Найоптимальнішим транспортом щодо далеких подорожей для багатьох із нас досі залишається залізничний. Бо ж не кожен може дозволити собі мандрівку власною автівкою через пів-України чи, будучи студентом, їздити автобусом на навчання і додому. Але, на жаль, реалії пасажирського перевезення залізницею в Україні відверто лякають: старі брудні вагони, в яких улітку занадто спекотно, а взимку холодно так, що не знімеш верхнього одягу, аби не застудитися; несправні кондиціонери, поламані рами вікон, подерті, ще радянські доріжки і таргани, що ховаються під ними. До цього всього у вартість квитка входять старі ковдри, запрані та подерті простирадла і подушки, пір’я з яких невідь-коли чистили. Вбиральні – також ще радянського зразка із нестерпним запахом усередині, без серветок, з кранами, із яких не завжди тече вода.
Ще гірша ситуація з електричками – їх узагалі бракує. Пасажири вже мовчать про відсутність будь-якого сервісу – аби лиш впхатися у тих кілька вагонів, які курсують до віддалених районів, сіл. Усі ці речі – пережитки минулого, які мали б там і залишитися. Та не у нас…
“Побороти”, змінити старі порядки обіцяв і досі обіцяє Войцех Балчун, голова правління ПАТ “Укрзалізниця”. Цю посаду він обіймає з 6 червня 2016-го, тобто вже близько року. Войцеха Балчуна називають “успішним польським менеджером”. Але… Утім за час його роботи в Україні пасажири залізниці обурені, бо досі не побачили “елементарних змін”. Їх не цікавлять збитки від залізниці чи мільйонні кредити, адже вони чемно оплачують проїзд. Вони хочуть отримати найнеобхідніше – чисті вагони, свіжу постільну білизну, а ще уважних і привітних провідників.
Прибутки замість збитків
У вівторок, 23 травня, під час робочої поїздки до Львова Войцех Балчун підбив підсумки своєї роботи за 2016-ий та перші чотири місяці 2017-го. А також презентував п’ятирічну стратегію розвитку Укрзалізниці, одразу ж запевнивши, що стратегія ця – реальна!
“По-перше, відносно позитивно оцінюю роботу Укрзалізниці за цей час. Є покращення фактично в усіх сферах її діяльності. В той момент, коли ми прийшли у фірму, вона була на межі “паралічу”: не було запчастин для вагонів і локомотивів, палива… Відновили 40-денний його запас. Раніше був запас на кілька днів, іноді навіть один-два, а це вже загрожувало операційній стабільності. Стратегією передбачено оновити 30% вантажних вагонів, а також 45% пасажирських. 17 мільярдів гривень мають інвестувати в інфраструктуру”, – зазначив Войцех Балчун. І додав: “Фінансовий результат чотирьох місяців поточного року – це прибуток у майже 98 мільйонів гривень. Тоді як за аналогічний торішній період Укрзалізниця мала 1,8 мільярда гривень збитків”, – пояснив він.
Оцінка пасажирів
22 травня на своїй Facebook-сторінці Радіо Свобода провела опитування “Що потрібно поліпшили в роботі Укрзалізниці? Кожен охочий зміг оцінити та вказати на переваги і недоліки залізничного транспорту в Україні. На жаль, пасажири залізниці ніяких покращень не побачили – навпаки ще дужче нарікали на обслуговування.
“Часто їжджу потягами сполучення Могилів – Львів та Київ – Львів. Перше, що повинна зробити наша Укрзалізниця, це помити всі вагони ззовні і зсередини, відремонтувати, пофарбувати їх (якщо неможливо замінити на нові). Замінити наших “сердючок” на “стюардес”, як у білорусів. Там провідники навіть іноді запитують, чи у вас все добре, чи вам подобається подорож, дають заповнити анкети. Необхідно вимити туалети і забезпечити їх туалетним папером. А ось постіль має бути білосніжна, випрасувана. Вагони повинні бути обладнані системою кондиціювання. Потрібно рівнятися на кращих”, – пише Iryna Bukach.
Погоджується з нею і Наталія. “Одного разу теж їхала потягом з білоруськими провідницями. За п’ять годин мого перебування у вагоні вони два рази мили підлогу. Львівська залізниця – найгірша залізниця в Україні. І це жахливо не тільки для жителів Західної України, але й для туристів, які відвідують Львів, Чернівці, Карпати, інші міста…” – обурюється вона.
“Потяг Ужгород – Київ – це щось. Можна голому(!) вагоном ходити, ніхто не викличе поліцію, ще й пиво продають. Роми на одному спальному місці їдуть з трьома-чотирма дітьми. Тут же їдять і кидають усе під ноги. П’ють, а потім обгиджують сидіння. Я це все бачила. А ще провідники дуже обурюються і кричать, коли вночі заходиш із електронним квитком”, – зазначила користувачка Мар’яна у Facebook.
“На залізниці потрібно більше уваги приділити людям із особливими потребами! Адже людина в інвалідному візку самостійно не може користуватися послугами Укрзалізниці. Та що там у візку! Людина похилого віку (або з вадами опорно-рухового апарату) не завжди може зайти у вагон. Також варто запропонувати кращий захист діток, котрі їдуть з батьками на верхніх місцях. До слова, в Індії, наприклад, є гамаки, які можна почепити між двома верхніми місцями”, – пише Юлія В’язміна.
Що зміниться до кінця 2017-го
У 2017 році на розвиток Львівської залізниці передбачили близько 2,5 млрд грн. Частину цих коштів скерують на розвиток інфраструктури, а частину – на оновлення рухомого складу, пообіцяв Войцех Балчун.
“Що стосується Львівської залізниці, то тут триває завершення будівництва Бескидського тунелю, реконструкція 23 кілометрів залізниці Львів – Стрий –Чоп, капітальний ремонт 33 кілометрів колій. Плануємо придбати шість нових пасажирських вагонів, модернізувати 36 локомотивів, капітально відремонтувати чотири електровози і один тепловоз”, – запевнив Войцех Балчун. І уточнив, що Стрийський вагоноремонтний завод має виготовити 350 вантажних вагонів та модернізувати частину рухомого складу.
Розповів і про низку інших нововведень на Укрзалізниці: “У червні починаємо монтаж мобільних терміналів для продажу залізничних квитків. Спочатку встановимо їх на Київському вокзалі, а тоді на інших. Запускаємо продаж електронних квитків на потяг до Перемишля. Окрім того, покращуємо обслуговування в поїздах. Почали заміну постільної білизни – замінили стандарти. Раніше у нас щодо матраців діяли стандарти 1950-их років”.
А ось щодо тарифів зазначив, що потрібно напрацювати постійну модель для їх індексації: “Теперішня система, коли ми щороку проходимо процес переговорів із ринком, це абсурд. Хотів би спільно з урядом, парламентом, можливо, з представниками ринку виробити таку систему, яка визначатиме індексацію тарифів на найближчі роки. Це дозволить планувати наш бізнес і бізнес наших партнерів набагато краще”.
Як уже писала “Пошта”, тарифи мали б підвищувати в два етапи: з 1 лютого 2017 року і з 1 жовтня 2017-го. Зокрема, на проїзд у пасажирських поїздах – на 35%. Утім на цей час тарифи на квитки залишаються незмінними.
“Поки що питання підвищення тарифів на пасажирські перевезення не розглядаємо. Проте ініціюємо нові ціни на вантажні перевезення”, – додав Іван Груник, керівник Львівської залізниці.
Монетизація пільг – і для пасажирів залізниці
З 1 липня на Львівщині у рамках пілотного проекту мають запровадити монетизацію пільг у громадському транспорті. Це раніше анонсував і міністр соціальної політики України Андрій Рева. Проте ще досі конкретних механізмів не прийняли. В розмові із “Поштою” Іван Груник наголосив, що й пасажирам залізниці варто чекати впровадження цього проекту.
“Це актуальне питання. Впевнений, що цього року слід очікувати запровадження монетизації пільг і на залізничний транспорт. На першому етапі це реалізовуватимуть у громадському транспорті, а на другому – для пасажирів залізниці. Це дуже правильно! Що швидше Україна перейде на монетизацію пільг, то швидше збільшаться доходи в бюджет держави. Громадяни самі розпоряджатимуться коштами і визначатимуть, скільки витрачати на поїздки в транспорті, а скільки на продукти харчування”, – додав Іван Груник.
Нові потяги до Польщі, Угорщини, Румунії
У Львові керівник Укрзалізниці анонсував запуск нових поїздів, які невдовзі курсуватимуть за кордон. Зокрема, з 1 серпня планують запустити потяг зі Львова до Кракова, а також в інші сусідні країни.
“Із 12 червня курсуватиме рейковий автобус у напрямку Ковель – Холм. Тоді як із 1 серпня плануємо запуск поїзда Львів – Краків. Зараз думаємо, як це технічно зробити, можливо, скористаємося пропозицією польських колег, які радять задіяти систему “Зсув-2000”. Окрім цього, ведемо переговори з колегами із Угорщини (чекаємо кінцевої пропозиції від угорської сторони щодо запуску потяга з Мукачевого до Загоні. Також плануємо ще одним потягом з’єднати Чернівці з Румунією”, – заявив Войцех Балчун.
А ще Укрзалізниця розглядає питання стосовно запуску прямого залізничного сполучення між Львовом і Костянтинівкою (Донецька область). “Є така тема, але вона поки що на початковому етапі. Треба вирішити низку проблем із локомотивами та графіком. Зараз працюємо над цим”, – запевнив Войцех Балчун. Поза тим, у цей час планують збільшити кількість пасажирських поїздів до Карпат, зокрема до Івано-Франківська та Рахова, а також прискорити сполучення Київ – Солотвино.
“Збільшуємо кількість поїздів, які їдуть до Карпат, бо в цьому напрямку досить інтенсивно розвивається туризм. Мовиться про Івано-Франківськ і Рахів. Найближчим часом хочемо прискорити сполучення Київ – Солотвино. Раніше поїзд заїжджав до Чопа і чекав там дві години, щоби повернутися до Солотвина. Ми цей поїзд роз’єднуємо на станції Батьове. Частина поїзда їхатиме до Чопа та Ужгорода, а частина одразу везтиме людей на відпочинок до Солотвина”, – сказав Іван Груник.
З його слів, Львівська залізниця отримала п’ять нових вагонів Крюківського заводу – купейні та СВ. Зараз триває їх апробація. Іван Груник зауважив, що додаткові рейкові автобуси, які нещодавно отримали від Укрзалізниці, використовують на відтинку Стрий – Івано-Франківськ і запустять для сполучення за маршрутом Львів – Луцьк – Ковель.
Окрім того, на час відпусток Львівська залізниця запустить на літній період 200 додаткових вагонів на південь країни: до Одеси, Миколаєва, Херсона.
Сподіваємося, що обіцянки керівництва залізниці не залишаться на словах і що пасажири таки зможуть подорожувати з комфортом. Та чи буде в Україні така налагоджена система залізничного сполучення, як у Польщі – на Батьківщині Войцеха Балчуна, покаже час.