Коли йдеться про львівські фонтани, найперше спадає на думку головний водограй міста, що на площі біля Львівського національного академічного театру опери та балету. І зараз цей фонтан далеко в не найкращому стані. Збудували його ще у 2008-ому. Вже дуже довго він працює неправильно – форсунки нерегульовані, у ньому дешева гідравліка, у літню пору там накопичується багато сміття і пластикових пляшок. До того ж, у водограю вже кілька років зламане освітлення, зірвані всі дрібні трубки, місцями збитий мармур.
Дехто і досі не може змиритись, що головну площу міста прикрашає саме такий водограй… Адже як театр починається з гардеробу, так і Львів для туристів – з огляду Львівської опери. Та й для місцевих ця площа вже давно стала найпопулярнішим місцем для зустрічей – і більшість здибанок, незважаючи на всі суперечки стосовно його вигляду, відбуваються саме тут.
Про реконструкцію площі перед Оперним говорять вже близько двох років. Ще влітку 2015-го виконком міськради прийняв рішення про проведення капітального ремонту фонтану перед Львівським національним академічним театром опери та балету ім. С. Крушельницької. Згідно з рішенням, капремонт фонтану за власні кошти проведе благодійний фонд “Сокар-Благо”.
“Це буде подарунок від славного азербайджанського народу чудовому місту Львову”, – зазначив тоді представник компанії-інвестора Азі Асланов.
Вартість робіт із його встановлення становитиме близько мільйона євро, повідомили в прес-службі Львівської міської ради.
Світломузичний фонтан із метеостанцією
Як писала “Пошта”, фонтан планують збудувати за останнім європейським зразком – в одній площині з гранітною поверхнею, а вся гідравліка – всередині. Це дозволить не втрачати багато води під час випаровування й експлуатувати цю площу взимку.
За словами офіційного представника компанії, архітектора проекту Івана Юнакова, майбутній фонтан буде знаходитись у тих же зонах, що й теперішній.
“Фонтан буде сухий. Вся гідравліка фонтану буде ховатися під землю, і вода потраплятиме крізь щілини між гранітом. Це дуже зручно, адже взимку це місце можна було використовувати для ялинки, а влітку – для фонтану”, – запевнив архітектор ще у 2015-ому.
З його слів, у фонтані також буде встановлена метеостанція, яка буде слідкувати за вітром та вологою, регулюватиме воду. Вона автоматично буде регулювати висоту води. Майбутній фонтан, натомість, буде ще й світломузичним. Музика гратиме не постійно, те, що відбуватиметься в оперному, водночас буде чутно й на вулиці. Також на площі вбудують у землю світлодіодні світильники, підкреслюючи велич Оперного театру, та підсвітять лавочки. Площу замостять новою, більшою та міцнішою плиткою і ліквідують сходинку між фонтаном та Оперою. На площі буде безкоштовний доступ до Wi-Fi. Саму чашу старого фонтану планують перенести.
фото: Олег Огородник Обладнання закупили. Чекають на встановлення
Головний архітектор Львова, Юліан Чаплінський, розповів, чому у центрі міста досі працює старий фонтан, який обіцяли вже давно прибрати. З його слів, новий фонтан вже привезли із Канади в Україну, однак його монтаж досі не розпочато.
“Не можу сказати, коли побачимо результати. “Сокар-Благо” вже закупив гідравлічне обладнання, насоси канадського виробництва. Це все вже є в Україні. Реалізація проекту трохи затримується, але компанія не відмовляється від своїх обіцянок”, – зазначив “Пошті” Юліан Чаплінський.
З його слів, “сухий” фонтан, який вже працює на оновленій площі Митній, має запрацювати і на оновленій площі перед Оперним.
“Але це буде більш розкішний “сухий” фонтан. Такі фонтани взимку – це звичайна площа, на якій може що-небудь стояти. Якщо ж є чаша фонтану, то це неможливо. Та й гранітна чаша переважно дуже запилюється, там накопичується мул та сміття. Тому “сухі” фонтани значно ефективніші в експлуатації. “Сухі” фонтани – це не якесь ноу-хау. У всьому світі їх активно встановлюють і все більше на них переходять”, – зазначив він.
Площа європейського зразка
Зі слів головного архітектора Львова, по всьому світу площі перед оперним театром цікаво впорядковані та охайні.
“Європейські площі відрізняються дуже “чистими” рішеннями. Використовують лаконічні форми – без купи граніту та нав’язливих конструкцій, суто мінімалістичний підхід, який служить фоном для акцентів. У нашому випадку акцентом є Оперний театр, відповідно, перед ним має бути абсолютно чиста площа, ліхтарі ХІХ століття. Тобто, все те, що цінне – залишається. У радянські часи там Ленін стояв, потім клумба була. Тепер виростаємо, змінюємо наше місто в унісон із європейськими містами. Думаю, що у майбутньому площа перед Оперним стане більше для людей”, – наголошує Юліан Чаплінський.
“Старий фонтан хоч і примітивний, але більше підходить до архітектоніки театру. У новій площі оригінальності думки я не бачу, прив’язаності до театру – також. Дуже прикро, що ніхто не долучав до обговорення вигляду площі керівництво театру. Та й те, що є зараз нікуди не годиться – машинки на людей наїжджають. Ця дешева карусель підкреслює несмак у центральній частині міста, біля пам’ятки ЮНЕСКО”, – зазначив гендиректор-художній керівник Львівської опери Василь Вовкун.
У свою чергу Галицька райадміністрація підтримує поточний ремонт фонтану.
“Ми розконсервували цей фонтан після зими, але нічого капітального не робили. Замінили деякі деталі. Запрацював фонтан відучора. Його вмикатимуть щодня з 09.00 до 20.00. Пізніше, можливо, відкоригуємо графік. На мою думку, там пасуватиме “сухий” фонтан, бо він антивандальний. У звичайний фонтан влітку хтось залазить, встає на форсунки, вони гнуться, ламаються. Та й в обслуговуванні вони простіші”, – зазначив у розмові з “Поштою” заступник голови Галицької райадміністрації м. Львова Андрій Зозуля.
Львів’яни ж також наголошують – важливо не просто облаштувати нову площу, а навести там порядок. Адже інколи здається, що це не площа перед Оперним театром, а парк атракціонів…
“Треба звідти забрати всі машинки, атракціони, солодкі вати та попкорни, які взагалі не вписуються в цю культурну зону. Не можливо пройтись по площі спокійно, бо весь час треба обходити машинки, щоб ті не наїхали на вас”, – акцентує львів’янка Вікторія.
Сподіваємось, що рано чи пізно ця площа таки матиме нове життя, львів’яни пишатимуться новим простором, а туристи захоплюватимуться.