Львів – місто, яке полюбляє інновації. Приживаються у нас вони чи ні – це інше питання, але креативити ми любимо. Чимало цікавих і новаторських проектів реалізовують саме у нашому місті. Може, не для всіх ці новинки зрозумілі та доречні, проте увесь світ поспішає бути “розумним”, то і нам, львів’янам, не варто відставати. Світові тенденції розвитку свідчать, що усі сфери нашого життя хочуть бути автоматизованими, так званими “смартами”, що чим більше ми щось оновлюємо, тим більше воно стає цікавим. “Розумні доми”, “розумні автомобілі” і зараз “розумні райони”.
Проект “Розумний район” – це міська ініціатива, у рамках якого один мікрорайон Львова обладнають цифровими, інноваційними сервісами. Запланували, що реалізація проекту відбуватиметься у три етапи. На першому етапі вибирають мікрорайон чи то громаду конкретного району. На другому етапі, який триватиме упродовж 31 жовтня – 11 листопада, проведуть експертизу району. Передбачено, що створена експертна група з представників ІТ-бізнесу, громадськості та представників влади проведе аналіз громади-переможця та запропонує проекти до виконання. Третій заключний етап передбачає презентацію проекту, яка згідно з планом має бути представлена 25 листопада на Форумі електронного врядування.
Та чи зможе у місті Лева прижитися ідея “розумного”? Яку зарубіжну країну львівські ініціатори взяли за приклад, яке буде джерело фінансування та що цей проект дасть Львову?
Філософія проекту
Як насправді вдасться реалізувати проект і звідки взялася ідея – на ці запитання “Пошті” дав відповіді Іван Коржов, в.о. начальника управління ІТ Львівської міськради.
“Із погляду закордонних практик такі проекти діють багато де у зарубіжних країнах. Найпопулярніше місто, де реалізували цю ідею, це, мабуть, Стокгольм. Там розробляються усі інновації, які активно впроваджуються у життя міста. Така ж практика раніше була у Барселоні, але зараз у них немає такої потреби, оскільки більшість речей є масштабовані, – зазначає очільник ІТ-управління.
фото: panoramio.com На переконання Івана Коржова, таких фактів іноземного досвіду дуже багато. “Звісно, що вони відрізняються один від одного технічними особливостями. Але з погляду філософії цього проекту, якщо беремо якусь інновацію, наприклад, “розумний” ліхтарик, який роздає Wi-Fi і сам регулює свою електроенергію, то практично тестуємо її у нашому місті. Фактично при цьому тестуванні масштабуємо цю практику на все місто”, – зауважує співрозмовник.
Зі слів Івана Коржова, мікрорайон-переможець стане пілотним майданчиком, на якому буде зосереджена максимальна кількість різноманітних проектів. Відповідно мешканці району матиму змогу першими отримати доступ до цих нових речей і сказати своє “так” або “ні” для того, чи справді потрібно це у нашому місті. “Що буде впроваджено у цьому районі? Про це буде відомо пізніше, оскільки ми будемо виїжджати у район-переможець разом з працівниками ІТ-бізнесу, разом з членами громадських організацій, так званою експертною групою. Тоді на місці вирішуватимемо, що ж будемо впроваджувати у районі, чим його оснащувати та оновлювати”, – розповів начальник ІТ-управління Львівської міськради
Іван Коржов також поділився думками, як місту це фінансово реалізувати, а також звідки чекати грошової допомоги: “Якщо у нас є закладені гроші на встановлення зупинки громадського транспорту саме у тому районі, який переміг у конкурсі, то ми можемо профілювати її не просто у зупинку, а у зупинку “розумну”. Відповідно частину коштів плануємо закласти у міському бюджеті, а частину сподіваємося залучити від львівських ІТ-компаній та інших грантодавців”.
Район активних людей
Зі слів Івана Коржова, станом на вчора, 26 жовтня, проголосувало близько 5 тис. жителів нашого міста, трійка лідерів не змінюється, вони щодня збільшують свій відрив від решти, тобто є сформовані три найактивніші громади, які швидко розповсюджують інформацію і закликають до голосування. Відповідно маємо трьох претендентів.
“У п’ятницю перевірятимемо сервіс на якісь “накрутки”, тобто організуємо технічну перевірку усіх голосів. Враховуючи попередній досвід у подібних голосуваннях, вважаємо, що упродовж двох останніх днів голосування буде найбільший пік активності у ньому. Зараз проголосувала якась частина людей, а інші активізуються наприкінці його закриття. Фактично це ще не остаточні результати”, – наголосив очільник управління.
Поки що є сформована трійка лідерів: Наукова-Володимира Великого, Рясне-1 та Топольна-Замарстинів
Вчора станом на 17.00 першість тримала громада мікрорайону Наукова-Володимира Великого, вирвавшись уперед з 1380 голосами. Другим було Рясне-1, з фіксованою кількістю голосів 824. Замикав трійку лідерів мікрорайон Топольна-Замарстинів, маючи 470 голосів. Але їм у потилицю дихали такі громади: 700-річчя Львова-Чорновола і їхні 263 голоси, 255 голосів Левандівки, 237 користувачі віддали свій голос за Сихів-Шувар-Іскра-Козельники, а 234 – за район Любінська-Південний.
Із 39 мікрорайонів Львова, які змагаються за право стати “розумним”, найменш активними виявилися мешканці Знесіння, Святоюрської гори, Білогорщі – всього віддали по вісім голосів за кожен з цих мікрорайонів. За Скнилівок проголосувало шість осіб, а замикає рейтинг АС-6-Майорівка з п’ятьма голосами.
“Мешканці дуже позитивно відгукуються на цю ініціативу, містяни вважають, що такі речі дуже потрібні. Але багато питань виникає навколо того, чи будуть масштабувати рішення, чи будуть вони успішними, пріоритетними не тільки в одній локації, але й на все місто”, – зауважив Іван Коржов.
фото: panoramio.com
Що цей проект дасть для Львова? “Як кажуть, що те, що добре для барселонця, не завжди може бути добрим для львів’янина. Відповідно ми хочемо вибудувати конкретне бачення, які саме нововведення потрібні Львову з тієї незліченної кількості інновацій, що існують у світі та Україні. Це фактично стратегічний підхід до правильного облаштування міста, – наостанок пояснює Іван Коржов. – Ми розуміємо, що з часом у будь-якому разі будь-яка сфера має отримати приставку “smart”, тобто “розумний”. Відповідно маємо зрозуміти, яка з цих сфер потребує цього більше, а яка менше, мусимо бачити що, де і як впроваджувати у Львові. З цього проекту бачимо, що львів’яни хочуть дати шанс на розвиток не тільки центральній частині міста”.
“Призи” переможцям
Експертна група буде вивчати особливості району, який матиме першість у голосуванні, але прес-служба міськради інформує, що переможці матимуть низку новинок.
Обраний район планують обладнати “розумними” лавками й зупинками з можливістю підзарядки ґаджетів, системами сортування сміття, сенсорами екологічного стану вулиць. Також можливе встановлення систем освітлення пішохідних переходів, енергоефективних ліхтарів на сонячних батарей. Говорять також про сучасні світлофори, електронні табло заторів, модерні дорожні розмітки, спеціально оснащені велодоріжки. Належним чином обладнають район для людей з особливими потребами. Планують встановити датчики для незрячих, пандуси, спеціальні з’їзди та ліфти.
Є ще трохи часу, аби поборотися за першість, адже такі новинки не можуть не приваблювати, а такі вигоди не можуть не подобатися. Будьте активнішими! Голосуйте за свій мікрорайон – є ще час.