"Жорж" можуть повернути у державну власність. Принаймні прокуратура Львівської області вимагає цього в суді
Знаний готель у центрі Львова приватизували ще в жовтні 2007 року. За словами Наталії Горлач, керівника Львівського регіонального відділення Фонду держмайна, ТзОВ "Готельний комплекс "Жорж", яке було орендарем будівлі із початку 1990-х років, викупило будівлю.
Уже тоді приватизація, яку здійснили доволі швидко і подалі від очей громадськості, викликала здивування. Дивними були дві речі - сам факт приватизації та ціна, за яку продали пам'ятку архітектури. Адже з початку 2005-го до листопада 2008 року в Україні діяв мораторій на приватизацію всіх пам'яток архітектури. Готель "Жорж" є пам'яткою архітектури місцевого значення і внесений в реєстр пам'яток Львова під охоронним номером 185 (відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 26 лютого 1980 року).
- Я нічого не маю проти приватизації пам'яток. Ба більше, готель "Жорж" не входить у перелік пам'яток, що не можна приватизовувати. Але тоді діяв мораторій. Люди не могли навіть приватизувати власні квартири, а тут приватизували весь будинок, - прокоментувала Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради.
Оминути таку "дрібничку", як статус пам'ятки, і таки приватизувати будівлю ТзОВ "Готельний комплекс "Жорж" вдалося завдяки суду. Орендар, який дуже хотів приватизувати будівлю, та орган приватизації зустрілися з цього приводу в Господарському суді Львівської області. Основна вимога позивача - ТзОВ "Готельний комплекс "Жорж" - зобов'язати орган приватизації укласти з товариством договір купівлі-продажу. 25 вересня 2007 року Господарський суд Львівської області в особі судді п. Данко задовольнив позовні вимоги позивача та зобов'язав РВ ФДМУ у Львівській області укласти з товариством договір купівлі-продажу будівлі готелю "Жорж". При цьому суд з легкістю заплющив очі на чинний на той час мораторій. Видається, що, ухвалюючи рішення, суд керувався зовсім іншими доказами, ніж буква закону.
Регіональне відділення Фонду держмайна, яке програло судовий спір, цілком могло оскаржити рішення суду. Однак з незрозумілих причин цього не зробило.
Натомість вже 18 жовтня 2007 року, тобто менше як за місяць після рішення суду, РВ ФМД уклало угоду купівлі-продажу будівлі за ціною 16,6 млн грн. Не оскаржили рішення суду і представники органів охорони культурної спадщини.
Отож, будівлю готелю "Жорж" загальною площею 6 639,6 кв. метрів його орендар, ТзОВ "Готельний комплекс "Жорж", викупив лише за 16 649 245,2 млн грн. На той час це трохи більше трьох мільйонів доларів. Виходить, що один метр квадратний обійшовся покупцеві у 500 доларів (!). Тоді як, за інформацією фахівців ринку нерухомості, вартість нерухомості комерційного призначення (а саме такою і є готель) на проспекті Свободи на кінець 2007 року становила від 10 до 15 тис. доларів. Тобто, якби будівлю готелю "Жорж" продали за ринковою ціною, бюджет України отримав би не 16 млн грн, а від 66 до 100 млн доларів (!).
Залишається тільки здогадуватись, чим керувалась експертна організація, оцінюючи майно готелю. Поінформовані джерела "Пошти" стверджують, що такий "готельний розпродаж" можна пояснити тим, що ТзОВ "Готельний комплекс "Жорж" пов'язане з двома народними депутатами України. Водночас, адміністрація готелю низьку ціну пояснює тим, що споруда перебуває у доволі поганому стані, і їм доведеться ще вкласти у нього велику суму грошей.
Неважко порахувати, що за умови ведення успішного бізнесу нові власники швидко повернуть собі суму викупу. Беззаперечним козирем є те, що "Жорж" - відомий готель, розміщений у самісінькому центрі міста. Сьогодні там є 72 номери, ціни на які коливаються від 250 до 760 гривень за добу.
Та через позов прокуратури теперішні власники можуть втратити готель. Як розповіла "Пошті" Наталія Синишин, заступник начальника управління представництва інтересів громадян та держави в суді, начальник відділу забезпечення участі у судах прокуратури Львівської області, суди за готель "Жорж" тривають вже більше року. Ще 18 грудня 2007 року прокурор Львівської області подав у Львівський апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу з проханням скасувати постанову суду, ухвалену на користь ТзОВ "Готельний комплекс "Жорж". Однак ЛААС, покликаючись на те, що строки для оскарження пропущено, відмовився у поновленні. Вже 25 квітня 2008 року прокурор оскаржив цю ухвалу до Вищого адміністративного суду.
- Ми просимо поновлення строку апеляції для внесення касаційної скарги, адже прокуратура не була учасником процесу від самого початку. Прокуратура вважає, що рішення суду про зобов'язання приватизації є незаконним, оскільки суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, та не зважив на порушення норм матеріального права, що, відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, є підставою для скасування судового рішення, - розповіла "Пошті" Наталія Синишин.
Адміністрація готелю від офіційних коментарів відмовляється. У розмові з кореспондентом "Пошти" представник дирекції, який не захотів назватися, сказав, що жодних офіційних повідомлень про оскарження рішення суду вони не отримували і знають про це лише з повідомлень мас-медіа.