У період новорічно-різдвяних свят Львів поринув у транспортний колапс!
Пасажирам доводилося мерзнути на зупинках годину-півтори й шукати можливу альтернативу. Як варіант залишалось викликати таксі за завищеними цінами чи надіятись на добродійність водіїв приватних автівок. Ще один із варіантів – холодний електротранспорт, який курсував, але яким не всюди доберешся.
У соцмережах не вщухали гнівні дописи і обурення містян про невпорядковану роботу громадського транспорту та “масштабний саботаж перевізників”.
“Ну чому у Львові, як тільки сніг, мороз, одразу виникають постійні проблеми із громадським транспортом? Ніби сніг взимку це щось надзвичайне. Перевізники не готові до зими, як завше. Чому пасажири постійно повинні терпіти незручності? А ще кажуть про підвищення цін на проїзд у громадському транспорті. У голові не вкладається…”, – пише у соцмережі львів’янин Тарас Пилипів.
Ще у грудні перевізники Львівщини заговорили про збільшення вартості проїзду у приміських і міжміських маршрутках на 30-40%. І анонсували, що пасажирам вже з 10 січня варто очікувати нових тарифів. У вівторок, 10 січня, під час скайп-наради Олег Синютка, голова Львівської облдержадміністрації, доручив очільникам райдержадміністрацій та міст обласного значення провести громадські слухання в районах щодо підняття тарифів на приміські та міжміські пасажирські перевезення.
Попередньо у прес-службі ЛОДА зазначили, що громадські слухання щодо регулювання вартості пасажирських перевезень розпочалися з 11 січня, й триватимуть упродовж трьох днів. Відповідні слухання відбудуться у кожному районі Львівщини.
Для обласних маршруток – нові тарифи
На Яворівському напрямку вже підвищили тарифи на маршрутки. Іван Велійка, голова Асоціації перевізників Львівщини, пояснює “Пошті”, впровадження нових тарифів обґрунтоване і потрібне. Причини зростання тарифів – подорожчання дизельного пального, запасних частин і підняття з Нового року мінімальної заробітної плати до 3200 грн.
“Уже з 10 січня деякі транспортні підприємства підписали накази та ввели нові тарифи. Інші підприємства області такі ж накази підпишуть до кінця тижня. У районах області буде організовано обговорення з громадськістю, після чого продовжать затверджувати нові тарифи. На міжміських маршрутах тариф розрахують, виходячи із вартості одного пасажиро-кілометра – 42 коп. (без обліку ПДВ і страхового збору), тоді мінімальна вартість проїзду у так званій першій зоні буде становити 5 гривень. На приміських маршрутах кожне підприємство має самостійно визначитися з тарифом. Тут говорити про конкретні цифри не можна, тому що у різних районах буде інший тариф. На це впливає і місцевість, куди прямують маршрутки, і стан доріг тощо”, – розповідає Іван Велійка.
Проте, як зазначає співрозмовник, такі вимоги від перевізників щодо нових тарифів подекуди значно занижені, бо ж реальний тариф мав би складати не менше 53 коп.
Зі своєї сторони, Андрій Дума, депутат Львівської облради, заступник голови комісії з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту, перевезень та зв’язку облради, каже “Пошті”, що право на підвищення тарифів перевізники мали ще у 2015-ому, проте досі тарифи на приміські маршрутки не піднімали.
“Ще у квітні 2015-ого розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації було зазначено граничну вартість проїзду – 42 коп. за кілометр пробігу (без ПДВ). Якщо говорити за моє підприємство, яке обслуговує приміські і міжміські маршрути, то ми, практично, до січня 2017-го працювали на рівні від 32 коп. до 37 коп. Ми не говоримо уже про 50 чи 60 коп. за кілометр пробігу... На сьогоднішній день вартість палива значно зросла. Зросла і вартість витратних матеріалів, а водії потребують більших зарплат. Тож очікувано, що перевізники вийшли на рівень 40 коп., хоча була можливість підвищити тарифи ще у 2015-ому. Хтось таки це зробив, а інші лише зараз піднімають тарифи на приміські перевезення”, – зазначає Андрій Дума.
Співрозмовник нагадав, що підняття тарифів не регулюється державою, бо відповідно до постанови уряду від 25 березня 2015-го, скасовано державне регулювання тарифів на перевезення пасажирів на маршрутах загального користування. Відповідно, перевізники тепер можуть самостійно приймати рішення щодо встановлення тарифів.
На запитання “Пошти”, а що ж перевізники пропонують пасажирам після підняття цін на маршрутках, депутат каже, що не варто очікувати на покращення якості перевезень, бо ж “перевізники у глухому куті через те, що немає адресної допомоги пільговикам”.
“Про монетизацію пільг говорили весь 2016-ий, а віз і нині там. З 18 млн. у 2016-ому перевізники отримали лише 475тис грн. Була б адресна допомога, перевізники не говорили б про тарифи, і був би розвиток, нові автобуси відтак і якість. Ми не говоримо уже про закупівлю рухомого складу. При цих тарифах говоримо лише про виживання”, – веде далі депутат.
Транспортний колапс на свята: причина – технічна
Сьогодні ситуація із курсуванням громадського транспорту у місті значно покращилась. За інформацією від управління транспорту ЛМР, вчора, 11 січня, станом на 08.00 дорогами Львова вже їздили 522 автобуси, а найближчим часом очікували виїзду ще 15-20 одиниць. Тоді як на свята курсували менше ніж 20% маршруток.
За даними ГО “За якісний транспорт”, значні проблеми із курсуванням громадського транспорту розпочались ще увечері 1 січня, а на різдвяні свята ситуація стала ще більш критичною. Станом на 12.00 7 січня у Львові не виїхало 405 із 502 автобусів. Близько обіду на 18 маршрутах не курсував жоден автобус. Яка ймовірність того, що надалі такий колапс не повториться?
Віктор Щир, начальник управлінні транспорту та зв’язку ЛМР зазначив “Пошті”, що основною причиною невиїзду на маршрут автобусів у святкові дні у Львові стала несправність автотранспорту і погана якість дизельного пального. Та співрозмовник запевнив, що “не варто львів’янам це розцінювати як бойкот чи саботаж від перевізників. Хоча, каже, що можна було більш ретельніше підготувати автопарк до морозів.
“Системи й обладнання автобусів передбачають нормальну роботу при мінімальній температурі -200C, а у Львові температура була подекуди більшою. Через це деякі автобуси взагалі не змогли завестися, а інші з’їжджали з маршруту упродовж дня”, – зазначив Віктор Щир. З його слів, наразі триває службове розслідування у АТП-1. Та жодних заходів покарання зі сторони управління транспорту до перевізників не буде. Лише технічні рекомендації.
“Нові угоди з перевізниками підписуватимемо з передбаченими фінансовими штрафними санкціями у розмірі мінімальної заробітної плати. У діючій угоді таких санкцій не передбачено”, – веде далі співрозмовник.
Ще одне із пояснень Віктор Щир назвав і те, що подекуди оприлюднена громадськими активістами інформація щодо кількості автобусів, які курсували у період свят не завжди відповідала дійсності.
А зі слів Івана Велійки, проблеми із курсуванням маршруток у період новорічно-різдвяних свят були не лише у місті, а й на приміських напрямках.
“Хочу перепросити наших пасажирів. Проблеми були пов’язані не лише з тим, що підприємства недопрацювали, але й з дизельним пальним, яке продають на заправках, що не витримує цих морозів. Ще одна із причин – зимова рідина кристалізується. Будемо старатись, щоб таких ситуацій було менше. Та, думаю, надалі таких масових зривів маршруток уже не буде”, – каже він.
Нагадаємо, 5-го січня, управління транспорту офіційно оголосило конкурс на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування. Взяти участь зможуть фізичні та юридичні особи. До визначення нових перевізників, зі старими перевізниками продовжили угоди до березня 2017-го року, щоб уникнути транспортного колапсу у місті. Хоча на практика показала протилежне.