Станіслав Курман, начальник Управління Служби безпеки України у Львівській області, про апетити хабарників, перспективи "справи Зварича" та вилучені у нього гроші
Він уже 26 років поспіль працює в органах державної безпеки. Вважає, що зараз спецслужба стала сильнішою, аніж десять років тому. Насамперед своєю державницькою позицією та професійними кадрами. Напередодні професійного свята - Дня Служби безпеки України, яке припадає на 25 березня, "Пошта" спілкувалася з начальником Управління Служби безпеки України у Львівській області Станіславом Курманом.
- Станіславе Євгеновичу, як оцінюєте нинішню оперативну ситуацію на Львівщині? Традиційно її вважали складною через близькість кордону. Це й надалі так?
- Оперативна ситуація обумовлена багатьма чинниками - це і суспільно-політична складова, економічна, криміногенна ситуація в області. Як свідчить досвід, на Львівщині вона завжди була складною. Зараз вона контрольована.
- Що маєте на увазі?
- Насамперед це обізнаність усіх гілок влади у тих процесах, які відбуваються в області, як у криміногенному плані, так і в ситуаціях, які належать до компетенції органів влади та управління. Навіть економічна криза, про що свідчать регулярні наради в ОДА, облраді та консультації з місцевою владою, також контрольована.
- Як часто зустрічаєтеся з губернатором області та мером Львова?
- З губернатором частіше - спілкуємося двічі на тиждень і обговорюємо питання економічної та криміногенної ситуації. Віч-на-віч із мером зустрічаємося рідше. Якихось непорозумінь чи протиріч не маємо.
- Які пріоритети поставило перед УСБУ області вище керівництво на 2009 рік?
- Найголовніший - збереження миру і злагоди. Серед головних напрямків діяльності - контррозвідувальна робота, зокрема, у напрямку захисту економічних інтересів держави, боротьба з корупцією, оргзлочинністю, контрабандою, захист конституційного ладу України та запобігання проявам тероризму, недопущення посягань на державний суверенітет. Звісно, в умовах кризи більшої уваги надаємо боротьбі з економічними злочинами. На тлі кризи в силу загострення людського фактора можуть виникнути безладдя та якісь екстремістські прояви. Головне - робота на випередження, тобто виявлення та попередження передумов вчинення правопорушення. На Львівщині при такій команді керівників безладдя неможливе.
- Сьогодні низка політиків каже людям створювати організації самодопомоги й брати владу у свої руки. Мовляв, влада не здатна дбати про своїх громадян. Це ж прямі заклики до повалення чинної влади. Яка робота УСБУ в цій царині?
- Я б розмежував окремі заяви політиків від конкретних дій, які можуть призвести до насильницької зміни влади. Всі дії окремих діячів, які можуть підпадати під кримінальне переслідування органами СБУ, вивчаються і приймаються відповідні процесуальні рішення. Зараз у провадженні УСБУ таких матеріалів немає. Вважаю це досягненням профілактичної роботи, яку здійснюємо у цьому напрямку.
- Чи були зафіксовані прояви розвідувальної діяльності іноземних держав на території Львівщини?
- Питання контррозвідки традиційно не підлягають розголошенню, бо це сфера міждержавних відносин і я б не хотів конкретизувати цю тему. Зважаючи, що на Львівщині функціонує певна кількість об'єктів, які можуть цікавити іноземні спецслужби, відповідно, вибудовуємо таку систему контррозвідувального захисту, яка б могла запобігти нанесенню шкоди національним інтересам України.
- Якою виконаною роботою своїх співробітників за три місяці 2009-го найбільше гордитеся?
- Скажу про оцінку керівництва СБУ: на Львівщині дуже потужний колектив, який володіє оперативною ситуацією. Відповідно, всі завдання, які ставлять перед регіональним управлінням, зазвичай виконують на високому рівні. А серед важливих напрацювань - звісно, затримання екс-судді Ігоря Зварича. Це також мільйонні суми повернень до бюджету держави (в Україну повернуто 13 млн гривень, які незаконно зберігалися за кордоном).
- Ваша служба тримає руку на пульсі щодо боротьби з хабарництвом та корупцією. Які структури в області є найбільш корумпованими?
- Корупція та хабарництво процвітають у тих державних інституціях, де є можливість маніпулювати рішеннями і приймати їх одноосібно. Є окремі посадовці, які створюють умови, за яких вирішення будь-якого питання неможливе без хабара. Останнім часом за хабарництво ми затримали і представників міліції, прокуратури, суду, служб контролю (зокрема санепідемстанції), податківців.
- ...А у вашій службі виявляли хабарників?
- Ні. Нікого на хабарництві виявлено не було.
- Якими є апетити у місцевих хабарників?
- Суми, які проходили у наших справах, коливаються від тисячі до сотень тисяч гривень. Не гребують навіть тим, що вимагають придбати факс, телефон, копіювальну машину.
- За вирішення яких питань на Львівщині дають гроші посадовцям?
- Зокрема, за земельні питання. Надання послуг державними службовцями. Проведення ревізій та перевірок, прийняття чи неприйняття рішень, накладання чи ненакладання штрафів.
- Який із задокументованих злочинів щодо хабарництва за час роботи в СБУ вразив Вас особисто?
- Це було не на Львівщині, а коли працював на Запоріжжі. Було троє друзів, з яких двоє згодом стали чиновниками і вимагали від третього хабара. Гроші були незначні, але по-людськи цей випадок мене вразив. Закінчилося все арештом двох, які й вимагали хабара. А виросли разом в одному дворі, ось вам і дружба. Вимагали так, що третій звернувся до СБУ.
- Які перспективи "справи Зварича"?
- Певен, що "справу Зварича" буде доведено до логічного завершення. Його таки засудять на підставі того, що поки він "бігав" і ховався, процес йшов і слідчі Генпрокуратури документували те, що він дійсно отримував хабарі. І таких епізодів задокументовано достатньо.
- А де "бігав"? Невже СБУ дійсно не знала, де був Зварич?
- Не знала. Він десь переховувався. Зараз слідство це з'ясовує.
- ...Був в Україні чи поза її межами?
- Не можу цього сказати, не маючи інформації. Навіть тоді, коли він "бігав", у нас була впевненість, і я це завжди підкреслював і керівництву доповідав: інформації про те, що він за кордоном і що він неживий, у нас не було. Те, що затримали у його ж квартирі, зовсім не свідчить про те, що він постійно переховувався там. Загалом операція з його затримання проведена на високому рівні.
- Скільки часу бійці спецпідрозділу "Альфа" очікували його у засідці?
- Засідка - це трохи некоректно... За допомогою оперативно-технічних засобів було встановлено, що він перебуває там. Усі вони законні - є відповідні дозволи суду. Коли дізналися, що він перебуває у квартирі, підтягнули "Альфу", взяли пожежну машину й вирішили, що треба здійснювати проникнення через вікно. Бо якби наші співробітники пішли через двері (а вони броньовані), то... Припускали, що він міг накласти на себе руки...
- Кримінальна справа порушена лише за однією статтею - ч. 3 ст. 368 КК України ("Одержання хабара в особливо великому розмірі або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище")?
- Так, наразі за однією.
- Кажуть, що "справа Зварича" - це зведеня порахунків панів....
- Ні, не вірте цьому. Принаймні ніхто з високопосадовців із Києва чи Львова не втручається у справу. Тиску немає жодного. Це вже свідчить про те, що ніякого зведення рахунків тут немає. На час ведення та реалізації цієї справи також не було жодного тису.
- Скажіть, будь ласка, а де сьогодні гроші, вилучені у "справі Зварича"?
- Вони зберігаються у нас. Якщо буде доведена його вина, то їх рішенням суду буде передано до бюджету держави.
- Є ще одна резонансна справа - "справа Косенка". Наскільки вона пов'язана зі "справою Зварича"? Наскільки мені відомо, адвокат Косенко перебуває у львівському СІЗО.
- Так, у львівському СІЗО. Йому продовжено перебування під вартою. Косенка затримали за підозрою у розкраданні майна в особливо великих розмірах. Розслідування провадить слідчий відділ УСБУ області. У Зварича з Косенком були партнерські стосунки. Зварич посилався на Косенка, що начебто він позичав в останнього гроші... Певен, що і "справа Косенка" буде доведена до логічного завершення.
- Якими є результати боротьби УСБУ з наркобізнесом, адже Львівщина традиційно вважається транзитним регіоном із перевезення наркотиків?
- Я б однозначно не стверджував, що область традиційно вважається транзитним регіоном перевезення наркотиків. Так, періодично затримуємо громадян України, Польщі, країн Прибалтики, які намагаються ввезти до нас наркотичні засоби. Торік наші співробітники затримали громадянина Польщі, який через Рава-Руську митницю намагався ввезти в Україну понад 4 тис. таблеток екстазі. Спільно з міліцією затримали жителя Львівщини, у якого вилучено понад 17 кг героїну, ціна якого на чорному ринку становить понад 2 млн доларів. За незаконний збут, переміщення, зберігання наркотиків за нашими матеріалами засуджено 19 осіб (14 громадян торік і 5 уже цього року). Розшукано двох осіб, які переховувались від слідства за підозрою у наркобізнесі. Через кризу прогнозуємо збільшення в області розповсюдження наркотиків рослинного походження. Тому зараз спільно з ГУ МВСУ області відпрацьовано комплекс заходів на запобігання збільшенню посівів маку. Принагідно зазначу, що минулого тижня призначено нового керівника підрозділу, на якого покладена боротьба з контрабандою та збутом наркотиків. Це представник із центрального апарату СБУ.
- Нещодавно голова СБУ
В. Наливайченко заявив, про декадебізацію СБУ й про те, що відомство відкликає своїх співробітників із ВНЗ. Скільки їх було на Львівщині?
- Три. Цих співробітників буде працевлаштовано.
- Вашим першим заступником став Віктор Чепак, якого міністр МВС Луценко звільнив із посади начальника обласної міліції Закарпаття. Кажуть, що з його приходом УСБУ на Львівщині розпочне гучні затримання львівських правоохоронців за ті чи інші злочини. Це так?
- Віктор Іванович дуже кваліфікована і порядна людина. Те, що в нього сталося в МВС, знаю від нього. Інколи людська, громадська та службова позиція призводить до певних наслідків. Певен, що з його приходом у нас робота щодо боротьби з корупцією та хабарництвом, зокрема і в органах державної влади та управління, набере нового рівня. Утім ми у жодному разі не ставимо перед собою акцент воювати з міліцією. Тому спростовую інформацію про можливі гучні затримання в органах міліції.
- Через кризу багатьом структурам довелося затягувати паски, зменшувати зарплатню. Як є в УСБУ?
- Щодо матеріального забезпечення наших співробітників, то воно і до кризи було досить скромним. Не можемо похвалитися високим рівнем зарплат, і це є доволі серйозною проблемою, але сподіваємось на краще. Молодий співробітник отримує до 2 тис. грн.
- Є інформація, що службу покидають співробітники.
- Немає масового відтоку кадрів з УСБУ області. Є такі, які йдуть на пенсію.
- А у Вас нині є вільні місця?
- Є. Зараз на кожну вакантну посаду претендують три кандидати. Щоб у нас працювати, потрібно мати вищу освіту, свідомість, відповідне фізичне здоров'я.