Криза... Час згадувати про давніх боржників. "Львівтеплоенерго", до прикладу, намагається "вибити" з мешканців кошти, заборговані ще з дев'яностих років. Виявляється, львів'яни винні підприємству 83,6 млн грн. Щоправда, сумнівними є і методи повернення боргів, і їхнє нарахування, адже строк позовної давності за ними вже давно минув.
Юридично-претензійна служба ЛМКП "Львівтеплоенерго" працює у двох напрямах: стягнення боргу, що утворився до 2002 року, та після. Такий розподіл зумовлений тим, що до 2002 року мешканці сплачували за спожите тепло безпосередньо "Львівтеплоенерго", а з 1 жовтня 2002-му - через ЛКП (ЖЕК).
- З боргами, які виникли до 2002 року, а це 22,1 млн грн, ми працюємо самі, рештою ж займаються ЛКП. Оскільки ми передали їм мешканців з "обнуленими" рахунками, тобто без боргів, - зазначив Олег Іващук, начальник юридично-претензійної служби ЛМКП "Львівтеплоенерго".
Щоправда, роботу проводять лише щодо боржників, які мають від двох тисяч гривень боргу (решту, ймовірно, лишать на чорний день). Методи звичні: для початку попередження про борг, пізніше - суд і стягнення через виконавчу службу. Зважаючи на те, що після 2002 року почався новий відлік рахунків у ЛКП, борги у львів'ян з'являються фактично нізвідки. Були випадки, що мешканцям надійшов борг за період, коли в них вже було встановлено індивідуальне опалення (!), яке без закриття всіх боргів не дозволили б влаштувати. Пізніше виконавча служба просто стягнула його з пенсії тих самих мешканців.
Олег Іващук визнає, що схожі помилки можливі, адже був випадок, коли мешканка помилково сплачувала борг свого сусіда. Тож радить у спірних питаннях підходити безпосередньо у "Львівтеплоенерго", мовляв там є електронна база всіх рахунків мешканців, яка ведеться з 1995 року і за нею можна перевірити ці факти. Водночас, такий спосіб розв'язання питань є дуже сумнівним, оскільки він односторонній. Адже педантичних мешканців, які б зберігали роками всі свої квитанції про сплату, дуже мало, а знайти особу, яка б десятиліттями їх колекціонувала, - взагалі не реально. Тож довести щось тепловикам львів'янам буде дуже важко.
- ЛКП рекомендують зберігати квитанції не менше як п'ять років. Але мешканець, який переконаний у своїй правоті, повинен відстоювати свої права в суді. І лише суд може визначити, хто має рацію, - сказав "Пошті" Василь Ріпка, заступник начальника управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області.
Натомість Теодор Дяків, голова Асоціації платників податків Львівщини, запевняє: дії "Львівтеплоенерго" є неправомірними.
- Термін позовної давності має не більше трьох років, тож всі борги, які намагається стягнути "Львівтеплоенерго", юридично вже давно списані. Навіть якщо вони мають рішення суду, ухвалене вчасно, його потрібно виконати не пізніше як за півроку після прийняття, далі воно втрачає силу. Тож мене дивує позиція "Львівтеплоенерго". Ймовірно, вони намагаються використати непоінформованість населення і у такий спосіб отримати додаткові кошти, - зазначив Теодор Дяків.
При цьому він додав, що подібні випадки потрібно фіксувати і скеровувати у правоохоронні органи. Оскільки це порушення як з боку "Львівтеплоенерго", так і з боку суддів, які видають такі рішення. Але відстоювати свої права мешканцям порадив усе-таки в суді.
Щоправда, виглядає на те, що мешканці не мають наміру сплачувати старі борги і борються, хто як може. Дехто сплачує, а дехто просто... ігнорує. За цей рік, за інформацією Олега Іващука, було винесено вже понад 150 судових рішень у таких справах. Окрім роботи із мешканцями, виконавча служба працює зараз і з боржниками-юридичним особами. Зокрема, борг ТзОВ "Львівавтокомплектація" за спожиту теплову енергію становить 742 тис. грн. Тому наразі на користь "Львівтеплоенерго" вже арештовано приміщення у "лазівських" гуртожитках, власником яких є це підприємство. Йдеться про орендовані та вільні приміщення за адресами вул. Кульпарківська,139, Наукова, 16, та Володимира Великого, 16. Зараз триває їх експертна оцінка, після якої майно буде виставлено на відкриті торги.
- Витребування цього майна для нас - вимушена дія, але жодного мешканця гуртожитку це не торкнеться. Жодної людини не буде виселено, не будуть утискатися їхні права. За законом, ми не маємо права їх виселяти. А орендарям все одно, якому власнику платити оренду, - констатував Олег Іващук.
Так само діятимуть і з майном "Армапобутсервісу", ЖЕК "Агро" та ін. Загалом, житлові будинки відомчого підпорядкування заборгували "Львівтеплоенерго" 5 млн грн.