Поки чиновники організовують показові толоки у центральних парках, озера на околицях Львова потопають у смітті
Щороку напередодні Великодня міська влада намагається причепурити місто, принаймні робить вигляд. Маївки традиційно відбуваються у найпопулярніших місцях відпочинку львів'ян - у Стрийському парку та "Знесінні", інших центральних скверах. З року в рік до прибирань залучають юннатів, працівників комунальних підприємств, студентів та учнів шкіл. Останніми роками за віники та граблі беруться навіть високі чиновники управлінь та департаментів міської ради, ба більше - особисто міський голова. Проте, наводячи лад про людське око та прибираючи зони, які й без неї обслуговують адміністрації парків, міська влада чомусь зовсім не зауважує відпочинкових острівців, віддалених від центру міста, а отже, менш популярних, проте не менш затишних. У час щорічних весняних толок "Пошта" здійснила прогулянку природними куточками Львова, які чи то через брак часу, чи то просто через небажання вперто оминають комунальні служби. Найпильнішу увагу журналістів привернули водойми, адже вода, у якій плаває сміття, - найразючіше віддзеркалює ставлення державців до благоустрою львів'ян...
Озеро на перехресті вулиць Стрийська - Наукова перетворилося на місцевий смітник.
Водойма, на свою біду, розміщена при дорозі, тому і водії, і перехожі не гребують позбутися зайвих пластмасових склянок та пляшок прямісінько на березі. Очам курортників, які їдуть цією дорогою до Моршина чи Трускавця, відкривається "чудовий пейзаж" міського озера... Його береги всипані залишками бенкетів. Смітник на зупинці транспорту є, проте завжди переповнений... Тенденція викидання всього зайвого на узбіччя міцно вкоренилася серед львів'ян. "Пошта" не виправдовує кивання городян у бік влади, та незважаючи на це, змушена констатувати бездіяльність міських чиновників.
- Щороку озеро на перехресті Стрийської - Наукової "хворіє" іншим: щоквартальні заміри нашого управління засвідчують, що, до прикладу, в березні озеро містило перевищення на 4,5% "завислих речовин", тобто домішок, які зникають під час фільтрування. Заміри минулого року показали, що вода була перенасичена синтетичними речовинами, які зазвичай містяться у порошках, шампунях, милі. Це все відбувається через викидання сміття у воду. До речі, це озеро далеко не найгірше за станом води у Львові, більш недоглянутим є озеро на вул. Повітряній, - розповіла "Пошті" Мар'яна Сидорська, прес-секретар КП "Адміністративно-технічне управління".
Та місцеві рибалки посеред куп сміття і далі закидають свої вудки. За їхніми словами, в озері можна зловити щуку, коропа та навіть окуня, який полюбляє чисту воду. Вони впевнені, що риба тут здорова, бо жодних технологічних викидів в озеро немає.
Прибирати міські озера мали б комунальні служби райадміністрацій, на території яких розташовані водойми. Та там від цієї роботи відмахуються. Ігор Лисий, начальник відділу комунального господарства Франківської райадміністрації, поскаржився, мовляв, Ратуша виділяє на прибирання озер мізерні кошти, та назвати конкретної суми чиновник не зміг. Натомість почав... ображати журналіста, постійно повторюючи, що свої обов'язки райадміністрація виконує. Врешті він заявив, що готує місто до Великодня, а журналісти не дають йому плідно працювати у цьому напрямку і поклав слухавку.
Вказувати на халатність райадміністрацій мало б міське управління екології та благоустрою. Проте Ігор Лисий заявив "Пошті", що не пригадує, аби до них були якісь претензії з цього приводу. "Плесо ми прибираємо двічі на рік - з приходом весни і з наближенням зими, - коментує чиновник "Пошті". - З понеділка нам мають допомогти у його прибиранні студенти коледжу технології харчування. Що ж до прибережжя, то його чистять двічі на тиждень. Ми просто не можемо його не прибирати, адже поряд дорога, а це дуже засмічена зона. Якби ми не чистили озеро, воно перетворилося б на пекло..."
Сумно, та на пекло воно перетворилося вже давно. Чиновник, вочевидь, просто давно не бачив водойми. Така ж ситуація у всьому місті. До прикладу, на озері "Зелене око", що на вулиці Тарнавського, сміття лежить навколо. Цікаво, що поблизу вишикувалися приватні елітні котеджі. Дивно, що їхнім мешканцям, вочевидь, доволі заможним, не заважає блюзнірська естетика озера, що відкривається з їхніх вікон...
Те саме й на Піскових озерах та у парку на Погулянці. Щодо останнього, то озеро, на перший погляд, виглядає прибраним, та, обійшовши його, помічаємо, що сміття просто згребли в одну купу. Хащі у цьому місці водойми містять, крім класичної колекції з пластмаси, старі черевики, колеса та навіть здохлу рибу. Проте місцевих рибалок такий колорит знову ж таки не хвилює.
Як розповів "Пошті" Зіновій Сисун, головний спеціаліст відділу охорони довкілля Держекоінспекції, наразі місто не має озер, забруднених настільки, щоб риба стала отруйною, але, зважаючи на теперішній стан забруднення водойм, передбачити їх найближче майбутнє дуже важко.
В управлінні екології та благоустрою Львівської міськради "Пошті" повідомили, що нині у місті, за інформацією десятирічної давності (!), має бути 102 водойми. Такий промовистий факт засвідчує, що джерела та озера у місті не те що не чистять, а навіть не рахують!
Прибирання лише чотирьох з них, а саме: Піскових озер, "Зеленого ока", озер на Погулянці та в Стрийському парку - лежить на відповідальності ЛКП "Зелений Львів". На запитання "Пошти" Ігорю Бабію, директору цього ЛКП, щодо поганого прибирання територій, він без зайвих емоцій пояснив, що Ратуша вже кілька років поспіль... не виділяє жодної (!) копійки на очистку озер.
- Ми прибираємо озера власними силами раз або двічі на місяць, але не маємо ані належної техніки, ані кількості потрібних рук. Я вже рік працюю на цій посаді і від самого початку просив в управління інженерного господарства виділити кошти на проект, який би упорядкував прибирання водоймищ, - прокоментував пан Бабій. - Та грошей ніхто не дає. А для очищення дна водойм потрібне ще й певне оснащення".
Читачі, без сумніву, можуть доповнити перелік забруднених озер та інших зон відпочинку у Львові, адже ми подали далеко не вичерпний список забутих владою місць. Цьогоріч міські чиновники вкотре братимуть участь у помпезній міській толоці у центральних парках міста, яка після години махання віниками зазвичай закінчується веселим бенкетом.