Влада закликає створювати ОСББ й обіцяє допомогу... лише на словах?
Міська влада щораз активніше закликає мешканців створювати об'єднання співвласників багатоквартирних будинків і відмовлятися від послуг ЛКП, мовляв, ваше щастя - у ваших руках. За готовність самотужки вирішувати комунальні проблеми свого будинку мешканцям у Ратуші обіцяють усіляке сприяння та навіть фінансову допомогу. "Пошта" поспілкувалася з керівниками кількох ОСББ та мешканцями будинків, які вони обслуговують.
Протягом 1995 - 2008 років у Львові створили 290 ОСББ. Частково така активність була спровокована багаторічним ігноруванням житлово-комунальної сфери, а частково - зростанням тарифів. Відколи місцева влада почала обіцяти ОСББ фінансову допомогу, справа активізувалася. Протягом двох останніх років їх було створено понад сто. Торік на підтримку ОСББ у бюджеті міста заклали 2,4 млн грн. Їх використали на капремонт у будинках, мешканці яких вирішили створити об'єднання. Щоправда, на цей рік із запланованих у скарбниці міста 10 млн грн через кризу заклали лише 1 млн грн... Окрім цього, створення ОСББ - не панацея, адже їм доводиться співпрацювати з тими ж комунальними службами міста, що й раніше. От тільки відповідальність більша...
Найактивніше намагаються стати повноцінними власниками своїх будинків мешканці житлово-будівельних кооперативів. Переважно це члени профспілок великих підприємств, які зводили будинок практично власними руками.
Засновують ОСББ і власники квартир у новобудовах, оскільки новозбудований будинок передавати на баланс ЛКП забороняє закон. Створюють ОСББ й ті, кому набридла бездіяльність ЛКП, яке їх обслуговує, і вони вирішили взяти відповідальність за свій будинок у власні руки.
ОСББ "МЖК-1", яке об'єднує будинки за адресою пр. Червоної калини, 39, 41, 43, 47 та 49, існує вже десять років. Його було створено ще задовго до того, як міська рада почала пропагувати таку ідею. Щобільше, до МЖК-1 належать не тільки п'ять житлових будинків, але й оздоровчо-реабілітаційний центр, садочок і школа. Будинки, які воно обслуговує, справді вражають чистотою. Щороку тут роблять косметичні побілки, ремонтують під'їзди, замінюють шибки. Довколишня прибудинкова територія аж сяє: немає поламаних дитячих гойдалок, лавочок, на спортмайданчику навіть тенісні столи нещодавно встановили. Комплекс виглядає як місто в місті. "Нема що казати, ремонти роблять, сходові клітки майже всюди відремонтовані. От і в нашому під'їзді цього року робитимуть", - сказала "Пошті" пані Оксана. мешканка одного зі "щасливих" будинків, яка вийшла погуляти з дітьми.
Поточні ремонти для працівників МЖК-1 - річ перманентна. Щоправда, якщо мешканці хочуть зробити не просто косметичну побілку, а більш ґрунтовний ремонт зі заміною вікон чи дверей у під'їзді, то за це доведеться доплатити.
"Мешканці повинні зрозуміти, що це не тільки наші проблеми, але і їхні, бо будинок належить усім, тому псувати його - це шкодити собі. Тож коли мешканці захотіли замінити двері у під'їзді на кращі, ми запропонували 50/50. З квартири це вийшло по 20 грн плюс усвідомлення того, що їх ламати не можна", - стверджує Іван Байцар, заступник голови правління ОСББ "МЖК-1".
Щобільше, свою половину коштів на ремонти ОСББ отримує не стільки з квартплати, скільки від орендарів. На території комплексу є реабілітаційно-оздоровчий центр, стоматологічний кабінет, продуктовий магазинчик. Усі вони справно сплачують оренду. За її рахунок утримують ліфти та платять зарплату частині працівників.
Та скарги й незадоволені мешканці теж звичне явище в середовищі ОСББ. Зокрема, пані Люба нарікає на теплопостачання у будинку і заборону встановлення індивідуального опалення: "В нас усі працівники МЖК-1 поробили собі індивідуальне опаленні і в вус не дують, а ми платимо шалені гроші, і в хаті вогко, грибок кидається!" Та жінка визнає: зробити індивідуальне опалення раніше пропонували всім мешканцям, але за це потрібно було викласти не менше як 10 тис. грн. "Якби нам тоді розділили цю суму на кілька частин, то, думаю, більшість мешканців би його встановила", - скаржиться жінка.
Власне на теплопостачання мешканці скаржаться найбільше. Щоправда, ОСББ вирішити ці проблеми не в силі. "Бойлерна впродовж усього опалювального сезону недогрівала будинки. Окрім цього, є дуже багато витоків. Як наслідок, подачу теплоносія лічильник фіксує, але у квартирах холодно. Торік ми фіксували всі ці збої і передавали таблицями у "Львівтеплоенерго", але отримали відписку, що методики перерахунку немає! - обурюється Іван Байцар. - Тобто ми безкоштовно збираємо гроші за тепло з мешканців, натоміть отримуємо скарги".
Ігнорує прохання МЖК-1 і "Львівводоканал", який відмовляється ремонтувати труби біля будинку чи чистити каналізаційні стоки, мотивуючи тим, що ці мережі не стоять на їхньому балансі. "Я мушу "неофіційно" переконувати працівників водоканалу прийти і почистити нам каналізаційні горшки, бо інакше в нас буде вода у підвалах. Хоч ми багато разів зверталися у міськраду з проханням вплинути на підприємство", - скаржиться Іван Байцар.
Інших нагальних проблем теж не бракує: потрібно робити капітальний ремонт даху і утеплювати стіни будинку. Та й закріпити прибудинкову територію за будинками ніяк не вдається... Тож уперше за 10 років свого офіційного існування ОСББ "МЖК-1" таки вирішило звернутись до міської влади по допомогу: хоча б частково виділити гроші на капремонт даху і утеплення стін.
Подібні проблеми мають й інші об'єднання співвласників. Та колишній голова ОСББ "Вчитель", що на вул. Кастелівка, 20, а тепер голова ревізійної комісії Любомир Лиско вважає, що основна проблема не у владі, а в людях: "У нас більшість мешканців надалі вважає, що держава все вирішить за них. Вони за звичкою ходять скаржаться в ЛКП, але в них навіть не виникає думки зробити щось самим. Натомість ті, хто наважується створити ОСББ, не готові до тягаря власності. Як наслідок - вони вибирають голову ОСББ і вважають, що на цьому їхні обов'язки завершено, і далі нарікають на прибирання у під'їздах. Тож зараз більшість ОСББ просто животіють, виконуючи поточні роботи в будинку, натомість глобальні проблеми - такі як ремонт комунікацій чи утеплення будинків, ніхто вирішувати не береться". До слова, правління ОСББ "Вчитель" працює суто на громадських засадах, і всі роботи в будинку виконуються за погодженням мешканців і за їх участі. Саме практична участь мешканців в утриманні свого будинку, на думку пана Лиска, є вирішальним чинником. Завдяки свідомості мешканців ОСББ вдається обходитися без боргів. Навіть рахунки однієї з мешканок, яка об'єктивно не має можливості оплачувати компослуги, сплачують у складчину сусіди.
Пан Лиско визнає: сприяння влади, і місцевої, і державної, бракує. Зокрема, зараз є проблеми з приватизацією землі під будинком і біля нього. Адже для цього потрібно пройти сім кіл бюрократичного пекла і "влетіти" в 5-7 тис. грн.
"Ми просили міську раду виділити гроші на виготовлення документації, але, на жаль, отримали лише буклет, як це зробити процедурно, з запевненнями цілковитого сприяння з боку міськради в цих питаннях", - розповів Любомир Лиско.
Ще однією проблемою, з якою стикаються ОСББ, є відсутність планів і схем будинку, а також прибудинкової території. "Усе це мали б мати ЛКП і при передачі будинку на баланс ОСББ надати нам, однак система ЛКП настільки занедбана, що жодної документації в них немає. Тож її потрібно виробляти наново, а це знову додаткові витрати", - констатує пан Лиско.
Тож створення ОСББ - це ще не запорука повного щастя. Передусім мешканцям доведеться повністю переламати свою свідомість щодо обслуговування власного будинку. Та й співпраці з рештою комунальних підприємств і міською радою не уникнути. Шкода лишень, місцева влада, попри декларації допомоги, не лише не сприяє, а подекуди й заважає людям господарювати у власному будинку. Однак практика ОСББ є у більшості країн світу і Україні її не оминути.