У сучасному світі проблема байдужості постала дуже гостро: люди перестали звертати увагу на несвої клопоти, чужий біль і чужі проблеми залишаються чужими, звичною справою стало думати тільки про себе, жити у власному світі, уникаючи негативних емоцій та не обтяжуючи себе зайвою морокою… У погоні за власним щастям губимо бажання допомагати іншим.
Байдужість деякою мірою, навіть тотальна, завоювала душі багатьох. На жаль!
Можна спробувати пошукати відповідь на питання, чому так. Можливо, причина у постійній заклопотаності більшості, чи, може, справа у недовірі до навколишнього світу, або ж населення просто втомилось від жорстоких реалій, тому і черствіє. А може, байдужість – це така собі прогалина у вихованні?! Частка правди у переліченому, можливо, і є, однак, чи є це достатнім аргументом, щоб сироти залишились без подарунка у День Святого Миколая, щоб старенькі голодували, бо не мають вже здоров’я піти в магазин, щоб всі, хто потребує у цьому світі нашої допомоги, турботи, підтримки – так і не отримали того. Хоч і могли, якби ми були більш співчутливими…
Варто також розуміти, що кожен з нас може зіткнутись із людською байдужістю. І коли нам буде вкрай необхідна допомога – ніхто не протягне руку в скрутну хвилину.
Щоправда, треба віддати належне тим, хто з дня у день, не покладаючи рук, не досипаючи ночей, часто ризикуючи життям, допомагає ближнім. Мова про волонтерів, меценатів, благодійників, пересічних людей, які не воліють афішувати про добрі справи, але роблять їх щоденно – завдяки вам усі потребуючі, сироти, вояки у холодних окопах не залишаються напризволяще. Добре серце таких людей робить цей світ кращим.
Вміти побачити тих, хто потребує допомоги!
“Цього тижня стикнувся з невимовною байдужістю людей, і досі не можу від цього відійти. Близько 19.00 сів у свій автомобіль на Сихові. І вже збирався їхати додому, коли побачив як жінка приблизно 70-ти років, із паличкою, ледве-ледве йде по слизькій дорозі. Вона зупинилася якраз біля моєї машини, бо там був невеличкий бордюр, видно було, що боялась зробити крок, аби не впасти. Поруч проходило багато людей, тому я спершу навіть не думав виходити з машини, щоб їй допомогти, тому що був впевнений: хтось і так це зробить. Коли повз неї пройшло близько двох десятків людей і ніхто не зупинився – я вийшов із машини і запропонував їй допомогти. Вона дуже зраділа, щиро дякувала, казала що буде молитися за мене. Але в мене в грудях щось від цих слів стиснулося, бо для мене це була секундна справа. Запропонував підвезти її до хати, але вона сказала що їй дуже близенько, тому я вирішив провести її пішки, бо на вулиці насправді було дуже слизько і старенька боялась йти сама.
Дорогою вона розказала, що зовсім недавно ще викладала в університеті, була доцентом і кандидатом економічних наук, але п’ять років тому зламала бедро і рік була прикована до ліжка. Після того все її життя перевернулося і тепер її найдовша дорога – від дому до “Шувару” – здається їй великим тягарем. А ходить вона так, бідна, кожного дня, тому що син живе в Києві і ніколи не приїжджає, відколи вона стала немічною. Жінка навіть не має що їсти, кожен день купує всього по трохи, бо важкі кульки не може носити. Казала, що взимку виходити з дому найстрашніше, тому що дуже багато бордюрів і ям на дорогах, на які ми навіть не звертаємо уваги, а для неї вони є справжнім випробуванням. Вона дуже інтелігентна, тому сказала, що їй соромно просити людей на вулиці допомоги, деколи і по 10 хвилин стоїть біля бордюрчика перш ніж хтось сам додумається запропонувати допомогу.
До чого я це? Розумію, що набагато легше просто пройти мимо і зробити вигляд, що немічної людини не існує. Але так не повинно бути! Зараз зима, і таких старших людей, як ця жінка, які соромляться просити допомоги, дуже багато. Тож, люди, якщо ви бачите, що старші стоять біля бордюрчика, біля сходів, біля дороги – просто візьміть людину під руку і допоможіть зробити тих кілька кроків. Вам від цього нічого не станеться. Будьте людьми і пам’ятайте, що старість повинна бути гідною”, – написав на Facebook-сторінці ГО “Варта-1” Юрій Кравець.
У Львові багато волонтерів, які активно допомагають іншим всім чим можуть і не можуть – і це дуже важливо
І хоч зазвичай про добрі справи не личить говорити, але живемо у такому світі, де це просто необхідно. І якщо бодай одна людина, прочитавши цю історію, задумається – це вже стане великою перемогою. Тож, одразу після опублікування у соцмережі допис викликав справжню бурю позитивних відгуків.
“Люди через проблеми з фінансами і життям втрачають здатність глянути на когось і в разі потреби – допомогти. Байдужість, то страшно. А Вам здоров’я і всього найкращого. Ви просто молодець!”, – прокоментувала допис користувачка Яра Українка.
“Мені від таких ситуацій боляче, адже ми усі такими будемо, а можливо і ще гірше. Я вважаю, що добро починається з тебе самого. Більше б таких людей...”, – пише Ольга Підцерковна.
“Всі бажаєте допомагати цій жіночці, а можна подумати у вашому домі немає таких потребуючих людей? А без таких дописів ми не бачимо стареньких, голодних дітей, хворих і немічних. Може, кожному з нас потрібно оглянутись навколо себе і подивитись, кому треба допомогти. Може, щось тоді і зміниться в нашій державі”, – наголошує Lilija Vibla-Kuczer.
“Інколи купую вазон у бабусь – не у всіх, бо я добре бачу і розумію, в кого треба купити. Хоча цей вазон мені зовсім не потрібний. Люди, будьте добрішими!”, – закликає Olga Maksymovich.
“В мене була подібна ситуація, літом йшла на роботу, проходила на Митній і побачила бабцю, всі люди проходили повз, а я повернулась і підійшла, бо склалось враження що вона хоче щось попросити, я не помилилась – вона попросила провести її до суду так як погано бачить, провела її, вона мені подякувала і навіть обняла. Не будьте байдужими, допомагайте тим хто потребує!”, – ділиться своєю історією Оксана Гнатюк.
“Дуже жаль наших пенсіонерів. Ціле життя працювали бідолахи, а зараз ледь виживають, віддаючи всю пенсію на ліки. Завжди потрібно підтримувати стареньких. Хоч добрим словом і елементарними знаками уваги... не потрібно забувати, що колись на їх місці будемо ми”, – відреагувала на допис Ольга Наконечна.
Хтось каже про те, що держава має виконувати свої функції, однак, держава – це кожен з нас
Чимало звинувачували сина старенької, який у “далекій” столиці і не допомагає мамі. А були й такі, що одразу пропонували скоординуватись між собою усім небайдужим і періодично заглядати до бабці, раз на місяць купувати їй бодай продукти, аби вона не долала такі перепони – майже непосильні для старенької.
Збайдужіли і до чужих, і до близьких
Ігор Зінкевич, голова ГО “Варта-1”, депутат Львівської міськради, у розмові з “Поштою” зауважив, що і справді останнім часом люди стали більш пасивні, “холодні” один до одного.
“У зв’язку із ситуацією на сході країни, ми закриваємось у собі, нам байдужі проблеми не те, що інших, а й інколи – наших рідних, підтвердженням цьому є нещасні випадки, що трапляються у місті. Пізніше рідні знизують плечима, кажуть, що навіть не підозрювали, що у близької людини були проблеми. Ми занадто сильно зосереджені на собі. Для нас центром Всесвіту – є “я” і тільки “я”, а так, звісно, не повинно бути”, – зазначив Ігор Зінкевич.
З його слів, люди подекуди навіть відвикли приймати чиюсь небайдужість до їх біди.
Журналісти повинні більше висвітлювати як правильно поступати – тоді суспільна думка змінюється. Ми не можемо говорити тільки про погане, а й про позитив також
“Якось із одним батьком прийшли до підприємця, який витягнув 80 тис. грн і простягнув йому. Батько, бідолаха, розплакався, і почав запитувати підприємця, як він з ним має розрахуватись пізніше. На що той йому відповів: ніяк. Я його ледь заспокоїв, адже він ще довго мене запитував, чому бізнесмен вирішив допомогти. Я ж пояснював, що у людини є можливість, тому і підтримала фінансово – от і вся правда”, – розповідає “Пошті” депутат Львівської міськради, голова ГО “Варта-1”.
Львів – місто небайдужих?!
Та, водночас, Ігор Зінкевич зауважує: у Львові не катастрофічна ситуація із байдужістю. Адже є ті, кому вистачає і часу, і бажання допомогти ближньому.
“Приємно, що живу у місті, де людям не байдуже до чужих проблем. У Львові багато волонтерів, які активно допомагають іншим всім чим можуть і не можуть – і це дуже важливо. Особливо зараз перед Днем святого Миколая львів’яни пакують подарунки для сиріт, їздять у дитбудинки. Пригадав, до речі, дуже позитивну історію – дитина-сирота написала у листі до Миколая, що хоче планшет. Цей лист якимось чином потрапив до рук нашої діаспори, що у Фінляндії, і вони купили дитині ґаджет. Послухавши всі ці історії, хіба можна залишатись байдужими?!”, – акцентує Ігор Зінкевич.
Сирота написала у листі до Миколая про планшет, і українська діаспора з Фінляндії купила дитині ґаджет
Про байдужість чи небайдужість львів’ян , “Пошта” спитала у волонтера, співкоординатора Центру забезпечення військових “Народної Самооборони” Львівщини Ірини Яремко: “З огляду на те, з якими людьми спілкуюсь я впродовж останніх трьох років, бачу позитивних та, головне – небайдужих людей. Але знову ж таки: звичайно, є ті, кому байдуже до всього, що не стосується їх самих. Думаю, не варто шукати в тому причини – бо ми, або допомагаємо іншим, або ні. Хтось каже про те, що держава має виконувати свої функції, однак, переконана, що держава – це кожен з нас. Тоді чому б нам не почати бути прихильними, небайдужими один до одного, будувати нашу державу таким способом”, – закликає Ірина Яремко.
Зі слів співрозмовниці, найчастіше потребуючим зголошуються допомагати ті, що у свій час пережили важкі часи, зокрема, це – пенсіонери.
“Також підприємці допомагають, але з нагадуванням”, – зауважила волонтер Ірина Яремко.
На думку, голови Громадської Ради при СБУ у Львівській області, Галини Янко, Львів – найбільш небайдуже місто до проблем фронту.
“У місті Лева, певно, найбільша кількість волонтерів, які продовжують допомагати воякам навіть після трьох років війни. Але і ці волонтери виснажились, у тому числі і фінансово. Скільки одна “комуналка” обходиться, люди мусять робити вибір: чи заплатити за комунальні послуги чи пожертвувати на фронт. Та й зрештою волонтери не можуть самостійно все робити, а влада не допомагає – лише чинить перешкоди у тих добрих починаннях, які роблять небайдужі. Тому не дивно, що і у волонтерів опускаються руки”.
У сиротинець не тільки на Миколая
На передодні Дня святого Миколая чимало небайдужих поспішають у сиротинці, аби принести свято і діткам, які не мають батьків. Галина Янко, яка незадовго до свята, на яке так очікує дітвора, об’їздила чимало дитячих будинків Львівщини, зазначила у коментарі “Пошті”: “Для себе проаналізувала, що до дітей приходять як правило на свята і під час виборчих кампаній. На жаль! Дітьми рідко хто займається, бо у них поклик серця… До діточок-сиріт приходять, як правило, люди, які не є заможними, але у яких велике добре серце. Бо чомусь багаті від таких діток відвертаються, хоч і могли б допомагати їм, бо мають на те більше ресурсів”, – каже Галина Янко.
До діточок-сиріт приходять, як правило, люди, які не є заможними, але у яких велике добре серце
Зізнається, що вона не прихильник висвітлювати у соцмережах візити у сиротинці…
“Втім, водночас розумію, що потрібно ділитись такими візитами у дитбудинки, бо до тих дітей треба кликати. Треба говорити, що вони є, і приходити до них в гості треба не тільки напередодні свята Миколая, – зазначає Галина Янко. – Також впевнена, що журналісти повинні більше показувати як правильно поступати – тоді суспільна думна змінюється. Ми не можемо говорити тільки про погане, а й про позитив також. Треба шукати тих людей, які реально щось роблять – але мова аж ніяк не про депутатів чи політиків. От я знаю таку людину, яка опікується інтернатом, що далеко за межами Львова. І це абсолютно небагата людина. Вчинки таких небайдужих людей служать іншим мотивацією змінювати світ на краще”.
У нашому житті дуже багато людей, які потребують нашої допомоги, турботи чи просто нашої уваги. Не пройдіть мимо – допоможіть
У нашому житті дуже багато людей, які потребують нашої допомоги, турботи чи просто нашої уваги. Не пройдіть мимо – допоможіть. Адже, якщо ми не будемо байдужими, життя обов’язково обернеться до тебе світлим боком. Однак хороші вчинки робляться не за розрахунком, а за покликом душі. Тому варто пам’ятати, що іноді від нашої поведінки може залежати чиєсь життя і наша допомога може врятувати людину. Не будьмо байдужими! І, можливо, світ стане кращим!

Цитати про байдужість
Байдужість до прекрасної статі в старості– покарання за те, що занадто вмів подобатися в молодості. О. Бальзак
Моральна байдужість – хвороба дуже освічених людей. Г.Ф. Ам'єль
Легко приховувати ненависть, важче – любов і найважче – байдужість. К. Берні
Чудово бути скромним, але не варто бути байдужим. Ф. Вольтер
Там, де помірність – помилка, там байдужість – злочин. Г. Ліхтенберг
Якщо ти байдужий до страждань інших, ти не заслуговуєш називатися людиною. Сааді
Що б про тебе не думали, роби те, що вважаєш справедливим. Будь одинаково байдужий і до осуду, і до похвали. Піфагор
Байдужість – тяжка хвороба душі. А. Токвіль
Невдячний син гірше чужого: це злочинець, так як син не має права бути байдужим до матері. Гі де Мопассан
Байдужість – це найвища жорстокість. М. Уілсон
Байдужість – це параліч душі, передчасна смерть. А.П. Чехов
Жінку мучить не тиранія чоловіка, а його байдужість. Жюль Мішле
Не будьте байдужі, бо байдужість є смертоносною для душі людини. М. Горький
Найбільш непростимий гріх стосовно ближнього свого – це не ненависть, а байдужість. Байдужість – сутність безлюдяності. Дж. Шоу
Не бійся ворогів – у гіршому випадку вони можуть тебе вбити. Не бійся друзів – у гіршому випадку вони можуть тебе зрадити. Бійся байдужих – вони не вбивають і не зраджують, але тільки з їхньої мовчазної згоди існують на землі зрада і вбивство. Б. Ясенський