У середу, 31 травня, о 18.30 відійшов у вічність Патріарх і кардинал, довголітній глава УГКЦ Блаженніший Любомир Гузар. Церква сумує і дякує Богові за Його щедрість, адже за останнє століття, яке було великим випробуванням для всього світу, особливо для України, вона отримала таких провідників, які стали символами не тільки для УГКЦ, а й для нації загалом: Митрополит Андрей Шептицький, Патріарх Йосиф Сліпий, Верховний Архиєпископ Мирослав-Іван Любачівський і Патріарх Любомир Гузар. Вони вели своїх вірян через усі виклики часу, власним прикладом свідчили про гідність і покликання людини.
 |
фото: Олег Огородник |
Сумує не тільки Церква, яка проводжає в небесну обитель свого Провідника. Свою скорботу і данину шани, спогади і почуття висловлюють нині й представники інших Церков та релігій, як також нерелігійні люди – усі, що дослухалися до його мудрого і щирого слова, захоплювалися його вірою і смиренністю, бачили в ньому Праведника і Людину Молитви.
Аксіос, аксіос, аксіос! Цими словами, що з грецької перекладаємо як гідний, достойний, на Архиєрейській Божественній літургії ми вітали Вас, Владико, впродовж усього Вашого архипастирського служіння. І сьогодні ми промовляємо: Аксіос Владико! Аксіос Патріарше! Аксіос Батьку! Ви були і надалі будете для всіх нас гідним учнем Христа, пастирем Його стада, учителем Його любові до Бога і до ближнього.
Він був учителем Гідності і стояв у її обороні, своїм словом підтримуючи тих, що відстоювали її на майданах і на своєму робочому місці, наставляв жити гідно за будь-яких обставин.
Будучи предстоятелем найбільшої зі Східних Католицьких церков, він залишався простим у спілкуванні та побуті. Вчив бути малим у великому і великим у малому. Наставляв брати відповідальність за кожну справу і сам був прикладом. Він цілковито віддавав себе служінню Церкві і людям, ввіреним йому. А відчувши, що йому бракує сил, відійшов від керма, але не від життя Церкви, суспільства, людей. І тепер, у скорботні дні, ми маємо нагоду замислитися над його життям та служінням, намагаємося вгадати, хто стане його наступником.
“Треба було мати неабияку мужність, аби дати згоду Патріархові Йосифу Сліпому висвятити себе, ієромонаха Любомира, на єпископа (1977 р.).
Робилося це напівтаємно, всупереч волі Папи Павла VІ, але з вірою в незнищенні права своєї Церкви і святі мотиви учасників цього дійства. Це була мужність, що її породжує примат чистого сумління. Проте треба було мати й неабияку внутрішню покору, аби впродовж майже дев’ятнадцяти років смиренно очікувати визнання Папою цих свячень, не вдаючись до таких звичних у світському житті бунтів і протестів” (Мирослав Маринович). І коли врешті-решт Папа Іван Павло ІІ підтвердив його єпископський сан, Блаженніший Любомир, тепер уже в Україні, став розбудовувати Церкву.
 |
фото: Рафаїл |
Під його орудою відновлювали її традиційні структури і створювали нові, пожвавилася робота Синоду єпископів, запрацювали тематичні сесії патріаршого собору УГКЦ та щорічні монаші собори, активізувалося мирянство. “Мовчазна” Церква повною мірою відновила свій публічний пастирський голос, особливо з приїздом в Україну Папи Івана Павла ІІ, у чому також велика заслуга Блаженнішого Любомира. Під проводом Патріарха Любомира була сформульована ціла низка концепцій, якими УГКЦ намагалася осмислити нові особливості свого буття. Згідно із заповітом Патріарха Йосифа, він переносить осідок УГКЦ до Києва, ініціює спорудження там патріаршого собору, розбудовує Український католицький університет, закликає творити власне богослов’я і сам виступає з ініціативою, як українським Церквам Володимирового хрещення подолати розділеність та досягти сопричастя.
Титул Блаженніший у свідомості мільйонів став невід’ємною рисою сутності Патріарха Любомира, адже Христові заповіді блаженств були основою його життя.
Він говорив просто, але в його словах кожен відчував мудрість. Говорив про те, про що інші воліли б мовчати. До його слова дослухалися як можновладні і грошовиті, так і ті, що важкою щоденною працею заробляють на хліб насущний.
Через важку недугу він втратив зір, та умів бачити серцем. Завжди випромінював щиру зацікавленість у бесіді, з ким би не розмовляв. А в його публічних виступах кожен відчував звернення до себе особисто.
Він був і залишиться прикладом життя з Богом, життя молитвою. Він просив нас молитися за себе, за свою державу, за тих, хто з нами і хто проти нас. Шукати передовсім миру в своєму серці, у своїй родині. Завжди починати від себе. Шукати не вигоди, а справедливості.
Завдяки завжди теплому поглядові, щирій усмішці, вмінню слухати він став рідним та близьким. Його поради не вимагали додаткових пояснень та тлумачень, надзвичайних зусиль – лише стійкості духа та смирення.
Він учив нас усміхатися, бо найбільше після повернення в Україну його вразило те, що люди похмурі, не усміхаються, не дивляться в очі. Він вчив нас бути вільними, дивитися у вічі. Його дотепний гумор і щира безпосередність привернули не одне серце.
Він студіював філософію, а став мудрецем, бо навчився перепускати знання через своє серце, співвідносити їх із Божими заповідями та Євангелієм. Завжди випромінював доброту.

Він відійшов, але залишив нам великий скарб своєї мудрості в друкованих і аудіо-книгах, численних інтерв’ю, проповідях і виступах, з яких маємо черпати і черпати. Залишив нам заповіт творити добро, молитися за мир у душі та в країні, прагнути єдності, розбудовувати Церкву і державу – кожен на своєму місці.
…До Львова стікаються потічки вірян, які із сумом і благоговінням бажають востаннє засвідчити свою шану і любов своєму духовному Батькові. Ці потічки поблизу Святоюрського собору зливаються в тиху, але повноводну ріку. А вже завтра це відбуватиметься і в Києві –, у Патріаршому соборі Воскресіння Христового (на фото), де й спочине зболене недугами тіло Владики Любомира, очікуючи другого приходу Того, кого свідчив усім своїм життям, – Христа Ісуса.
Нині ми сумуємо, бо вже не почуємо Вашого, Владико, мудрого слова, не побачимо доброї усмішки та щирого зацікавлення. Але як християни і радіємо водночас, бо віримо, що маємо на небесах ще одного великого заступника перед Отцем. Прощавайте, Владико, нехай за Вашими молитвами перед лицем Всевишнього за всіх в Україні і не в Україні сущих Господь дарує мир нашій зболеній Вітчизні, зішле його в наші душі та серця, щоб і ми сподобилися гідно стати перед Його престолом.
Вічная пам’ять…
“Бути Людиною – ось був його ідеал”
За матеріалами департаменту інформації УГКЦ
(news.ugcc.ua), ucu.edu.ua, hromadskeradio.org