Осінній призов в Україні цього року особливо активно обговорюють. У столиці, а згодом у Львові, строковикам вручали повістки, коли ті відпочивали у нічних закладах. Громадськість поділилась на два табори: одні – схвалюють такі методи боротьби з ухилянтами, інші – ні. Голова ЛОДА Олег Синютка схвалив такі методи призову так званих ухилянтів, адже в країні війна, і армія – це сьогодні найголовніше.
Водночас, дехто каже, що нам треба змінювати порядки військової служби. Наприклад, у США військовими стають фізично здорові та морально стійкі люди, які відчувають у собі поклик бути солдатом. Тобто там це престижно і служити у Збройних силах Америки прагне чи не кожен другий. Тим паче, що служба в американській армії добровільна, на контрактній основі.
Тим часом, в Україні – державі, де вже четвертий рік триває війна, на жаль, молоді хлопці намагаються всіма можливими і неможливими способами “відкосити” від армії… Коли військові комісари з’являються на порозі, то їм часто не відчиняють двері, або ж повідомляють, що особа тут не мешкає, чи взагалі перебуває за кордоном. Вручити повістку насправді вдається лише одиницям.
Скільки вже призвали до армії
Минулої п’ятниці ввечері у Львові поліція спільно із військовими комісарами прибули у проїзд Крива Липа та почали перевіряти документи усіх молодих хлопців, які там перебували.
“Восьмеро військових комісарів у Львові прибули 3 листопада у провулок Крива Липа за повідомленням патрульних поліції, які під час перевірки документів у відвідувачів нічного клубу виявили тих, хто ухиляється від призову на строкову службу. Їх батьки стверджували, що вони перебувають за кордоном, а виявилось, що відпочивають у Львові, коли інші мають за них служити. Тобто ніякої облави на Кривій Липі не було, все відбувалось згідно з чинним законодавством. Громадянам виписали повістки. Нікого не затримали, ніхто не був у масках і бронежилетах. Патрульна поліція має наші списки, вони затримують усіх порушників. Ними проводиться операція “Мігрант”, і під час цього були виявлені ухильники від військової служби”, – розповів львівський обласний військовий комісар Олександр Тіщенко.
Водночас цього тижня Патрульна поліція Львова… відмежувались від заходів військових комісарів, мовляв, вони не причетні до цього. “Львівська Пошта” пропонувала начальнику Патрульної поліції Львова прокоментувати ситуацію, однак він відмовився.
Тим часом очільник Національної поліції Сергій Князєв на своїй сторінці у Facebook написав: “Нерозумні військкоми пишуть, що начебто з допомогою поліції проводять набір до армії. У Львові піднялася паніка: поліцейські влаштовують облави, забирають хлопців до армії, не дозволяючи навіть філіжанку кави допити. Якщо серйозно, то подібні заяви – це ворожа провокація. Поліція ніколи не втручається у справи Збройних сил. І тому подібні заяви не відповідають дійсності”.
“До 30 листопада маємо залучити понад 700 хлопців. Вже призвали 430 юнаків. Насправді є багато хлопців, які є патріотами не лише на словах. Вони готові виконувати свій обов’язок, не ховаються, самостійно приходять до військкомату”, – каже “Львівській Пошті” речник Львівського обласного військкомату Роман Поронюк.
Що кажуть у військкоматах
Зі слів Романа Поронюка, громадянин, який отримав повістку, має з’явитись до районної призовної комісії. Якщо з тих чи інших обставин він не отримав повістку, то має з’явитись у військкомат протягом десяти днів із моменту початку призову. Хлопці, які не з’являються, вважаються такими, які ухиляються від військової служби.
“Також варто зазначити, що багато громадян несерйозно ставляться до уточнення даних. Наприклад, вступ до вишу, одруження, народження дитини тощо. Хлопці думають, що у них тепер є відстрочка, тож вони можуть не з’являтись до військкомату, ігнорують повістки. Відповідно витрачаємо свій час та ресурси”, – наголошує Роман Поронюк.
З його слів, якщо після отримання повістки хлопець не з’явився у військкомат, то йому загрожує штраф. Якщо надалі таке повторяється, то дані про людину передають у правоохоронні органи. Цій особі може загрожувати до чотирьох років ув’язнення.
“Переконаний, що захист Батьківщини – обов’язок кожного громадянина України. Тим паче, у такий важкий час, коли більшість військовослужбовців задіяні в АТО, і не вистачає хлопців в тилу. Неприпустимо, коли громадянин вважає, що замість нього відслужить хтось інший!”, – каже Роман Поронюк.
На чиїй стороні закон?
“Права й обов’язки мають і військкомати, і призовники. Конституцією і законом України про військовий обов’язок та військову службу передбачено, що громадянин, придатний до військової служби, зобов’язаний захищати територіальну цілісність та відслужити в армії. Водночас працівники військкоматів також мають дотримуватися принципу законності, а охоронювані права та інтереси громадянина не можуть бути порушені”, – пише у своїй колонці на tvoemisto. правозахисник та адвокат Андрій Петришин.
З його слів, для того, щоб до людини, яка відпочиває в кафе, їде в метро чи просто йде містом, підійшли та зажадали показати документи для з’ясування особи, повинні бути підстави, визначені законом.
“Оголосити ці підстави повинні працівники поліції – військовий комісар та уповноважені ним особи не мають права вимагати в когось документи. Думаю, у випадку з Кривою Липою маємо порушення цієї процедури. Якщо призовник ухиляється від служби, це одне. А якщо відпочиває вночі в клубі й уперше в житті чує, що його шукають? Людина може не жити за місцем реєстрації, бо, наприклад, вчиться в іншому місті. З погляду захисту прав та інтересів призовника це індивідуальна справа кожного – ухилятися чи йти на службу”, – обурюється Андрій Петришин.
“Сьогодні військовий конфлікт перетворили на таку собі гібридну війну. Й молоді люди стоять перед дуже нелегким вибором у своєму житті: чи йти на війну й загинути там, чи налагоджувати своє особисте життя, вчитися, розвивати державу. Вибір перед ними важкий і засуджувати їх не можна”, – запевняє він.
Зі слів Андрія Петришина, потрібно зробити так, аби людина йшла на військову службу із задоволенням і була впевнена в тому, що коли вона захищає державу, то держава подбає про неї. Так є в усіх правових державах. Тобто спершу потрібно допрацювати закони про забезпечення військовослужбовців, а тоді вже говорити про недобросовісність тих, хто ухиляється від служби в армії.