко адаптуватись, порозумітись з близькими та влаштуватися на роботу.
Є й такі роботодавці, які відмовляють при працевлаштуванні учасникам АТО. Мовляв, ті більш емоційні, швидше можуть “загорітись”, мають нервові зриви, і це служитиме перешкодою у робочому процесі. Мабуть, такі роботодавці навіть не задумуються над тим, наскільки важливо допомогти хлопцям у цей важкий для них час.
“Коли учасник АТО нічим не зайнятий, має багато вільного часу, то в голову лізуть дурні думки. Тому важливо, щоб бійці навіть якщо не постійно працювали, то бодай брали участь у соціальних проектах. Тобто були активними”, – каже “Львівській Пошті” фахівець Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій, учасник АТО Андрій Коляса.
Куди звертатись, щоб працевлаштуватись
Відмова у працевлаштуванні тільки тому що людина – учасник АТО є незаконною! Аналогічно, як і відмовляти за ознакою віку, статі, національності тощо. Якщо працедавці відмовляють, то це їх особисті причини, вони зазвичай керуються негативним стереотипами щодо учасників АТО, зазначає прес-секретар Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій Заріна Акопянц.
“Тож у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій ми разом із журналістами розпочали проект спрямований на зміну цих стереотипів. Розповідаємо про учасників АТО, які, повернувшись з війни, успішно реалізовують себе у різних сферах, в тому числі – професійній. Це допомагає, як мотивувати інших учасників АТО, так і змінити негативні стереотипи суспільства про бійців”, – каже Заріна Акопянц.
З її слів, учаснику АТО, як і будь-якій іншій людині, важлива соціальна активність, спілкування. Відтак, можуть бути складнощі у цьому, якщо суспільство негативно налаштоване.
“Саме своєю працею, відповідальністю, хлопці можуть змінити це ставлення. Важливо це розуміти, йдучи на нове місце роботи. Учасникам бойових дій, які хочуть працевлаштуватись, насамперед потрібно звернутись у Центр зайнятості. Там можна стати на облік, отримувати інформацію про наявні вакансії, можливості перекваліфікації, курси, навчання та проекти з відкриття власної справи. Зокрема, наш центр також сприяє працевлаштуванні учасників АТО. Ми не кадрова агенція, тож влаштувати на роботу не можемо. Однак часто до нас звертаються працедавці, які хочуть взяти на роботу саме учасників АТО. Тож одразу повідомляємо хлопців про ці вакансії. Крім того, це один з пріоритетних напрямків нашої роботи на наступний рік. Зараз шукаємо можливість займатись цим більш глобально. Можливо будемо проводити тренінги чи семінари, де професійні HR-спеціалісти будуть вчити хлопців, як правильно скласти резюме і пройти співбесіду, де шукати роботу тощо. Сподіваємось, що нам вдасться реалізувати ці плани у 2018-ому”, – каже Заріна Акопянц.
Сьогодні актуальні вакансії, які пропонує Львівський центр зайнятості, – завідувач складу, інженер технолог, електрозварник ручного зварювання та майстер дільниці на ТЗОВ “Науково-виробниче підприємство “ІМВО”. Чимало пропозицій по працевлаштуванню водіїв для перевезення пасажирів. Також слюсарів з ремонту автомобілів, слюсарів-електриків з ремонту автомобілів. А на ПАТ “ІСКРА” запрошують інженерів-технологів та енергетиків. Детальнішу інформацію по працевлаштуванні можна отримати у Львівському міському центрі зайнятості, що на вул. Княгині Ольги, 122. Телефон: 244-59-77, 264-38-38.
Головне – не пасти духом!
Важливо після повернення з АТО розуміти, що життя продовжується та знайти у собі сили рухатись далі. А те, що було на війні – залишити там. Яскравим прикладом є три наші наступні Герої. “Львівська Пошта” вже писала про них у матеріалі “Історії перемог Героїв, які надихають” (№84, за 28 жовтня 2017-го), зокрема мова про Назара Голько, Назара Островського та Миколу Стецьківа. Хлопці, повернувшись з війни, знайшли в собі сили не занепасти духом і сьогодні мотивують інших втілювати мрії та йти до поставленої мети.
Так, учасник АТО Назар Голько, повернувшись зі Сходу, працює в проектній організації інженером-конструктором. На цій самій роботі працював до того, як поїхав у зону бойових дій.
“Скажу відверто, після повернення додому, все перевернулось шкереберть. Повернувся на стару роботу, проте тепер ставлення до неї змінилось, наче відпочиваю там. Працевлаштування після повернення з війни справді сприяє адаптації бійців. До слова, мої побратими переважно не повертались на попередню роботу, а відкривали свою справу. Тим, хто шукає роботу після повернення з АТО, порада – не замикайтесь у собі! Багато спілкуйтесь! Ходіть у різні організації. До слова, у Львові їх справді багато. Наприклад, я ходив на курси англійської для учасників бойових дій, приймав участь у різних форумах, дуже подобалось спілкуватись з бійцями, журналістами, підприємцями, фотографами. Люди дуже допомагають, підтримують. Зокрема, для мене зробили фотосесію, було надзвичайно приємно”, – розповідає “Львівській Пошті” Назар Голько.
Наступний наш співрозмовник – учасник АТО Назар Островський за фахом філософ. До Революції Гідності працював менеджером з продажів у інтернеті, проте після повернення із АТО не зміг повернутись до попередньої роботи.
“Після повернення із зони бойових дій важко повернутись на звичайну роботу. Тому, думаю, що потрібно йти у воєнні структури, наприклад, у Національну поліцію, пожежну охорону тощо. Тобто органи, які мають дотик до ризику, зброї. Це служитиме додатковою реабілітацією для хлопців. В основному мої знайомі-бійці кидали стару роботу, і шукали щось інше. Уся справа у реабілітація – бійцям справді важко повернутись до звичного життя. Тим паче, учасники АТО часто не хочуть йти до психотерапевтів. Бійцям, які шукають роботу раджу звернутись у Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій. Вони справді допомагають у працевлаштуванні, контактують з різними громадськими організаціями”, – розповідає Назар Островський.
Не бійтесь розпочати власну справу
Яскравим прикладом започаткування власної справи, та ще й якої смачної, є учасник АТО Микола Стецьків. Він себе називає “полуничним бароном”. А ще кілька років тому він заробляв на життя ремонтами в помешканнях і навіть не задумувався, як війна змінить його життя та життя його великої родини. Після півроку перебування на сході у березні 2015-го Микола повернувся додому, до дружити та дітей…
“Удома найбільше непокоїло те, що в тилу всі живуть так, ніби на сході нічого не відбувається. Два місяці я не знав, куди подітися. Та треба було опанувати себе й заробляти гроші. Тож я звернувся в Центр зайнятості, де мені запропонували відкрити власну справу. Я вирішив присвятити своє життя вирощуванню полуниць, бо проаналізував, що ягідництво в Україні загалом непопулярне, занедбане”, – зазначав “Львівській Пошті” у матеріалі “Історії перемог Героїв, які надихають” Микола Стецьків. Відтак на десяти сотках землі, які Миколі виділила держава як учасникові АТО, він вирішив посадити полуниці.
“Восени 2015-го на цій землі ми посадили 2000 саджанців полуниці. Навесні 2016-го приходжу на ділянку і бачу, що 1200 саджанців не перезимували: частину з них украли, частину заглушив пирій тощо. В мене опустилися руки, і я вирішив, що то не моє. Дорогою додому я знайшов підкову. Подумав, що це знак, що не варто так швидко занепадати духом. Вичитав у інтернеті цікаву інформацію: “Ви знайшли підкову? Тоді підкуйте себе нею і гаруйте, як кінь”. І я до цього прислухався. Сьогодні я обробляю 80 соток земель учасників АТО. В найближчому майбутньому планую відродити агротуризм, відродити нашу Львівську область”, – веде далі Микола Стецьків.
Багатодітний татусь та успішний бізнесмен, у якого за плечима війна, звертаючись до побратимів, наголошує: “Коли ми їхали на схід, ніхто не знав, що нам щось будуть давати. Узагалі не мовилося про те, щоб мати з того вигоду. Тому не треба зараз думати, що держава вам щось винна, бо це не так. Працюйте і пам’ятайте, що просто не буде, але йдіть до цілі! Учасники АТО – не алкоголіки, не “стогнії”, вони – знак якості!”.