Запізнюєтесь на роботу чи на важливий іспит, поспішаєте на потяг чи на літак, або ж просто нереально всунутись у маршрутку і вам конче потрібне таксі. Ті автівки “зі шашечкою”, що чекають здебільшого на пасажира при бордюрах, вважаємо дорожчими, тому їх послугами вже користуємось, як то кажуть, в останню чергу.
Натомість традиційно телефонуємо на служби таксі, що працюють у місті, чемно замовляємо таксі на потрібну вам адресу, а вам кажуть: “Вільних машин у вашому районі нема!” У кращому випадку перед вами вибачаться, у гіршому – нічого не пояснивши, кинуть слухавку.
Ви тоді телефонуєте на ще десяток фірм і ситуація повторюється – машини або всі зайняті, або їх просто неподалік вас нема, або ще тисяча і одна причина, чому ваше замовлення не можуть виконати. Ось таке-от майже “ідеальне” обслуговування таксі у, на перший погляд, такому європейському Львові. Якщо ж придивитись до нашого міста, пожити тут хоча б кілька років, то зрозумієш – до Європи нам… як до Києва рачки – і справа тут не тільки у таксі, яке майже нереально викликати…
Останнім часом соцмережі все більше і більше рясніють повідомленнями-наріканнями на львівське таксі. “Пошта” завше тримає руку на пульсі, тож наші журналісти бодай раз у два місяці пишуть про проблеми таксистів і пасажирів таксі, про те, чому нам не видають чеки і хто нас возить. Наприкінці літа “Пошта” через масовий “ґвалт” у Facebook через те, що у Львові вранці нереально викликати таксі (зате реально запізнитись на потяг) підготувала матеріал
“Як таксисти Львів ганьблять”. Кожного разу нам влада обіцяє щось покращити, але віз і нині там.
До слова, у Львові відновили роботу робочої групи з врегулювання діяльності таксомоторних перевізників під керівництвом заступника міського голови Львова з питань розвитку Андрія Москаленка.
“Цього тижня заплановане чергове засідання групи. Будемо обговорювати проблеми із перевезеннями у місті, напрацьовувати рішення”, – зазначив “Пошті” Андрій Москаленко.
Нема порядку, бо таксують нелегально
На думку голови Асоціації вільних профспілок автотранспортників України Андрія Корчинського, у місті зараз хаос, адже з кожним днем з’являється все більше охочих таксувати. Тож боротьба за пасажира тільки розпалюється. Такий безлад, на думку співрозмовника, впливає також і на те, що таксі вранці важко замовити, бо “відсутня єдина система, яка би регулювала таксування у місті”. “Зараз дуже багато інформаційних серверів, які надають послуги таксі нелегально, не сплачуючи податків у місцеву казну. Навести лад з тим дуже складно, позаяк з кожним роком таких горе-таксистів все більше і більше. Люди, не маючи грошей, пробують таксувати, а за місяць-два розуміють, що нема від того належного доходу і кидають ту справу. Втім за тих два місці, що працювали, “вкрали” не одного пасажира у легального таксиста, що працює совісно”, – нарікав “Пошті” раніше Андрій Корчинський.
фото: Олег Огородник Ще 10 жовтня з’явилась інформація, що вартість ліцензії для таксистів в Україні хочуть зменшити в десять разів – до 150 грн. Таким чином спробують домогтися легалізації тих водіїв, які займаються перевезеннями нелегально, повідомив у Facebook заступник міністра інфрастуктури Дмитро Роменський. “Дійсно є проблема: величезна частина всіх перевезень таксі перебуває у тіні, нові робочі місця не створюються, не сплачуються податки, та не завжди якість таких послуг і безпека пасажирів на належному рівні. Суть та ідеологія законодавчих ініціатив Мінінфраструктури: максимально спростити доступ нових учасників до ринку перевезень таксі, в 10 разів зменшити розмір плати за ліцензію (плата буде – 150 грн), легалізувати тих осіб, які працюють у тіні за договором з інформаційно-диспетчерськими службами, у тому числі через мобільні додатки. Особи, які заробляють, підвозячи пасажирів на своєму авто, мають сплачувати тільки податок з отриманого доходу чи єдиний податок, за простою та зручною процедурою”, – пояснив Роменський.
Водночас хочуть посилити контроль та санкції за порушення вимог законодавства в цій сфері. Відповідний законопроект нині розробляють.
Чи вдасться таким чином вирішити проблему покаже, звісно, час, а поки що нам і надалі залишається користуватись таксі без жодних гарантій, що авто приїде, що за кермом буде відповідальний шофер, що ви доїдете вчасно і з комфортом.
Таксі у спальних районах… не їздить
Містяни вже навіть упевнено констатують, що існують два Львова: один для туристів – із таксі у будь-яку годину доби, із усміхненими таксистами; і другий Львів для нас, львів’ян, – без “вільних автівок таксі у наших районах”.
“У мене вже просто немає слів, нервів, меж обурення на якість послуг пасажирських перевезень у Львові. І ніби фірм-перевізників є безліч... У нас виникла така ситуація: потрібно було дитину відвезти з Рясного-1 у Чорнобильську лікарню на 9.30. Із 8.00 чоловік “сидить на телефоні”, щоб замовити таксі. Жоден (!) перевізник у Львові не знайшов машину в нашому районі. Це при тому, що на всіх сайтах красиво розписано, як швидко постачають таксі до клієнта. Після довго очікуваних надій на машину, ми вирішили взяти таксі з бордюру. І що ви думаєте, стояло одне нещастя на синьому “жигулі”, яке відмовилось нас везти, мотивуючи це тим, “що зараз корки на дорогах”. Совість у вас є чи ні? Якщо почепили на себе ярлик таксиста, то будьте ласкаві виконуйте свою роботу, а не чекайте клієнта за 200 грн, – нарікає у Facebook-спільноті Marta Zor. – Високоінтелектуальне і культурне місто перетворюється на “помийку”, де процвітають кабаки, ресторани, “забігайлівки”, а всі інші послуги знаходяться далеко в Африці. І правду кажуть – є два Львова: один для туристів, а інший для мешканців... Львів – це насамперед ментальність людей, наразі вона скочується до рівня байдужості та продажності”.
Таксисти у свою чергу пишуть, що у Рясне, на Сихові чи ще десь можна простояти чотири години та так і не дочекатись жодного пасажира, що вони ходять на роботу, щоб гроші заробляти, а не “йти в мінус” тощо. Львів’яни ж водночас загинають пальці, озвучуючи по порядку всі проблеми із таксоперевезеннями у місті. І вирішення цьому наразі нема – лише слова і гори обіцянок.
Таксі приїде… за 10 грн “зверху”
Наразі львів’яни вирішують проблему із відсутністю авто по-своєму: пропонують оператору збільшити вартість поїздки. Кажуть, що такі методи дієві. Такі собі чайові наперед. Андрій Корчинський підтвердив ще раніше “Пошті”, що така практика і справді існує, і доплативши фірмі десять-двадцять гривень, маєте шанс таки отримати таксі.
“Ви пропонуєте фірмі більшу ціну, і машина таки приїжджає. Буває, що таксисту невигідно з іншого району “брати” ваше замовлення, а за додаткові гроші залюбки приїде”, – зазначив Андрій Корчинський.
Він також додав, що було б добре регулювати тарифи на проїзд у таксі в залежності від часу доби. “Взагалі тарифи мають бути змінені. Як на мене, має бути денний, нічний і святковий тариф. Це нормальна практика Європи. Але в нас тарифи поки що не розділяють”, – зауважив Андрій Корчинський.