Громадський транспорт має неабияку популярність серед львів’ян, однак аж ніяк не тому, що він такий комфортний. Адже маршрутки міста інколи більше нагадують розбиті корита, і їдучи у них, ви просто наражаєте себе на небезпеку.
Ба більше – інколи свій автобус доводиться чекати по півгодини, а коли ж ви нарешті запхаєтесь у нього, то ще будете змушені послухати вічні сварки між водіями та пасажирами. Адже першим вгодити важко… У негоду маршрутки інколи взагалі відмовляються виїжджати на рейс. І місто тоді, розводячи руками, каже, що не має впливу на перевізників. Тому єдине, що нам залишається – залежати від них. Чи буде цьому колись кінець? Чи побачать містяни такий порядок, як за кордоном, де весь транспорт під один колір і точно з часом курсує?
У квітні 2016 року гостем редакції “Львівської Пошти” був міський голова Львова Андрій Садовий, який розповідав про амбітні плани оновлення громадського транспорту на 70% до 2020 року, за яким передбачено сотні нових автобусів, десятки нових трамваїв та тролейбусів.
Андрій Москаленко, заступник міського голови з питань розвитку, розповів про успіхи у програмі оновлення громадського транспорту.
“Програма “Львів-2020” діє. Транспорт у пріоритеті, бо зрозуміло, що той стан транспорту, який маємо сьогодні, нікого не задовольняє. Тому наші колеги активно працюють у цьому напрямку. Кожного року Львів закуповує новий транспорт. Його уже видно на вулицях міста. Зокрема “Електрон” презентує нові трамваї, тролейбуси, автобуси”, – зазначив Андрій Москаленко.
“Гроби на колесах…”
Та, очевидно, львів’яни ще не встигли побачити покращення. От Юрій Винничук, львівський письменник, на своїй Facebook-сторінці розповідає про нещодавні пригоди у львівських маршрутках.
“Скільки років нас мучать проблемами транспорту – це просто не вкладається в голову. Туристичне місто! А ми що – приречені на ці гроби на колесах? Невже не можна взяти кредит і закупити автобуси? Пополудні маршрутка №36А з Винників до Львова загорілася. Але родзинка не в цьому. Бо це ж буденна річ – дим собі валить, а ми собі їдемо. А в тому, що водій не мав вогнегасника. Люди з маршрутки повиходили, водій витяг відро з водою і почав гасити. Так гасив, що дим перейшов плавно у вогонь. Добре, що їхали хлопці на автах і спинилися та почали гасити. На Підвальній теж пополудні в маршрутки відвалилося колесо. Це все на моїх очах. Проблема в тому, що ті, кого ми вибираємо, в маршрутках не їздять…”, – обурюється Юрій Винничук.
Ідею взяти кредит і вирішити цю проблему на роки вважає не зовсім правильною Андрій Москаленко, бо, каже, що є інші нагальні питання, які теж потребують негайного фінансування.
1 вересня львів’янин Олексій поскаржився журналістам “Львівської Пошти”, що водій маршрутки №6А (ВС 8356), яка курсує з Рясного, нахабно на трьох зупинках не зупинявся (!) або просто зачиняв двері перед носом пенсіонерів…
“Що цікаво, водій старших років – близько 50-ти. Коли ж його пасажири запитали, чи так само він би повівся зі своєю матір’ю – зніяковів. Соромно, що є такі водії”, – обурюється чоловік.
Майбутнє за комунальним транспортом
Андрій Садовий у редакції “Львівської Пошти” у 2016-ому зазначав, що у Львові в 90-их роках усі перевезення здійснювали комунальні підприємства, приватників не було взагалі. “Прийняли рішення про запуск приватних маршруток. Знищили комунальне транспортне підприємство. Продали всі міські автостанції, землю під АТП… Ми відновили “АТП №1”, мали шалений спротив, брехню… Працюємо і будемо збільшувати обсяг міського комунального транспорту. Як? Новими автобусами, електронним квитком та інвестиціями в електротранспорт. Як я вже казав, у Львові повинен бути якісний громадський транспорт, тоді й потреба у приватному не буде такою актуальною. А в якому стані нині маршрутки?! Перевізники не мають грошей, аби купувати новий транспорт. Я що, маю чекати, поки вони людей почнуть на фірах возити?! Ні. У місті повинен бути якісний транспорт! Купимо нові автобуси, трамваї, тролейбуси, і львів’яни будуть їздити хорошим транспортом. Паралельно впроваджуватимемо електронний квиток. Звісно, приватним перевізникам невигідні такі зміни, бо вони звикли бути “в тіні”. А має бути все відкрито і прозоро”, – заявляв міський голова Львова.
У квітні 2017-го управління транспорту ЛМР після конкурсу перевізників уклало трирічні договори з компаніями. Проте в липні управління надіслало приватним перевізникам (в нас їх чотири) АТП-14630 і “Міра і К” листи про дострокове розірвання договорів, мотивуючи свої дії тим, що перевізники погано обслуговують маршрути і випускають на них недостатню кількість транспорту, інформує zaxid.net. Втім 4 серпня суд визнав незаконним лист управління транспорту Львівської міськради про розірвання договору з перевізником АТП-14630 і дозволив йому й надалі працювати. З аналогічним позовом звернулась до суду “Міра і К”, проте результати його розгляду поки не оприлюднили.
Олег Партика, в.о. начальника управління транспорту Львівської міськради на запитання про приватних перевізників не відповів, а лише зазначив, що було б чудово, якби увесь львівський транспорт насправді був комунальним.
Маршрутки працюють в тіні
Чому потрібно розривати договори з приватними перевізниками, пояснює Юрій Кужелюк, депутат Львівської міськради: “Пояснення просте: от днями підвищили тарифи у електротранспорті і тут же приватні перевізники заговори собі про нові тарифи. А чого б це? Ціни на світло і бензин таки різні… Також вони постійно нічим не вдоволені і роками заявляють про збиткові перевезення, але це не так”.
Він певен: існує величезна проблема з громадським транспортом не лише у Львові, а й в Україні.
“Це велика чорна діра, де обертаються сотні мільярдів чистої готівки, яка ніким не обліковується, не контролюється та з якої не сплачують податки.
Допоки громадський транспорт не буде економічно вигідний та не вийде з тіні – позитивних зрушень не варто чекати”, – пояснює співрозмовник.
На питання, хто ж повинен вирішити, зокрема, у Львові питання з транспортом, каже, що міська влада спільно з громадянами. “Особливо львів’яни не повинні бути байдужими. Бодай реагувати на хамство чи порушення їх прав у транспорті – дзвінком на гарячу лінію”, – каже Юрій Кужелюк.
Насправді усі співрозмовники “Львівської Пошти” одноголосно підтримують ідею з комунальним транспортом. Та додають, як тільки у Львові запровадять е-квиток, ситуація з пасажирськими перевезеннями значно покращиться.
“У 2018-ому чекаємо на впровадження е-квитка. Зараз триває підготовчий етап. Далі оголошуватимемо тендер”, – зазначив Андрій Москаленко.
Більше автобусів на міських маршрутах
З вересня у місті планують збільшити кількість автобусів на міських маршрутах. У середу, 30 серпня, відбулася нарада управління транспорту ЛМР із перевізниками. Тоді вирішили збільшити кількість машин на маршрутах у порівнянні з літнім періодом, до тої, що передбачена в паспорті маршруту.
“Із 1 вересня прогнозовано збільшиться кількість пасажирів: їздитимуть студенти, учні, всі уже повернуться з відпусток. Відповідно на всіх маршрутах кількість машин буде приведено до паспортних вимог. Оскільки на літо було менше машин через меншу кількість пасажирів. На початку вересня буде проведено додатковий аналіз пасажиропотоку”, – пояснив Олег Партика, повідомляє прес-служба ЛМР.
Зокрема, збільшать із двох до шести автобусів №2А, який курсує з центру Львова до АС “Західна” на вул. Городоцькій. Додатково на дві машини збільшиться кількість автобусів на маршруті №16. На маршрутах №3А та №46 кількість машин збільшиться на одну.