Львівські чиновники, попри кризу, не полишають надій таки будувати соціальне та доступне житло
Нещодавно у Пороховій вежі чиновники Львівської ОДА презентували частину генерального плану побудови доступного житла для львів'ян. Виявляється, що амбітні проекти Львова щодо побудови соціального та доступного житла, хоч і стали через кризу доволі примарними, проте наразі ще й досі залишаються актуальними.
Нагадаємо, ще влітку львівські чиновники мали амбітні плани щодо розбудови соціального житла, де б тимчасово змогли мешкати незабезпечені верстви населення, передусім молодь. Прототипом такого житла є гуртожиток, кімнати в якому неможливо ані придбати, ані приватизувати. Проект є новацією в Україні, а концепцію розбудови житла такого зразка спроектували архітектори НУ "Львівська політехніка". На роботу науковців міська рада виділила 30 тисяч гривень, але на цьому ресурси гаманця Ратуші й вичерпалися. Відсутність фінансування як з місцевої скарбниці, так і з державної остудила запал чиновників навіть до затвердження території на розбудову соціального житла. У місті вже затвердили кілька ділянок, на яких можна починати будівництво проекту, зокрема, на вул. Роксолани на Левандівці та в Рясному-2, на черзі - ділянка на вулиці Джона Леннона, але для останньої на сесії забракло кількох голосів...
"Ми знову винесемо це питання на голосування, думаю вул. Леннона таки затвердять, - розповідає "Пошті" Андрій Павлів, директор департаменту містобудування ЛМР. - На щастя, місця у Львові вдосталь для зведення соціального житла. Тут акцент ставили на тому, аби навколишні території були насичені інфраструктурою, позаяк сама квартира в будинку матиме нижчі стандарти, економитимуть на балконах, лоджіях, сумісними зроблять ванну і туалет".
Та, за словами чиновника, спочатку треба погодити норми розбудови соціального житла на державному рівні, а тоді братися до справи на місцевому. У міністерстві ж зволікають, а тим часом постає інша проблема - відсутність фінансування. "Місто не в змозі оплатити розбудову житла, оскільки 80% свого прибутку віддає державі. 19 березня, коли Львів відвідав Василь Куйбіда, міністр регіонального розвитку і будівництва України, ми поставили запитання щодо фінансування соціального житла, він не зміг відповісти... Наразі важко говорити про будь-яке будівництво", - сказав "Пошті" Андрій Павлів.
Оптимістичнішою у перспективі видається ситуація з доступним житлом. Його будівництво на 30% бере на свої плечі держава, інші 70% вартості покупець сплачує на умовах довгострокового кредиту на 20 - 50 років, які видаватимуть державні банки - Ощадбанк та "Укрексімбанк" - під низькі відсотки. До фінансової кризи Степан Лукашик, начальник головного управління містобудування, архітектури та просторового розвитку ЛОДА, прогнозував, що заселити в доступне житло людей можна буде максимум за два роки, нині райдужні сподівання відкладаються щонайменше на рік.
"Гроші з державного бюджету виділили - 3 мільйони гривень. Але у зв'язку з кризою вирішили, що доцільніше буде добудувати ті будинки в області, які на 70% зведені, - пояснює "Пошті" пан Лукашик. - Наступною хвилею у будівництві стане фінансування саме доступного житла. Прогнозувати, коли гроші знову надійдуть з держбюджету - цього року чи вже наступного, я не беруся. Нині ми завершуємо роботу над генеральним планом будівництва, деякі фрагменти навіть встигли запрезентувати на нараді-семінарі минулої п'ятниці. Робота не зупиняється, ми вдосконалюємо свої проекти, черпаючи досвід інших країн..."
Нині ділянки для доступного житла підібрані, але ще не затверджені, йдеться про кілька тисяч гектарів землі у селах Бірки, Яснисько, Домажир, Лозина.
За словами пана Лукашика, будівництво доступного житла неможливо відкладати на невизначений термін, адже для багатьох людей воно стане рятівним човном через захмарність цін квартир на ринку нерухомості.