На шахті "Відродження" - дві аварії за три дні. Загинув гірник
У ніч на суботу на шахті "Відродження", що на Львівщині, стався завал. На щастя, ситуацію вдалося владнати, і за десять годин вуглекопів урятували з-під завалів. Їхній стан задовільний. Однак циклічність та сумна статистика свідчать, що небезпека роботи шахтарів - норма сьогодення, боротьба з якою, на думку місцевих чиновників, не дієва. Зміни потрібні на державному рівні. Оскільки місцеві повноваження обмежуються лише збільшенням кількості перевірок, реальних кроків до безпеки гірників львівська влада зробити не може.
Як розповів "Пошті" Микола Гуцуляк, прес-секретар Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області, події суботньої ночі спровоковані обривом каната.
- Обвал стався о пів на п'яту ранку через обрив каната. Частина вугільної породи обвалилася, заблокувавши вихід шахтарів на 8 метрів, - розповідає пан Гуцуляк. - Проте глухий кут, у якому опинилися шахтарі, містив 90 метрів, тому вони мали вдосталь повітря до моменту виходу з пастки. Рятувальники прибули вже за годину, а експертна комісія, яка працювала опісля, засвідчила, що основною причиною того, що трапилося, є обрив каната...
Держгірпромнагляд виправдовується, мовляв, у цьому специфіка роботи гірників: причина аварійних ситуацій не у поганому стані оснащення чи спорядження - їх регулярно перевіряють, а в тому, що їх експлуатація рясніє несподіванками. За словами пана Гуцуляка, ніхто не може спрогнозувати, до прикладу, що кут нахилу каната спричинить його обривання. Шахтарське обладнання регулярно перевіряють раз на один-два місяці, але це не може стати панацеєю від небезпечної роботи.
Аби зменшити кількість таких випадків, Юрій Царик, начальник Львівського гірничого округу, вимагає додаткових перевірок в області. За словами Богдана Радивона, головного державного інспектора відділу організації державного нагляду та обліку травматизму Держгірпромнагляду, наразі Львівщина має 9 вугільних копалень, ще чотири у сусідній Волинській області. Львівська область цього року вперше відзначилася інцидентом на шахті, у Нововолинську трагедія сталася на Різдво, де під час вибуху постраждало семеро осіб, троє з яких отримали важкі та середні опіки. Попри небезпечний вибух в останній, її й досі розкопують, готуючи до експлуатації. За підрахунками Держгірпромнагляду, тільки за минулий рік на Львівщині під час роботи травмувалися 416 вуглярів, 8 людей загинули.
Зважаючи на останні події, Профспілка працівників вугільної промисловості України запланувала страйк ще на 25 березня цього року. Але, з огляду на те, що Кабінет Міністрів 16 березня на позачерговому засіданні ухвалив протокольні рішення про виконання вимог вугільників, акцію припинено.
Уряд пообіцяв, що, крім питання безпеки, вирішуватиме проблему виплати заробітної плати та питання збільшення ціни на вугілля. Проте шахтарі зауважують, що акцію таки проведуть, якщо владоможці знову зволікатимуть з реформами у вугільній галузі. Схоже на те, що тимчасові поступки з боку влади вгамували обурення вуглярів, проте нові трагічні випадки або й надалі доповнюватимуть сумну статистику, або, нарешті, змусять державців до рішучих дій.
P.S. Коли номер уже був готовий до друку, стало відомо, що 6 квітня, об 11.30, на шахті "Відродження" сталася трагедія. Загинув гірник Олексій Лопатенко - виконувач обов'язків помічника начальника дільниці №4. Гірник зазнав травми під час демонтажу секції механізованого кріплення і помер, коли його транспортували на поверхню шахти. Держгірпромнагляд Львівщини створив комісію зі спеціального розслідування причин і обставин нещасного випадку, організовано позапланову комплексну перевірку стану промислової безпеки та охорони праці на цій шахті.