Історичний Львів може не отримати 30 мільйонів з державної казни
Минулого тижня у Львові з візитом побував міністр регіонального розвитку та будівництва Василь Куйбіда. Чільник міністерства "помахав пальчиком" міським чиновникам і сказав, що Львів не отримає обіцяних 30 млн грн на збереження архітектурної спадщини, оскільки досі не має затвердженого списку "будівель-щасливчиків" та проектно-кошторисної документації на них.
У Ратуші ж розводять руками: заяви міністра їм не зрозумілі. За словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища, вони мають затверджену проектно-кошторисну документацію на десять об'єктів. Решта шість об'єктів, які мали фінансувати з державної скарбниці, частково мають готову документацію.
- Список об'єктів, які мають фінансувати з державного бюджету, затвердила депутатська комісія, Львівська міська рада та голова ЛОДА Микола Кміть. Ми його також погодили у відповідному управлінні Міністерства регіонального розвитку та будівництва. На всі об'єкти документація є. На 10 - повністю, а на шість більшість документації готова, а частина зараз перебуває в роботі. Я не знаю, чому виникла затримка з фінансуванням. Якщо б нам зараз гарантували, що гроші будуть, ми готові взяти їх в борг, провести тендери і починати роботи, - розповіла "Пошті" Лілія Онищенко.
Нагадаємо, на початку року міська рада склала список 16 будівель, які цього року мали частково відреставрувати або "підлатати" за державні гроші. За словами посадовців, туди ввійшли найцінніші об'єкти, які перебувають у найгіршому стані. Зокрема, цього року мали намір продовжити реставрацію комплексу Вірменського собору, відреставрувати фасади будинків на площі Ринок, 10 і 23, впорядкувати підвали та подвір'я монастиря Домініканського собору, планували також провести значну роботу на фасаді й даху музею Пінзеля тощо. Чи втілять ці плани у життя, досі не відомо.
Поки чиновники намагаються порозумітися, страждає Львів. Адже найкращий період для будівельних та реставраційних робіт - з квітня по жовтень. Якщо гроші не надійдуть за наступні два, максимум три місяці, освоювати їх буде ніколи. А почати освоювати гроші у терміновому порядку восени, означатиме повторити "помилку площі Ринок", коли працювали лише на освоєння коштів, незважаючи на якість робіт.
Якщо питання не вирішать найближчим часом, "жертвами" чвар чиновників стануть будівлі, які найбільше потребують реставрації. До наступного року, зокрема, можуть не дожити скульптури на фасадах будинків площі Ринок, 10 та 23. "Не перезимувати" може і цінний розпис у Львівському музеї барокової скульптури імені І. Г. Пінзеля.
Сьогодні споруда музею в плачевному стані. Остання реставрація відбувалась у 1930-х роках. Найбільшою проблемою є протікання даху, який руйнує цінну фреску 1760-х років. Окрім цього, північну стіну роз'їдає грибок. Раставраційні роботи треба провести якнайшвидше, - розповіла "Пошті" Леся Банах, науковий співробітник музею Пінзеля.