Не вщухають розмови щодо того, як має розвиватися Музей архітектури та побуту імені Климентія Шептицького у Львові. Сьогодні, умовно кажучи, на ваги терезів покладено два питання – питання реставрації і збереження пам’яток архітектури, які розташовані на території музею чи будівництво візит-центру.
Громадськість та депутати міськради певні: заплановане будівництво не на часі – спершу варто врятувати пам’ятки, які є в музеї. Чому?
Бо витратять чимало грошей на візит-центр, а поки його завершать – вже й не буде що показувати гостям.
Аргументи на користь візит-центру такі: це дозволило б привабити в музей ще більші потоки туристів, а ще всі європейські скансени (етнографічний комплекс – музей просто неба – “Пошта”), давно уже мають на своїх територіях подібні сучасні та багатофункціональні входи.
“Пошта” тримає руку на пульсі подій та інформує про останні перипетії довкола Шевченківського гаю. Востаннє, коли громадськість била на сполох, щоби негайно рятувати Шевченківський гай, – у міськраді вирішили напрацювати вдосконалену стратегію розвитку музею за участі управління культури міськради, дирекції музею, представників громадськості, духовенства, наукового середовища та інших закладів культури. Проект стратегії повинні напрацювати та подати на публічні обговорення і розгляд виконавчого комітету не пізніше 15 травня цього року.
Спочатку реставрація, а потім – будівництво візит-центру
Нагадаємо, зі слів в. о. начальника управління культури Львівської міської ради Михайла Мороза, коли музей отримав гранти від ЮНЕСКО та Норвезького директорату з охорони культурної спадщин, тоді й виникла ідея візит-центру.
“Працювала міжнародна група експертів, залучених ЮНЕСКО, які проводили стратегічні сесії щодо розвитку музею. Саме ця група зазначила, що у музеї важливо створити якісний вхідний вузол для відвідувачів, аби забезпечувати їхні потреби”, – зазначав “Пошті” Михайло Мороз.
У планах, на місці теперішніх дерев’яних конструкцій при вході у Музей мають спорудити сучасний візит-центр на п’ять відділень. Перша зона – інформаційна, де відвідувачі зможуть отримати вхідний квиток та всю необхідну інформацію. Друга зона передбачає розміщення 16 туалетів (зокрема, передбачено вбиральню для людей з особливими потребами). Третя зона – кафе швидкого харчування орієнтовно на 80 осіб. До цієї зони мають додати ще два літні майданчики: один – на даху, інший – перед входом. Четверта зона – великий зал, призначений для проведення майстер-класів та конференцій. П’ята зона – виставкова, як додаткова, де виставлятимуть предмети із фондів музею. А сам об’єкт повинен бути повністю скляним, що і передбачено проектом.
Візит-центр повинен споруджуватись за кошти міського бюджету розвитку. В офіційній інформації про проект візит-центру йдеться, що площа забудови становитиме 1100 кв.м. 25 квітня відбувся тендерний аукціон у системі Prozorro на визначення підрядника для будівництва об’єкта. Втім, офіційне рішення поки не оголосили. Очікувана вартість робіт – 24 млн 325 тис. гривень. Із них на будівельну частину робіт – 16 млн грн. Решта – на внутрішні роботи. Замовником будівництва виступає Музей народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького.
У четвер, 27 квітня, під час сесії член комісії фінансів та планування бюджету Валерій Веремчук закликав депутатів не виділяти кошти на будівництво візит-центру у музеї, “допоки не будуть врятовані усі архітектурні пам’ятки у Шевченківському гаю”. З такою заявою виступила ще одна фракція у міськраді.
До слова, раніше, при прийнятті бюджету розвитку (на суму 1,8 млрд грн) проголосували за виділення одного мільйона гривень на будівництво візит-центру.
“Пропозиція переможця тендеру складає суму на майже 19 мільйонів гривень. Мій виступ на сесії міськради – це чіткий сигнал для майбутніх підрядників, які б мали зрозуміли, що не варто поспішати та починати будь-які роботи, бо так просто коштів ми не виділимо. А у разі чого, змушені будемо блокувати прийняття бюджетних рішень. Адже спочатку, якщо це розумна влада, вона повинна скерувати гроші на реставрацію пам’яток архітектури і лише після того, як об’єкти приведуть до нормального стану – без латання дахів руберойдом чи цератою, можна говорити про візит-центр”, – зазначає “Пошті” Валерій Веремчук.
Після широкого розголосу про стан пам’яток у Шевченківському гаю (
про що писала й “Пошта” у матеріалі “Шептицькі – про одне, влада – про інше” (№18, за 9 березня 2017 р.), із бюджету розвитку Львова виділили 2 млн гривень на найбільш критичні об’єкти музею.
Окрім того, Валерій Веремчук додав: є інформація, що після запиту народного депутата Дмитра Добродомова розглядають можливість скерувати ще 3 млн грн із держбюджету на відновлення пам’яток. Однак і цих грошей, зі слів співрозмовника, не вистачить, аби зробити навіть половину із необхідного.
“Насправді у багатьох музеях просто неба, які діють у світі, такі візит-центри функціонують. Я не проти, щоб згодом і у нас він був. Це якщо насправді в пріоритеті буде реставрація пам’яток. Втім, необхідно згадати й про фондосховище. Окрім того, на його проектно-кошторисну документацію виділено 80 тис. гривень. І це теж має бути пріоритетом. Сам візит-центр в основній частині мав би включати фондосховище, якого в проектні не виявилося”, – зауважує депутат.
Тоді ж каже, що минулого тижня запросив до співпраці підприємців, які готові за свої кошти реставрувати один із об’єктів у музеї.
Резонансу ситуації додає й те, що поліція відкрила кримінальне провадження щодо намірів будівництва візит-центру у Шевченківському гаю. Йшлося про те, що у вересні 2016-го ГУ Національної поліції у Львівській області виявило ознаки кримінального правопорушення та почала досудове розслідування щодо будівництва візиту.
А що ж пропонує дирекція музею?
“Цей проект є у вільному доступі на сторінці музею. Ми зробимо усе згідно чинного законодавства. Маємо проект, державну експертизу й зараз подали на тендер. Переможця ще немає. Очікуємо на результати до середи, 3 травня. Зауважу, що за проектом ЮНЕСКО експерти визначили, що в нашому музеї потрібен цей візит-центр, сервіс якого буде для наших відвідувачів. Чому зараз це питання подають у такому ракурсі – не зрозуміло. Значить, це комусь вигідно, – каже “Пошті” директор Музею народної архітектури та побуту Роман Назаровець. – Щоб розуміти, на території першого скансену в Європі, що у Стокгольмі, є 17 різних закладів харчування. У нас за проектом візит-центр розподілений на чотири зони. То про які ресторани тоді йде мова? Після оголошення переможця тендеру будемо рухатися далі”.
Зі слів співрозмовника, у пріоритеті працівників музею теж реставрація музейних об’єктів.
“На цей рік планів у нас чимало. Загалом хочемо відремонтувати дев’ять пам’яток. Є виділені кошти із міського бюджету, дещо робимо своїми силами. До речі, до Великодня встигли перекрити два об’єкти у музеї. Один із них вкрили соломою, а другий – драницею”, – резюмує директор музею.