Без грифу “таємно”

У скандалі із вартістю проекту євроарени у Львові помітили "руку СБУ"

У скандалі із вартістю проекту євроарени у Львові помітили "руку СБУ"

Ціна, яку Львів має намір заплатити за проект стадіону, є у кілька разів вищою, ніж дозволяє українське законодавство. Сенсаційну інформацію про це, а також про інші порушення у будівництві стадіону та аеропорту оприлюднено у п'ятницю, 10 квітня, під час засідання Міжвідомчої регіональної оперативної групи з питань протидії корупції в Управлінні СБУ у Львівській області. Зокрема, під час засідання йшлося про те, що, за українським законодавством, вар­тість проекту стадіону до Євро-2012 не може перевищувати 2,48% від загальної вартості спорудження об'­єкта, тобто 12 млн 733 тис. грн. Тоді як, нагадаємо, міськрада попередньо озвучувала намір заплатити компанії "Альпіне" за проект стадіону майже 40 млн грн, тобто майже на 27 млн грн (!) біль­ше.

Окрім завищеної вартості проекту, на засіданні йшлося й про порушення санітарних норм функціонування газогону високого тиску, Стрийського водогону та його хлораторної станції неподалік від території стадіону. Ці об'єкти нібито можуть призвести до техногенної катастрофи під час будівництва. Та Віталій Сулима, директор КП "Дирекція  будівництва стадіону у Львові", аргументовано спростував "Пошті" будь-які закиди щодо небезпечності будівництва стадіону з цього приводу.

- Це неправдива інформація. Передусім, там проходить газогін не високого, а середнього тиску. Ми розкопували його в присутності працівників газової служби і переконалися, що труба у доброму стані. Жодної небезпеки для неї немає, - запевнив "Пошту" Віталій Сулима.

Зрештою, технічні закиди викликають сумніви й з тих міркувань, що у робочій групі СБУ, яка вивчає дотримання антикорупційного законодавства під час підготовки до Євро, немає жодного інженера. Адже до неї входять лише три особи: по одному співробітнику СБУ та прокуратури, а також представник Громадського форуму Львова.

Та, попри ймовірну технічну необґрунтованість закидів, різниця у 27 млн грн вартості проекту таки змушує замислитися. Тим паче, що чиновники львівської Ратуші неодноразово заявляли, що остаточної ціни проекту у договорі не визначено.

- Між міською радою та "Альпіною" підписано лише одну угоду на початку нашої співпраці. У цій угоді визначено, що проект стадіону коштуватиме не більше 5 млн євро. В угоді не зазначено жодної конкретної суми, і жодних доповнень до угоди не існує. Крім того, там зазначено, що всі виплати здійснюватимуться на підставі норм українського законодавства. Зараз тривають переговори щодо ціни проекту, - заявив "Пошті" Олег Засадний, директор департаменту Євро-2012.

Проте працівник СБУ на скандальному засіданні оперативної групи озвучив кардинально іншу ціну проекту. Відповідно до його інформації, у підписаному між міськрадою і компанією "Альпіне" договорі, вартість проектування стадіону визначена в розмірі 39 млн 859 тис. грн.

Тож створюється враження, що кожна зі сторін має свій варіант договору або ж якась із них обманює про ціну договору. При цьому і СБУ, і міські чиновники відмовляються надати договір з "Альпіною" для ознайомлення журналістам. Попри те, що це могло б легко усунути усі спекуляції з цього приводу.

Цікаво, що вже пізно ввечері того ж дня, коли відбулося засідання СБУ, на інформаційних сайтах з'явилося спростування СБУ. Причому стосувалося воно форми, проте аж ніяк не змісту повідомлень ЗМІ. "Управління СБУ у Львівській області спростовує наявність будь-яких висновків "робочої групи" зі вказаної проблематики", - йшлося у повідомленні прес-служби СБУ. Тож прес-служба СБУ заперечила наявність "офіційних висновків" щодо порушень законодавства при будівництві стадіону та аеропорту до Євро-2012, проте не спростувала жодного із наведених у повідомленнях ЗМІ фактів, зокрема й щодо ціни проекту. Таке ж спростування ледь не дослівно повторив "Пошті" й Віктор Чепак, в.о. голови УСБУ у Львівській області. Хоча, за свідченнями очевидців, під час засідання пан Чепак не мав жодних застережень щодо оприлюднення цієї інформації журналістами.

Що ж стало причиною такого різкого відступу правоохоронців?

Навряд чи львівські чиновники, підписуючи договір з "Альпіною", не знали обмеження "у 2,48%", яке встановлює українське законодавство щодо ціни проекту. Попри це, суму у майже 40 млн грн львівські чиновники озвучували неодноразово. Сумнівно, що ратушанці могли припуститися банального обрахунку у 27 млн грн! Тож напрошується припущення, що решта суми могла б піти на такий популярний інструмент сучасної української економіки, як "відкат". Причому подейкують, його адресатами мали стати не лише вищі чиновники Ратуші, а й один з високопоставлених чинів СБУ. Зважаючи на це, зрозумілим стає й "задній хід", який різко дали співробітники Служби у цій справі.

У Львівській міській раді усі повідомлення про порушення під час будівництва стадіону пояснюють інформаційною атакою проти Львова.

- Кілька місяців тому ми попереджали, що проти Львова ведеться інформаційна війна й останні місяці та тижні перед остаточним визначенням міст, які прийматимуть чемпіонат, вона лише посилюватиметься. Зараз просто намагаються дискредитувати місто. Я думаю, що це не остання така спроба перед засіданням виконкому УЄФА. Мені прикро, що у цьому беруть участь львів'яни. Мені складно сказати, хто стоїть за цією інформаційною війною. Звісно, між містами України є конкуренція за те, хто прийматиме футбольні матчі, але я не маю підстав стверджувати, що це ініціював хтось з інших міст, - сказав "Пошті" Остап Процик, начальник управління інформаційної політики та зовнішніх відносин ЛМР.

Цікаво, що повідомлень, які дискредитують Львів, напередодні візиту Мішеля Платіні в Україну й справді побільшало. Зокрема, учора агенція УНІАН опублікувала коментар керівника аналітичного відділу об'­єднання підприємців - учасників підготовки до Євро-2012 Сергія Нагорного, який заявив, що "проблеми, які спіткали корпорацію "Індустріальний союз Донбасу", ставлять хрест на амбіціях Львова претендувати на право проведення матчів фінальної частини Євро-2012." Юристи Львівської міськради вже готують судовий позов проти пана Нагорного. "Це відверта спроба кинути чергову порцію негативу проти львівської громади перед візитом Мішеля Платіні до України. Комусь дуже не подобаються успіхи нашого міста в підготовці до чемпіонату - активне будівництво стадіону, початок реконструкції летовища, якісний рівень готельної бази. Я вже не говорю про те, що і саме "об'єднання" наразі нікому не було відоме, пан Нагорний теж не був помічений раніше як експерт з питань Євро-2012 і тим більше ніхто не уповноважував його робити заяви, які є в компетенції УЄФА. Інформаційна війна проти Львова починає нагадувати найгірші зразки українських виборчих кампаній з безпардонним використанням чорного піару", - заявив пан Процик.

Та з СБУ Львівська міськрада судитися не планує: "Правоохоронці спростували інформацію самі", - пояснив Остап Процик. Львівська влада лише просить з'ясувати СБУ, хто ж замовив їм "компромат" на Львів.

Та, як то кажуть, диму без вогню не буває. І серед купи полови обов'язково знайдеться зерно правди. Адже Львів і справді досі не розрахувався з австрійською компанією "Альпіне" за проект стадіону до Євро-2012, попри те, що роботи з будівництва нової львів­ської арени за проектом "Аль­піне" тривають повним ходом. У Ратуші впевнені, що "Альпіне" не подасть до суду за використання її проекту, оскільки дбає про свій імідж у Європі. За словами Олега Засадного, ця фірма не подала всіх документів, які потрібні, відповідно до норм чинного українського законодавства: "Ми хочемо заплатити їм стільки, скільки дозволяє наше законодавство, просто наразі ще не встановлено ціни". Водночас, якби австрійці таки подали до суду, це й справді стало б суттєвою загрозою проведенню матчів Євро у Львові. Адже суд може тривати роками, а за цей час використання проекту буде під забороною...

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5006 / 1.62MB / SQL:{query_count}