Зміни чекають на жителів Львівщини тільки з літа. Наразі ж – все залишається у звичному режимі – пільговик показує посвідчення водію чи касиру і має право не оплачувати взагалі чи оплачувати частково проїзд у трамваї, маршрутці чи, до прикладу, електричці. Втім, перевізники вже неодноразово погрожували припинити возити пільговиків. Причина – збитки. Минулого року перевізники заявляли, що лише у Львові за рік вони втрачають на пільговиках 90 млн грн, а на Львівщині – близько 190 млн грн. А також, починаючи із 2016 року уряд не передбачає у держбюджеті коштів для компенсації витрат на перевезення пільговиків. Відтак, компенсації поклали на плечі місцевих бюджетів.
За те, що залізниця і автомобільний транспорт возили пільговиків у першому півріччі 2017-го, депутати Львівської облради виділили перевізникам з обласного бюджету 15 млн грн, з яких для автомобільному транспорту – 10 мільйонів гривень, для залізниці – 5 млн грн. Компенсації здійснюватимуться у вигляді субвенції з обласного бюджету районним, міським (міста обласного значення) бюджетам, окрім міста Львова. У програмі також зазначено, що райони області передбачили ще 77,6 млн грн для компенсації перевізникам.
Місцевим радам Львівщини депутати рекомендували прийняти аналогічні програми.
Більшість пільговиків – пенсіонери
“На Львівщині близько 690 тис. пільговиків. Найбільша питома вага – пенсіонери за віком. Розподіл субвенції буде відбуватися за адміністративно-територіальними одиницями, враховуючи кількість пільговиків, кількість транспортних засобів підприємств, які здійснюють перевезення”, – повідомила “Пошті” директор департаменту соціального захисту населення Львівської облдержадміністрації Наталія Кузяк.
Якщо конкретно по цифрах, то найбільшу кількість пільговиків складають пенсіонери – близько 500 тис., учасників бойових дій близько 27 тис., інвалідів І групи – 7552, ІІ групи – 27 тис., діти з багатодітних сімей та сироти, позбавлені батьківського піклування – понад 50 тис. осіб.
“Сподіваюсь, що з перевізниками в нас буде баланс. Бо ж траплялись випадки, що вони відмовлялись возити атовців і пенсіонерів”, – зазначив голова Львівської облради Олександр Ганущин.
Скеровані 15 млн грн цього року лише частково покриватимуть перевізникам витрати на пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним та залізничним транспортом. Варто зазначити, що у Львівській області функціонує 882 приміських та міжміських маршрути, на яких працює 2 318 автобусів різної пасажиромісткості. Маршрути обслуговують 59 перевізників. Загальна ж кількість пільговиків на території області становить 692 тисячі осіб.
“Орієнтовно зі всіх пільговиків на території області, транспортом на приміських чи міжміських маршрутах користується близько 80% пільговиків. Решта – не користується пільгами, але за умови монетизації пільг отримуватимуть ті гроші, і використовуватимуть її у своїх цілях – чи ліки куплять, чи продукти. Також зніметься фінансове навантаження із самих перевізників. Це дасть поштовх до розвитку транспортної галузі в частині оновлення рухомого складу та якості надання послуг”, – зазначив Роман Кокотайло, директор департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської облдержадміністрації.
Що чекає нас після монетизації пільг?
Компенсації перевізники мають отримати у першому півріччі 2017 року, оскільки у липні, відповідно до програми, на Львівщині планують монетизувати пільги, замінивши їх адресними виплатами пільговикам. З 1 липня на Львівщині стартує експеримент з монетизації пільг, а вже з 2018 року, за наслідками цього експерименту, планують проведення повної монетизації пільг по усій країні. Що це означає: замість безкоштовного проїзду пільговики щомісяця отримуватимуть певну суму коштів. Для цього, до 1 липня проведуть верифікацію пільговиків.
“Кошти отримуватимуть не перевізники, а кожна особа-пільговик, за рахунок яких вона зможе реалізувати своє право на пільговий проїзд. Багато осіб, які живуть у сільській місцевості не можуть зреалізувати право на пільгу – маршрутки не їздять чи не проходить залізниця. І саме монетизація забезпечить цей адресний підхід до кожного пільговика, який має право на безкоштовне перевезення. Хотілося б, щоб монетизація охопила всі пільгові категорії. Втім, не готова ще зараз робити якісь конкретні заяви”, – зазначила Наталя Кузяк.
Також, з її слів, на сьогоднішній день конкретних документів, які б передбачали механізм чи порядок проведення монетизації нема.
“Це ще все в процесі, потребує узгодження. Ми спільно працюємо із департаментом транспорту. Є багато нюансів, які треба узгодити. Монетизація сьогодні на стадії напрацювання – як на нашому рівні, так і на рівні Міністерства”, – каже вона.
Тобто, будуть пільговики отримувати 80, 100 чи 200 грн – наразі не кажуть. Співрозмовниця запевняє: конкретніше – згодом.
“Монетизація пільг – це пріоритетний напрямок не тільки в державі, а й в області. Це забезпечення адресного підходу. Ми розуміємо, що відшкодовуємо перевізникам лише незначну частину їх збитків. Це втрати і невдоволення. Водночас розуміємо, що є люди, які частіше користуються транспортом, бо живуть у місті, а дехто – зовсім рідко чи ніколи. Якщо людина отримуватиме гроші на руки, то вже буде її справа – проїхати п’ять, десять разів у маршрутці чи, може, ці гроші витратити на ліки, якщо не користується транспортом”, – каже вона.
Також вона наголосила, що монетизація стосуватиметься для початку автомобільного транспорту.