У Ратуші обіцяють знизити ціни на оренду міського майна. Однак стосуватиметься це лише обраних
Міські посадовці знову обіцяють допомогти бізнесу. Цього разу ратушанці планують дещо знизити ставки на оренду комунального майна. Щоправда, за пільговими тарифами платитимуть лише обрані. За словами Євгена Климковича, начальника управління комунального майна Львівської міської ради, на найближчу сесію міської ради планують винести пакет змін до положення "Про оренду майна територіальної громади м. Львова".
- Сьогодні дискутується коригування орендних ставок на комунальне майно за видами діяльності, на основі яких розраховується орендна плата. Кінцевого рішення ще не прийнято, - сказав пан Климкович "Пошті". - Я погоджуюся, що в окремих видах діяльності було б справедливо зменшити орендні ставки, адже ціни на вторинному ринку на оренду приміщень достатньо знизилися. Йдеться про зниження орендних ставок для кількох десятків видів діяльності зі 127, які передбачені законодавством. Які саме це будуть види діяльності і на скільки реально знизяться ціни на оренду, поки що рано говорити, бо питання вивчає профільна депутатська комісія, - вважає начальник управління комунального майна міськради.
- Зниження ставок передусім стосуватиметься приміщень, які мають соціальне навантаження, наприклад, майстерень із ремонту взуття та одягу, пралень, перукарень, промислових та продуктових магазинів тощо. Водночас, зниження ставок не буде стосуватися об'єктів грального бізнесу, комп'ютерних клубів, магазинів, що продають підакцизні товари. В середньому можна очікувати послаблення орендної плати на 15 - 30%, - сказав "Пошті" Роман Зафійовський, депутат Львівської міської ради, заступник голови депутатської комісії з питань комунального майна та власності
Водночас, міські обранці сподіваються, що надходження до міського бюджету з оренди комунального майна не зменшаться, оскільки зараз активно відбуваються конкурси і в оренду передають дедалі більше вільних приміщень.
- Ще одне питання, яке ми невдовзі порушимо, - плата за оренду державними установами, адже поки що вони сплачують символічну суму - одну гривню на рік. Ми ж хочемо, щоб вони платили 2% від вартості об'єкта. Це складне і дискусійне питання, але такий прецедент вже є в Києві. Звичайно, ми попередимо ці структури заздалегідь, щоб вони змогли закласти гроші у свої бюджети. Є надія, що таке рішення оптимізує використання площ приміщень комунального майна, - вважає пан Зафійовський.
За словами Євгена Климковича, сьогодні принциповим є одне - орендні ставки коригуватимуть, оскільки влада розуміє, що підприємства опинилися у скрутному становищі, а підтримувати бізнес потрібно. Крім того, міська рада повинна дбати про наповнення бюджету і залишатися конкурентоспроможною на ринку нерухомості Львова.
- На вторинному ринку виставляються відремонтовані приміщення, з проведеними поліпшеннями інфраструктури. Наразі стан нашого майна бажає кращого, тому ціна має бути справедливою. Моя думка: щоб залишатися конкурентними на ринку, ми маємо пропонувати ціну на 20-30% нижчу. Тоді буде стимул для підприємців орендувати комунальне майно на тривалий час, вкладати кошти у ремонти, - переконаний пан Климкович.
Згідно з планом, з оренди приміщень комунального майна цього року планують отримати в міський бюджет Львова
42 млн 750 тис. грн. Однак в управлінні комунальної власності сумніваються, що така цифра є реальною. До прикладу, торік із запланованих понад 38 млн грн надходження від оренди становили 30 млн 780 тис. грн.
Водночас, про інтереси бізнесу думають не лише місцеві чиновники, але і київські посадовці. Учора Кабмін зменшив на 50% базові орендні ставки на приміщення, що перебувають у державній і комунальній власності. Щоправда, за словами
в.о. голови Фонду держмайна Дмитра Парфененка, вказане положення не стосується цілісних майнових комплексів, а також груп об'єктів, що належать до категорії надприбуткових - казино, залів ігрових автоматів, банкоматів.
- Це нормальний соціальний крок уряду в умовах кризи, коли спостерігається обвал на ринку нерухомості й орендарі масово переходять до приватних підприємців, які можуть знижувати орендні ставки на власний розсуд, - сказав пан Парфененко.
Однак, попри певне зниження ціни на оренду комунального майна, на початку року з подачі Верховної Ради орендарі отримали нові перепони, які тепер даються взнаки. Згідно із Законом України про "Державний бюджет на 2009 рік", відтепер кожне приміщення, термін оренди якого закінчився, влада повинна обов'язково виставляти на конкурс. Раніше ж орендар мав право пріоритетного продовження договору оренду. За словами підприємців, це суттєво зменшує бажання робити ремонти та інші покращення в орендованих приміщеннях, оскільки немає певності, чи наступного року не з'явиться новий орендар. Водночас, попри прописану в законі норму, поки що цей механізм реально не діє. Як пояснив "Пошті" Євген Климкович, міська влада зараз чекає на прийняття двох постанов Кабінету Міністрів України, без яких неможливо запустити дію механізму конкурсів. Отож фактично процес продовження договорів оренди чи їх переукладання щодо приміщень, оренда яких закінчилася, сьогодні просто завис у повітрі.
- Ми відкладаємо вирішення цих питань, оскільки не можемо віддавати приміщення без конкурсів і водночас не можемо проводити і самі конкурси. Тому в більшості випадків попередній орендар користується приміщенням, а ми йому виставляємо рахунок за фактичне користування приміщенням, - сказав чиновник.